Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Biały owczarek szwajcarski – najważniejsze informacje o rasie

Podczas gdy wśród wielu ras biały kolor dyskwalifikuje – w przypadku owczarka podkreślono tę cechę i wyodrębniono w oparciu o nią ciałkiem nową rasę. Przeczytaj, co wyróżnia białe owczarki szwajcarskie oprócz sierści.

Kuzyn owczarka niemieckiego to jedna z tych ras, którą zdecydowanie warto poznać, jeżeli szukamy psa inteligentnego jak owczarek, ale łagodniejszego i mniej zaciętego. Biały owczarek znakomicie sprawdzi się jako pies rodzinny z uwagi na swój wspaniały, przyjazny charakter.

 

Owczarek szwajcarski

 

Biały owczarek szwajcarski – historia rasy

Za rasą białego owczarka szwajcarskiego kryje się ciekawa historia. Pies ten wywodzi się bezpośrednio od owczarka niemieckiego, od którego odróżnia go właściwie tylko kolor sierści. Na samym początku białe ubarwienie pojawiało się na równi z innymi u owczarków niemieckich. Pod koniec XIX wieku na dworze Habsburgów próbowano nawet wyprowadzić czystą linię białych owczarków, które miały dobrze się komponować z białymi sukniami królowych i siwymi końmi. Niestety w czasie wojny zaczęto postrzegać biały kolor jako dyskwalifikujący w rasie owczarków niemieckich – uznano, że za białym kolorem może stać głuchota oraz problemy ze zbyt małym nasyceniem sierści kolorem rudym typowym dla rasy.
W latach 20 białe owczarki zaczęły zyskiwać na popularności w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, stamtąd trafiły do Szwajcarii, gdzie skradły serca do tego stopnia, że Szwajcaria wystąpiła oficjalnie o uznanie tej rasy do FCI – stąd przydomek w nazwie.
Rasa nie jest nadal bardzo popularna i rejestracja może być problemem z uwagi na to, że wśród hodowców równocześnie pojawia się nazwa „biały owczarek niemiecki” lub „biały owczarek”. Z uwagi na popularność za oceanem można spotkać się także z określeniem „biały owczarek amerykańsko-kanadyjski”.
W Polsce pierwszy pies tej rasy został zarejestrowany dopiero w 2003 roku.

 

Owczarek szwajcarski na plaży

 

Biały owczarek szwajcarski – sylwetka

Biały owczarek szwajcarski posturą przypomina owczarka niemieckiego, od którego różni go barwa sierści. Za jej biały kolor odpowiada gen recesywny – zarówno pies jak i suka muszą go posiadać, aby szczenięta urodziły się białe. BOS waży od 25 kg (suki) do 40 kg (psy) i mierzy ok. 55 – 65 cm.
Występują dwa rodzaje szaty: krótka i długa - zawsze dwuwarstwowa, złożona z twardego włosa okrywowego i gęstego podszerstka. Zawsze w kolorze białym i kości słoniowej.

 

 

Biały owczarek szwajcarski – charakter i zachowanie

Biały owczarek szwajcarski ma dużo cech wspólnych ze swoim niemieckim kuzynem. Jest pojętny, bystry i lojalny. Bardzo szybko się uczy, dlatego świetnie sprawdza się jako pies pracujący – w straży, dogoterapii czy jako przewodnik niewidomych. Od owczarka niemieckiego wyróżnia go głównie temperament – jest spokojniejszy i przynajmniej w teorii, gorzej się sprawdzi jako pies obronny czy stróżujący, bo to właśnie łagodność i rodzinność są cechami, które starają się wyodrębnić hodowcy.
BOS potrzebuje sporo aktywności i ruchu – podobnie jak ON-ek. Ale w zupełności doceni długie spacery czy „zmęczenie” matą węchową lub grami dla psa. Z uwagi na duże rozmiary nie najlepiej odnajduje się w zawodach agility czy frisbee, ale za to ma spore predyspozycje do sukcesów w tropieniu czy obedience.
Psy tej rasy to wspaniałe psy rodzinne – doskonale dogadują się z dziećmi, chociaż z uwagi na duży rozmiar kontakt powinien być zawsze pod kontrolą.
Jeżeli chodzi o wady, to zdarzają się osobniki przesadnie lękliwe i nieufne. Niestety w ślad za tymi cechami mogą podążać zachowania agresywne o podłożu lękowym, dlatego bardzo ważna jest prawidłowa socjalizacja już od szczeniaka.

 

Szczeniak owczarka szwajcarskiego

 

Biały owczarek szwajcarski – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Podobnie jak owczarek niemiecki, owczarek szwajcarski cieszy się dobrym zdrowiem i nie wymaga szczególnie intensywnej pielęgnacji. Warto jednak wyczesywać regularnie sierść – zwłaszcza w przypadku odmiany długowłosej, która zaniedbana może się filcować. Warto korzystać z szamponów przeznaczonych do białej sierści na przykład 8IN1 Szampon do jasnej sierści White Pearl 250 ml, który podkreśli białe refleksy.
Wbrew początkowym obawom biała odmiana owczarka nie jest narażona na głuchotę, ale tak jak owczarki niemieckie, białe owczarki mogą także cierpieć na rozszerzenie przełyku, mielopatię degeneracyjną, choroby trzustki oraz zwyrodnienie stawów.

 

 

Biały owczarek szwajcarski - cena i hodowla

Zakup rodowodowego owczarka szwajcarskiego może przysporzyć sporo kłopotu, bo nie jest to rasa popularna – a do tego nie wszystkie hodowle są uznane przez FCI. Jeżeli jednak uda nam się znaleźć sprawdzoną hodowlę, to musimy się liczyć z wydatkiem około 3000 zł za szczeniaka białego owczarka szwajcarskiego.



Przeczytaj więcej o owczarku niemieckim: Owczarek niemiecki – najważniejsze informacje o rasie 




Natalia Bąk



Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość