Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak schłodzić kota w upały? Praktyczne porady na ulgę dla kota w lato

Koty także źle znoszą upały – nie każdy o tym wie, mając przed oczami obraz kota wylegującego się w słońcu. Warto jednak mieć na uwadze to, że wysokie temperatury i przegrzanie jest dla kota nie tylko nieprzyjemne, ale też zagraża jego życiu. Jak więc mu pomóc w tych najcieplejszych dniach?

Świadomość, że warto pomagać psom przetrwać upał, jest całkiem spora, tymczasem koty też potrzebują naszego wsparcia w tym zakresie. Przeczytaj, co możemy zrobić, aby bezpiecznie ochłodzić kota i pomóc mu przetrwać największy upał.

 

Kot wyleguje się w słońcu.

 

Jak ochłodzić kota w upały?

 

Zapewnij kotu dostęp do wody

Swobodny dostęp do wody to w czasie upałów podstawa. Najlepiej, aby było to kilka misek ze świeżą wodą, bo niektóre koty są w tym zakresie bardzo wybredne. Wodę warto przygotować nawet tym kotom, które z reguły mało piją, albo w ogóle nie piją z misek – może akurat przy wysokiej temperaturze będzie im potrzeba. Jeżeli jednak koty definitywnie nie lubią stojącej wody, warto im podarować fontannę dla kota, która z reguły jest bardziej preferowana przez koty. Odwodnienie u kotów jest stanem zagrażającym życiu, więc zdecydowanie warto zainwestować w rozwiązanie, które zaakceptują koty.

Jeżeli karmimy kota suchą karmą bytową, możemy na czas upałów zwilżyć ją także wodą lub w ogóle na ten czas zmienić dietę na karmę mokrą, która nawodni koci organizm.

 

 

Chłodne schronienie dla kota

Równie ważne jak dostęp do wody jest możliwość chłodnego schronienia w cieniu. Pozwólmy kotu znaleźć najzimniejsze miejsce w domu i tam przebywać – choćby to była pralnia czy łazienka. Jeżeli zauważymy, że któreś miejsce kot preferuje, możemy mu tam położyć legowisko. Dodatkowo możemy kotu położyć obok legowiska zamrożoną butelkę z wodą. Możemy też w tym celu użyć maty chłodzącej – te skierowane do psów, mogą być używane także przez koty, przy czym musimy zwrócić uwagę, aby nie były drapane pazurami.

 

 

Ochładzanie kota ręcznikiem

Jeżeli widzimy, że nasz kot zmaga się z upałem, możemy mu pomóc, głaskając go mokrym ręcznikiem. Koty schładzają swoje działo, liżąc się – mokry ręcznik spełni więc podobną funkcję. Oczywiście należy robić to z wyczuciem i stopniowo. Należy unikać zbytniej różnicy temperatur, aby uniknąć szoku termicznego – z tego też powodu nie jest zalecany zimny prysznic czy kąpiel.
Dobrym rozwiązaniem, i z pewnością łagodniejszym, jest rozłożenie na ziemi kilku wilgotnych ręczników – jeżeli kot będzie chciał lub potrzebował – położy się na nich.

 

 

Wentylator lub klimatyzacja dla kota

Chłodzenie pokoju, zacienienie roletami czy wentylator służą zwierzętom równie dobrze, co ludziom. Pamiętamy jednak o tym, aby nie pozostawiać urządzeń, które mogą stanowić zagrożenie zwierzętom bez opieki. Szczególnie to istotnie w przypadku wentylatorów – wybierajmy najlepiej taki, który ma drobną siatkę zabezpieczającą uniemożliwiającą ciekawskiemu kotu wsadzenie łapki, pazurów czy nosa.

 

Kot pije wodę z pojemnika.

 

Czy strzyc kota w upały?

Ostatnio panuje moda na strzyżenie kota w trosce o jego komfort termiczny, tymczasem sierść kota długowłosego ma właśnie właściwości termoregulacyjne! W zimie chroni przed zimnem, a latem przed przegrzaniem. Pozbywając się sierści, odbieramy więc kotu jego największą, naturalną ochronę. Nie należy więc tego robić, a za to warto zadbać szczególnie o kocią sierść – dokładnie ją wyszczotkować, aby nie pojawiły się kołtuny. Kota, który jest krótko ostrzyżony, trzeba jeszcze lepiej chronić przed ciepłem i w ogóle nie wystawić na słońce – co groziłoby i udarem i poparzeniami słonecznymi już po krótkim czasie!

 

 

Kot w aucie – śmiertelnie niebezpieczeństwo

Nigdy nie zostawiaj zwierzęcia w aucie latem! Temperatura w zamkniętym aucie rośnie w zastraszającym tempie i jest śmiertelną pułapką dla zwierząt czy małych dzieci. Nie wolno tego robić nawet na kilka minut – nigdy nie masz pewności, czy pobyt poza autem nagle się nie przedłuży, ani w ile minut auto nie nagrzeje się do niebezpiecznego poziomu. Pamiętaj, że przechodzeń widząc zwierzę w aucie, ma prawo wybić w nim szybę, jeżeli uzna, że zdrowie lub życie zwierzęcia jest zagrożone. Co więcej, właściciel zwierzęcia może być oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami.

 

 

Dlaczego trzeba ochładzać kota?

Koty, w przeciwieństwie do ludzi nie pocą się na całym ciele. Jedynymi punktami do odparowania nadmiaru ciepła są uszy, nos i poduszki łap. Dlatego kot musi się chłodzić, dotykając chłodnej powierzchni lub wylizując się wodą. Zbytnie przegrzanie ciała kota może prowadzić do udaru.

 

 

Pomoc bezdomnym kotom może uratować ich życie!

W upały warto też pamiętać o bezdomnych kotach, dla których upał także jest zagrożeniem. Wystarczy wystawić im miski z wodą, aby zminimalizować ryzyko odwodnienia czy udaru. To niewielki gest, a może uratować kocie życie. Warto też – podobnie jak zimą – pozostawić uchylone okno w piwnicach. Są one idealnym schronieniem także przed upałem latem.

 




Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość