Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Broholmer (mastiff duński) - Encyklopedia ras psów

Pies rasy broholmer wywodzi się z Danii i zaliczany jest do grupy molosów i zaliczana jest do mastifów. Broholmer należy do czworonogów, które świetnie się sprawdzają w roli stróża czy opiekuna. Tresura psów nie jest trudna, bez większych problemów każdy nawet początkujący hodowca jest w stanie zająć się czworonogiem. Mimo groźnego wyglądu pies ma łagodny i przyjazny charakter, dobrze dogaduje się z dziećmi.

 

Broholmer bawi się w wodzie.

 

Broholmer - pochodzenie

Rasa psa broholmer wywodzi się ze Skandynawii, a dokładniej z Danii. To tam rasa była odbudowywana z zaledwie kilkudziesięciu osobników. Przypuszcza się, że przodkowie broholmerów pochodzą z Wielkiej Brytanii i zostały przywiezione przez wikingów na duńskie tereny.

Psy te zyskały największą sławę wśród szlachty, która ceniła rasę za lojalność oraz instynkt obrońcy. W XIX wieku powstał dokładny wzorzec psa, lecz niestety lata dwudzieste były trudne dla rasy, po drugiej wojnie światowej uznano broholmera za wygiętego, wszystko za sprawą wysokich kosztów utrzymania i sytuacji na świecie. W latach 70 postanowiono odnowić rasę wedle pierwszego wzorca z XIX wieku. Po dziś dzień psy typu broholmer nadal istnieją, ale są najczęściej hodowane tylko przez wielkich miłośników i pasjonatów. Aktualnie broholmer w klasyfikacji FCI wpisany jest do grupy II – pinczery, sznaucery, molosy i psy górskie.

 

Broholmer – wygląd i wzorzec

Broholmer ma wygląd zbliżony do molosów typu mastif, nie bez powodu uznaje się, że posiada powiązania z tą rasą psów. Wedle uznanego w XIX wieku wzorca czworonóg może osiągnąć wzrost nawet 75 cm wysokości w kłębie w przypadku psów, a suki są delikatnie mniejsze. Jeśli chodzi o masę ciała, dorosły pies może ważyć do 70 kg. Cechą charakterystyczną broholmera jest bardzo duża głowa, wręcz nieproporcjonalna do reszty ciała.

Broholmer nie posiada długiej sierści, dlatego też nie wymaga się specjalnej pielęgnacji czy strzyżenia. Wystarczy jedynie regularnej rozczesywać sierść psa, szczególnie podczas linienia. Warto sięgać po naturalne szampony, które nie będą uczulać skóry czworonoga.

Popularne umaszczenia broholmera to jasne odcienie brązu lub czerń. Często psy mają białe łaty na łapach czy ogonie.

 

Broholmer na łące.

 

Opieka nad broholmerem

Hodowla psa broholmer nie jest skomplikowana, czworonóg mimo dużych rozmiarów nie powinien stwarzać większych problemów. Konieczne są codzienne spacery i odpowiednio intensywna aktywność fizyczna. Jako że pupil może mieć problemy ze stawami, nie zaleca się w tym przypadku częstych biegów czy sportów obciążających nadmiernie stawy. Broholmer ma łagodne usposobienie, przez większość dnia odpoczywa, dlatego też nadaje się jako pies w mieszkaniu, ale o dość dużym metrażu. Oczywiście najbardziej odpowiedni będzie dom z ogrodem, w którym pies się wybiega. Dzieci czy osoby starsze nie powinny mieć problemów z broholmerem. Obcowanie z innymi psami również przebiega bez wybuchów agresji. Zrównoważona natura ułatwia mu socjalizację, ale nie zapominajmy o odpowiedniej tresurze. Broholmer już jako szczeniak powinien być nauczony podstawowych zachowań, im starszy pies, tym trudniej będzie mu przyswajać nowe sztuczki. Warto również pamiętać o utrzymaniu sprawności psychicznej psa, pomocne w tym będą zabawki interaktywne, takie jak maty węchowe czy popularne gry strategiczne.

Karma dla broholmera powinna być odpowiednio zbilansowana, warto suplementować witaminy, w formie tabletek czy płynu jak np. olej z łososia. Karmę suchą dla psa łączymy z mokrą dla urozmaicenia posiłków. Częstotliwość kamienia powinna być dostosowana do aktywności psa, mimo to zaleca się karmić psy mniej więcej trzy razy dziennie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia skrętu żołądka, na który psy ras dużych są narażone.

Dodatkowe przekąski czy gryzaki są przydatne podczas szkolenia szczeniaków, by nagradzać ich po dobrze wykonanym zadaniu.

 

Broholmer usposobienie i temperament

Broholmer należy do łagodnych i spokojnych psów, które nie powinny, przejawiać agresywnych zachowań. Pies ten wywodzi się z psów stróżujących i nawet bez odpowiedniego szkolenia będzie przejawiać tego typu zachowania. Temperament psa jest bardzo zrównoważony, idealny dla osób, które pragną mieć spokojnego czworonoga do towarzystwa.

Broholmer w wielu aspektach przypomina mastifa, ma podobny masywny wygląd i budowę ciała. Mimo to preferuje większa ilość aktywności. Nie ma problemów z innymi zwierzętami, jest przyjaźnie do nich nastawiony. Bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi i szybko odnajduje się w nawet dużych rodzinach.

 

Szczeniak broholmera.

 

Broholmer - cena szczeniaka i hodowle

Rasa psów broholmer po tym, jak po raz kolejny została wznowiona ich hodowla, stała się rasą ciężko dostępną. Aktualnie, jeśli ktoś chce nabyć broholmera, musi należeć do stowarzyszenia rasy oraz regularnie opłacać członkostwo. Dodatkowo musimy spełniać inne wymogi, aby móc zakupić psa. Dlatego też często broholmer nie jest, że tak popularny poza granicami Danii.

Broholmer w Polsce - jak wygląda hodowla w kraju i czy jest w ogóle możliwość zakup psa? Oczywiście, że możemy zakupić ten gatunek czworonogów, ale jak wspominaliśmy powyżej, koszta są dość wysokie. Broholmer szczeniak może kosztować nawet 2000 euro, a samo utrzymanie psa to około 600 zł miesięcznie.

 


Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość