Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Gryfoniki – przedstawienie i opis odmian - Encyklopedia psów

Gryfonik to mały, towarzyski piesek, który dzięki odpowiedniemu wychowaniu i pielęgnacji może stać się przyjacielem człowieka na długie lata. Występują trzy odmiany gryfonika: belgijski, brukselski i brabancki, o czym opowiemy w dalszej części artykułu. Gryfoniki pochodzą z Belgii, i właściwie w Europie jego odmiany uważa się za trzy odmienne rasy. Jaki jest charakter tego uroczego czworonoga? Jak wygląda hodowla gryfonika brukselskiego? Jaka jest jego cena? Dla kogo są te psy? Zapraszamy do lektury artykułu na temat gryfoników.

 

Gryfonik brukselski.

 

Gryfonik brukselski

Gryfonik brukselski to odmiana szorstkowłosa o umaszczeniu rudym, rudopłowym lub pszenicznym, z czarną lub silnie rozjaśnioną maską. Gryfonik brukselski został rozpropagowany jako rasa w 1880 roku, po tym jak wygrał wystawę w Brukseli. Osiąga on wysokość 28-35 cm i masę 3-5 kg. Gryfonik brukselski zagrał jedną z głównych ról w filmie „Lepiej być nie może”, dzięki czemu rasa zyskała na popularności!

 

Gryfonik brukselski – hodowla

Jeśli marzysz o zakupie gryfonika, poszukaj sprawdzonej, legalnej hodowli. Powinna być ona zarejestrowana w Związku Kynologicznym albo w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Jest to bardzo istotne, ponieważ tylko takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów z odpowiednią wiedzą i podejściem do zwierząt. Zakup psa z legalnej hodowli zapewni Ci zwierzę zaszczepione, odrobaczone, zsocjalizowane i przebadane pod kątem różnych chorób. Nie daj się zwieść niskiej cenie!

 

Gryfonik brukselski – cena

Średnia cena za szczenię z rodowodem wynosi 3000 zł. Należy pamiętać o konieczności sprawdzenia, czy mamy do czynienia z legalną hodowlą, gdyż na rynku występuje wiele oszustów prowadzących tak zwane pseudohodowle.

 

Szczeniak gryfonika barbanckiego.

 

Gryfonik brabancki

Gryfonik brabancki, zwany inaczej brabantczykiem, to mały, krótkowłosy piesek o umaszczeniu rudym lub czarnym. Krótkie włosie zawdzięcza genom mopsa. Ma krótką, przylegającą do ciała szatę. Charakterystyczna jest czarna maska oraz uszy, przy rudym umaszczeniu pozostałych części ciała – to najczęściej spotykana wersja tej odmiany gryfonika.

 

 

Gryfonik belgijski miniaturka

Gryfonik belgijski jest pieskiem szorstkowłosym, czarno umaszczonym. Dopuszczalne są też umaszczenia czarno-podpalane i czarno-brązowe. Gryfonik belgijski jest krępym pieskiem o kwadratowej sylwetce, bardzo dobrze umięśnionej. Ma okrągłą głowę i duże, czarne oczy. Jego łapy są drobne i silne. Osiąga wzrost 28-35 cm i wagę 3-6 kg.

 

 

Gryfoniki – charakter

Są to psy żywe, wesołe, przyjacielskie, lubiące spacery i zabawę ze swoim właścicielem. Nie potrzebują jednak bardzo dużej ilości ruchu, dlatego mogą nadać się dla osoby starszej. Są podatne na szkolenie (szybko uczą się nowych sztuczek) i z reguły niekonfliktowe. Silnie przywiązują się do swojej rodziny. Z racji niewielkich rozmiarów i niską skłonność do agresji, można zabierać je ze sobą w podróż. Dobrze dogadają się z kotem lub innym psem, chociaż czasem dużo większe psy mogą budzić w gryfonikach lęki. Dlatego należy zadbać o dobrą socjalizację od jak najwcześniejszego wieku. Na spacerach potrafi być bardzo ciekawski, przez to może się oddalić – należy na to uważać i nie spuszczać go ze smyczy poza wybiegami dla psów.

 

Gryfonik belgijski. 

 

Gryfoniki – zdrowie

Psy tej rasy cieszą się długim zdrowiem – dożywają do 15 lat. Nie mają szczególnych obciążeń genetycznych. Czasami zdarza się u nich wypadanie rzepki lub dysplazja stawów biodrowych, jednak są to przypadki sporadyczne. Z racji płytko osadzonych siekaczy, należy uważać na twarde przedmioty, które gryfoniki mogłyby gryźć.

 

 

Gryfoniki - pielęgnacja

Pielęgnacja gryfoników polega na regularnym wyczesywaniu oraz trymowaniu (3-4 razy w roku u dorosłego osobnika). Należy również czyścić bruzdę koło nosa i w razie potrzeby przecierać oczy, które mogą mieć skłonność do nadmiernego łzawienia. Kolejne istotne zabiegi to sprawdzanie uszu i przycinanie pazurów gryfoników.

 

 

Gryfoniki – dla kogo?

Jest to pies prawie dla każdego. Sprawdzi się zarówno jako towarzysz rodziny, jak i osoby starszej lub osoby podróżującej, która zabierze go ze sobą. Zdecydowanie jednak należy poświęcać mu codziennie uwagę, wyprowadzać dwa razy dziennie i nie zapominać o zabawie, dlatego jeśli swojego psa chcesz zostawiać samego na długie godziny, nie jest to rasa dla Ciebie. Gryfoniki nie lubią samotności. Pozostawione same na długo, mogą niszczyć rzeczy w mieszkaniu. Spełnią się w roli psów alarmujących, gdyż zachowują czujność i nie omieszkają szczekać, kiedy na ich teren zbliżą się obce osoby. Nadają się do mieszkania w bloku.

Gryfoniki to fantastyczne małe pieski o przyjaznym charakterze, potrzebują dużo miłości i uważnej pielęgnacji. Mają średnie zapotrzebowanie na ruch, dlatego są wskazane dla osób starszych, gdyż nie potrzebuję wielogodzinnego wybiegania. Gryfoniki to świetni towarzysze rodziny, dogadają się również z kotami i innymi psami. Gryfoniki to właściwie trzy rasy: gryfonik belgijski, brabancki i brukselski, różniące się od siebie umaszczeniem i długością włosia. Będą wspaniałym towarzyszem niemal każdego!

 

 

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość