Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kocie zmysły a ludzkie – czym się różnią? Jak karma może dopasować się do Twojego kota?

Wzrok, słuch, dotyk, smak i węch – pięć zmysłów, dzięki którym zgłębiamy każdy element otaczającej nas rzeczywistości. Korzystamy z nich w każdym momencie swojego życia, podobnie jak zwierzęta. Dowiedz się, czym różnią się zmysły ludzi i kotów, które z nich mają większe znaczenie u czworonogów oraz w jaki sposób dopasować sposób żywienia do zmysłów Twojego kota?


Używasz zmysłów w każdej minucie życia, dlatego zapewne nie myślisz o tym, jak duże mają znaczenie. W życiu Twojego kota odgrywają równie ważną rolę, chociaż pracują inaczej. W wyniku ewolucji kocie zmysły dostosowały się do potrzeb tych zwierząt. Poziom wyostrzenia poszczególnych zmysłów jest podobny u kotów domowych (zarówno tych niewychodzących, jak i wolno żyjących) oraz dużych, dzikich przedstawicieli gatunków kotowatych. Dość duże różnice możesz jednak zauważysz, gdy zaczniesz porównywać możliwości zmysłów u kotów i ludzi.

 

Kot wącha przysmak.

 

Kocie zmysły a ludzkie – charakterystyka i porównanie

Chociaż posługujemy się tymi samymi zmysłami, to u kotów są one zupełnie inaczej wyczulone niż u ludzi, a nawet inaczej niż u innych zwierząt, np. psów. Poznaj podobieństwa i różnice.

 

• Wzrok

Przyglądając się różnicom pomiędzy zmysłami ludzi i kotów, warto zwrócić uwagę na wzrok. Człowiek widzi dobrze na odległość około 30 metrów, tymczasem kot na zaledwie 6 metrów. Z drugiej strony Twój pupil posiadaj nieco szerszy kąt widzenia, więc jest w stanie zobaczyć więcej bez obracania głowy. Co ciekawe, potrafi zauważyć interesujący obiekt czy inne zwierzę nawet jeśli obraz nie jest ostry, ponieważ jego oczy są mocno wrażliwe na ruch.
Oczywiście największa przewaga zmysłu wzroku kociego nad ludzkim związana jest ze zdolnością widzenia o zmierzchu i w ciemności. Im ciemniej, tym ludzki wzrok ma coraz większe problemy z rozpoznawaniem obiektów nawet na niewielką odległość. Tymczasem u kota źrenice o zmierzchu się rozszerzają i tym samym wpuszczają więcej światła. Dzięki temu dziko żyjące koty potrafią polować również w ciemności.

 

 

• Słuch

Zauważyłeś, że kocie uszy mają zdolność poruszania się niezależnie od siebie? To niezwykła umiejętność, która pozwala im reagować na dźwięki dochodzące z różnych kierunków. Można powiedzieć, że to kocia super moc, której ludzie nie posiadają. To najbardziej rzucająca się w oczy różnica.
Jest ich jednak więcej. W przypadku niskich dźwięków zdolności kociego słuchu są podobne do Twoich, jednak na wysokie dźwięki ucho kota jest dużo bardziej wyczulone. Twój pupil słyszy dźwięki, których ty nie jesteś w stanie. Szczególnie ważna jest dla niego umiejętność słyszenia ultradźwięków, które wydają gryzonie. Koty wychodzące posługują się zmysłem słuchu podczas polowania np. na myszy. Są bowiem w stanie usłyszeć gryzonia i zlokalizować, gdzie się ukrywa.

 

 

• Dotyk

Nie wszyscy ludzie kochają koty. Ci, którzy twierdzą, że wolą psy, mówią chociażby o niechęci wielu kotów do głaskania czy przytulania. Nie zawsze wynika to z charakteru zwierzęcia. Niektóre koty unikają pieszczot z uwagi na wysoką wrażliwość na dotyk. To, co nam wydaje się przyjemne, im może sprawiać dyskomfort. Z kolei u ludzi czucie dzielimy na powierzchniowe i głębokie. To pierwsze związane jest ze skórą, zaś drugie z mięśniami czy stawami.
Za czucie u kotów odpowiadają również wibrysy, które znajdują się nie tylko w okolicach pyszczka i potocznie nazywane są wąsami. Wibrysy umiejscowione są również przy brwiach oraz na łapach. Znajdują się w nich receptory czuciowe o wyjątkowych możliwościach, jak wyłapywanie ruchu powietrza. Z kolei u ludzi owłosienie pełni przede wszystkim rolę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi.

 

 

• Smak

Dość duże różnice pomiędzy człowiekiem a kotem możemy zaobserwować jeśli chodzi o zmysł smaku. U zwierzęcia język służy do pobierania pokarmu, ale pełni również bardzo ważną rolę higieniczną, ponieważ pokryty jest szorstkimi brodawkami. Te sprawiają, że kot słabiej odczuwa smaki.
Z kolei na ludzkim języku znajdują się kubki smakowe podzielone na kilka stref. Pozwalają one na rozpoznanie spożywanego pokarmu za pomocą smaków: słodkiego, słonego, gorzkiego, kwaśnego oraz umami.

 

 

• Węch

Jak już na pewno zauważyłeś, chociaż ludzie i koty mają te same zmysły, to ich możliwości różnią się od siebie. Podobnie jest z węchem. Czy wiesz, że Twój pupil ma od 5 do 40 razy więcej komórek węchowych niż ty? To oznacza, że jego węch jest dużo bardziej wyczulony.
Dla kota to bardzo cenna zdolność. Zwierzę wykorzystuje zmysł węchu podobnie jak słuch. Zanim zobaczy obiekt, jest w stanie go nie tylko usłyszeć, ale i poczuć. To ułatwia zarówno zdobywanie pożywienia, jak i unikanie niebezpieczeństwa.

Koty, podobnie jak ludzie, mają zmysł węchu powiązany ze zmysłem smaku, jednak charakterystyka tego związku jest inna. U człowieka podczas kataru zostaje zaburzony zmysł węchu, a w efekcie słabiej odczuwa smaki. Z kolei kot u podstawy języka posiada narząd Jacobsona, który pozwala mu poznawać zapach podczas smakowania pożywienia.

 

Kot wącha.

 

Idealna dieta współgra ze zmysłami

Wolno żyjące koty wykorzystują zmysły m.in. do zdobywania pożywienia. Dzięki nim oceniają również wartość posiłku, zarówno tego znalezionego (np. miseczki wystawionej przez ludzi dokarmiających zwierzęta), jak i samodzielnie zdobywanego. Podobnie robią koty żyjące w domach, chociaż te otrzymują karmę od opiekuna. Czy zdarzyło się kiedyś, że Twój kot odmówił zjedzenia wybranej przez Ciebie karmy? Zapewne wyczuł w niej coś, co mu nie odpowiada. Mógł to być zapach, jak również tekstura czy konsystencja.
Pamiętaj, że kot to typowy mięsożerca. Najważniejszymi składnikami jego diety są białko i tłuszcz, zaś mniejszą rolę odgrywają węglowodany i włókna. Dlatego tak ważne jest wybieranie wysokojakościowej karmy. Ta z niższej półki często zawiera wypełniacze, które są przez kota słabo trawione i nie wpływają dobrze na jego kondycję. Ważne jest również podawanie małych porcji kilka razy dziennie zamiast jednego czy dwóch dużych posiłków, co usprawni proces trawienia.

W idealnie skomponowanym pożywieniu liczą się nie tylko składniki odżywcze, ale również smak, zapach i konsystencja, które ściśle związane są ze zmysłami. Lata pracy specjalistów Royal Canin pozwoliły im opracować karmę, która łączy te wszystkie elementy.

Mokra karma Royal Canin Sensory, która występuje w trzech rodzajach – Smell, Taste i Fell, dedykowana jest dla dorosłych kotów, aby dopasować się preferencji żywieniowych nawet najbardziej wybrednego zwierzęcia. Możesz wybrać dla swojego pupila mięsne kąski w galarecie lub sosie. Specjalnie opracowana tekstura pożywienia, jej smak i aromat sprawią, że karma idealnie dopasowuje się do Twojego kota.

 

 

Czy ludzkie, czy kocie – warto dbać o ostrość zmysłów

Ludzie i koty postrzegają świat i jego poszczególne aspekty za pomocą tych samych zmysłów – wzroku, słuchu, węchu, dotyku i smaku. Wiesz już, że u kotów są one inaczej wyostrzone niż u Ciebie. Jedno jest jednak niezmienne. Stres, choroba, zła dieta, zbyt mało ruchu – to wszystko powoduje gorszą kondycję zarówno ludzi, jak i zwierząt. Gorszy stan zdrowia może negatywnie wpłynąć również na zmysły i ich ostrość. Dbaj o podstawowe potrzeby swojego kota, a jego zmysły pozwolą mu dobrze czuć się we własnej skórze do późnej starości.

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość