Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Akara z Maroni (Cleithracara maronii) - najważniejsze informacje o gatunku

Akara z Maroni, nazywana również akarą marońską, to słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych i z grupy ryb okoniokształtnych. Akara z Maroni to popularna ryba, dość często wybierana przez hodowców w akwariach domowych. Należy do dość nieśmiałych gatunków ryb, mimo, że osiąga duże rozmiary. Kiedy nie czuje się swobodnie, jako reakcję obronną stosuję zmianę koloru na odcień zbliżony do podłoża, by móc się schronić.

Jak wygląda hodowla akary z Maroni, czy ryby mogą rozmnażać się w warunkach domowych oraz jak odróżnić samca od samiczki?

 

Akary marońskie.

 

Pochodzenie ryby akara marokańska

Akara z Maroni występuje w wodach Ameryki Południowej, a dokładniej w Wenezueli, Gujanie, Surinamie, Tabago. Osiedla się w stojących lub wolno płynących zbiornikach wodnych, czyli w tak zwanych czarnych lub brunatnych wodach, z dużą ilością roślinności. W tego typu rejonach bez problemu możemy spotkać akarę z Maroni, chociaż coraz częściej jest to ryba typowo akwariowa. Przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków życia, akara bardzo dobrze odnajduje się w sztucznych zbiornikach.

 

Jak wygląda akara z Maroni?

Akara Maroni może być koloru żółto-brunatnego lub czerwonego, posiada również charakterystyczne paski po boku z ciemną plamą. Samice są delikatnie mniejsze od samców, o kilka centymetrów, długość samca nie powinna przekraczać 10 cm. Dodatkowo, męskie osobniki ryby są mocniej ubarwione oraz posiadają dłuższą płetwę grzbietową i odbytową. Płeć młodych rybek trudno rozróżnić, gdyż ich wygląd jest prawie identyczny.

 

Akara z Maroni.

 

Akara z Maroni - usposobienie

Pielęgnica akara z Maroni to bardzo towarzyska ryba, która nie ma problemu z zaaklimatyzowaniem się w nowych miejscach. Mimo to jest dość płochliwą rybą, dlatego warto przystosować akwarium pod ich upodobania. W czasie ewentualnego niebezpieczeństwa chowają się między korzeniami czy roślinnością. Dzięki spokojnemu usposobieniu nie powinny stwarzać większych problemów, są łagodne w obyciu i przyjazne. Potrafią zmieniać kolor łusek, jeśli czują niebezpieczeństwo, wtedy upodobniają się do otoczenia, by móc się schronić.

 

Pielęgnica akara z Maroni - wymagania hodowlane

Akara marońska nie należy do wymagających ryb akwariowych. Jednak zbiornik wodny dla akary powinien być stosunkowo duży, zaleca się akwariumo pojemności co najmniej 80 litrów i więcej. Podłoże w akwarium powinno być w miarę ciemne, z płaskimi kamieniami oraz dużą ilością pływającej roślinności, która tworzy zacienione miejsca, szczególnie ważne dla tego gatunku ryb.

 

Oświetlenie w akwarium akary z Maroni

Oświetlenie w akwarium akary nie powinno być zbyt mocne. Pielęgnica akara z Maroni preferuje mniej światła oraz jest szczególnie wrażliwa na zanieczyszczenia wody. Warto zainwestować w silny filtr do wody, oraz musimy pamiętać o regularnym myciu i wymianie wody w zbiorniku.

 

Temperatura w akwarium akary z Maroni

Temperatura w akwarium nie powinna być niższa niż 23 st. C. oraz nie wyższa niż 26 st. C. Jeśli mamy problemy z jej kontrolowaniem warto zakupić termometr do wody, oraz ewentualnie grzałkę do wody. Twardość wody powinna oscylować pomiędzy miękką a średnio twardą.

 

Akara z Maroni w akwarium.

 

Z jakimi rybami może przebywać akara z Maroni?

Ryby z tego gatunku są stosunkowo płochliwe, dlatego nie będą czuły się swobodnie, żyjąc z rybami, które są agresywne i władcze.

 

Akara marońska - rozmnażanie

Rozmnażanie się nie należy do łatwych, ale jeśli zapewnimy rybom odpowiednie warunki, nie powinno być problematyczne. Zaleca się dobierać parkę młodych ryb, które będą w stanie się rozmnażać w sposób naturalny. Odpowiednio zbilansowana dieta przyśpieszy proces tarła, samice składają jaja na płaskich powierzchniach, dlatego warto w akwarium mieć kilka płaskich kamieni czy korzeni. Młode samiczki mogą w wyniku sytuacji stresowych czy braku doświadczenia zjadać narybek. Dorosłe osobniki są w stanie znosić nawet do 400 jaj, którymi się opiekują wraz z samcem. Sam proces zapłodnienia narybku wygląda następująco:

  • samica składa jaja w równym rzędzie, jeden obok drugiego, na płaskiej powierzchni kamieni lub szybie akwarium,
  • samiec zapładnia jajeczka,
  • narybek się wylęga w przeciągu 4 dni i jest gotowy do aklimatyzacji,
  • nowo narodzone rybki możemy karmić drobną karmą lub suszonymi larwami,
  • akara marońska to niezwykle opiekuńczy gatunek, dorosłe osobniki potrafią zajmować się młodymi przez okres 6 miesięcy, aż osiągną dojrzałość płciową i będą w stanie łączyć się w pary oraz rozmnażać.

Rozmnażanie się akary maratońskiej wymaga zapewnienia rybom odpowiednich warunków, miejsca oraz spokoju, musimy również uzbroić się w cierpliwość, gdyż czasem ten proces może trwać zdecydowanie dłużej. Oczywiście ryby najlepiej i najszybciej rozmnażają się w warunkach naturalnych, czyli wodach Ameryki Południowej.

 

Akara marońska.

 

Żywienie akary z Maroni

Akara marońska jest rybą wszystkożerną, nie ma problemu z suchym pokarmem dla ryb, popularne płatki czy granulat również idealnie się sprawdzą w tym przypadku. Warto urozmaicać dietę o świeże pożywienie, takie jak dafnia. Gatunek nie jest szczególnie wymagający, ale mimo to warto dbać o to, aby karma była wysokiej jakości. Regularność karmienia jest szczególnie zalecana, idealnie do tego sprawdzą się automaty, dzięki którym można ustawić dokładny czas podawania posiłków, bez naszej obecności.

 



Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość