Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot cejloński (Ceylon cat) - najważniejsze informacje o rasie

Towarzyski kot cejlon, który przybył do Europy aż z Azji, to aktywny osobnik, szybko adaptujący się do nowych miejsc i ludzi.
Rasa jest równie popularna w Europie, jak i we wschodniej części świata. Kot cejloński to rasa lubiąca ludzi i bardzo przyjazna oraz ufna. Żyje nawet do 16 lat, nie posiada poważniejszych chorób to zdrowy i silny gatunek, który cieszy się dość dużym zainteresowaniem, pomimo trudnej dostępności ich na rynku hodowlanym.

 

 

Historia rasy

Kot cejloński jak sama nazwa wskazuje, nie wywodzi się z Europy, swoje korzenie ma w Azji, a dokładniej w Sri-Lance, gdzie po dziś dzień możemy spotkać cejlony samotnie wędrujące po ulicach. Rasa została, odkryta w 1984 roku, przez włoskiego lekarza. W 1989 roku organizacja felinologiczna FIFe wpisała go do listy nowych ras kotów. Są teorie, które twierdzą, że kot cejlońskie powstał w wyniku skrzyżowania się kotów singapurskich, inni natomiast uważają go za naturalną rasę. W Azji zwierzęta te traktowane są z niezwykłym szacunkiem.

 

Kot cejloński 

 

Charakter kota cejlońskiego

Koty cejlońskie zachwycają nie tylko swoim wyglądem i gracją, ale również swoją inteligencją. Z łatwością przystosowują się do nowych miejsc. Dzięki swoim korzeniom z Dalekiego Wschodu posiadają nietypowy temperament, ale tym samym są pełne uroku. Sprawdzą się w każdym domu.

Cejlon lubi wspinaczki, dlatego należy zakupić specjalne i wysokie drapaki. Kolejną cechą charakterystyczną dla cejlona jest z pewnością towarzyskość, otwartość na ludzi i przyjazne nastawienie do innych czworonogów, dzięki czemu nawet właściciele psów nie muszą się martwić o aklimatyzację kota.

 

Zobacz ofertę karm mokrych dla kota

 

Kot cejloński wygląd

Średniej wielości kot o silnej sylwetce. Tylne łapy są dłuższe od przednich a nogi cienkie, atletyczne. Charakterystyczna klatka piersiowa jest szeroka i wypukła. Oczy mają kształt migdałów i są najczęściej koloru zielonego ewentualnie żółtego. Nietypowe spiczaste uszy dodają dzikości całej sylwetce i wyglądowi kota cejlońskiego.

 

 

Pielęgnacja i umaszczenie cejlona

Wyglądem rasa nie wyróżnia się znacznie od klasycznych kotów z krótką sierścią. Jeśli chodzi o typ umaszczenia, to występują 3 rodzaje:
  • Bentota, ma pręgi, które pojawiają się najczęściej w obszarze brzucha i nóg. Grzbiet jest jednolity, a nad nosem tak zwany znak kobry.
  • Chaus, odznacza się jednolitym umaszczeniem, pręgi mogą pojawić się jedynie na łapach.
  • Kontynentalny, w tym rodzaju całość umaszczenia jest pręgowana.


Kolory umaszczenie najczęściej spotykane u cejlona to ciemne odcienie brązu, czarny lub niebieski, raczej nie spotyka się białych kotów z tej rasy. Jeśli chodzi o ogólną pielęgnację sierści, to wystarczy regularne szczotkowanie.

 

Kociak cejloński

 

Zdrowie kota cejlońskiego

Kot cejlon to stosunkowo zdrowa rasa, która nie ma żadnych poważniejszych wrodzonych predyspozycji do chorób. Warto zadbać o dietę i aktywność kota. Dostosowanie karmy pod konkretną rasę jest istotną sprawą, warto o tym pamiętać i dbać o swoich pupili. Cejlon jak reszta kotów jest mięsożerna i raczej posiada duży apetyt. Surowe mięso posiada liczne witaminy i mikroelementy, których kot potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Dieta cejlona powinna opierać się o mokrą karmę, która również odpowiednio nawodni naszego czworonoga. Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie diety Barf, opiera się ona na suplementowanym, surowym mięsie, którego nie poddajemy żadnej obróbce termicznej. Jako że koty są mięsożerne, ta opcja sprawdza się dość dobrze i jest polecana przez weterynarzy. Pamiętajmy również o przysmakach do kota, które są idealnym urozmaiceniem w posiłkach i mogą być pomocne podczas tresury pupila.

 

Zobacz ofertę drapaków

 

Hodowle i cena kotów cejlońskich

Rasowe koty warto kupować ze sprawdzonych prawdziwych hodowli, gdzie mamy pewność co do ich pochodzenia. Koty cejlon nie mają swojej hodowli w Polsce, dlatego też, jeśli chcemy zakupić dany rodzaj, musimy poszukać ich w innych państwach. Dostępność kotów cejlońskich jest mocno ograniczona, dlatego też ich cena nie należy do niskich. Musimy się przygotować na wydatek rzędu tysiąca euro, są też hodowle, gdzie kwoty wzrastają nawet do 2500 euro. Utrzymanie takiego czworonoga miesięcznie oczywiście jest już zdecydowanie tańsze, jako że ma krótką sierść, nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. Szacuje się, że miesięczne utrzymanie cejlona nie przekracza 200 zł, wliczając już w to karmę i potrzebne rutynowe wizyty u weterynarza.




Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość