Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dlaczego koty boją się ogórków?

Kot, który boi się ogórka, brzmi dość komicznie, ale od dłuższego czasu w Internecie krążą filmiki ukazujące tego typu sytuacje. Najczęstszą reakcją czworonoga jest ucieczka, strach i podskakiwanie. Zastanawiające jest, to czemu kot boi się ogórka, który nie jest nawet w stanie zrobić mu żadnej krzywdy. Pojawia się coraz to więcej teorii na ten temat, każdy chce być specjalistą i zrozumieć jak działa koci umysł.

 

Przestraszony kot z dużymi źrenicami.

 

Czy koty boją się ogórków?

Koty i ogórki to temat popularny w Internecie ostatnimi czasy, wszystko za sprawą reakcji kota, jakie wywołuje widok ogórka. Niektórzy uważają, że ten strach jest spowodowany pochodzeniem zwierzęcia, które swoje korzenie ma w Afryce, a dokładniej przodek kota udomowionego, czyli żbik arabski żył w rejonach, gdzie nie brakowało węzy. Stąd też niektórzy twierdzą, że ogórek przypomina węża i strach przed nimi jest zapisany w genach kotów. Tego typu teoria, mimo że dość sensowna, nie jest zbadana i trudno określić czy to prawda.

Inni twierdzą, że to zapach ogórka odstrasza czworonogów, ale wiele z nich zjada kawałki ogórków bez problemu, więc w tym przypadku ta teoria również jest bezpodstawna. Warto zwrócić uwagę na sytuacje, podczas których koty widzą ogórka. Najczęściej to są momenty, podczas których zwierzę jest zajęte jedzeniem i odwracając się, podskakuje, widząc ogórek. Nasuwa się wręcz pytanie czy chodzi o samo warzywo, czy o konkretną sytuację, w jakiej się zwierzę znalazło. Może w tym przypadku warto zainwestować w zabawki interaktywne dla kota, które pomogą wyczulić pupila na różnego typu niespodzianki jakie jeszcze nie raz mogą go spotkać.

 

 

Czemu koty boją się ogórków?

Koty, które boją się ogórków, odczuwają silny lęk, a nawet strach. Warto przeanalizować tego typu sytuacje dokładnie i zobaczyć czy w przypadku innych przedmiotów również kot zareaguje w taki sam sposób. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć czemu koty boją się ogórków? Nikt tak naprawdę nie wie, czym reakcje kotów są spowodowane. Niektórzy twierdzą, że to zielony kolor i kształt odstraszają zwierzę inni, że to mechanizm obronny, reakcja na nieznany obiekt, który pojawia się w zasięgu ich wzroku, często dość niespodziewanie. Można zrobić test z wykorzystaniem pluszaka dla kota, który umieścimy w takim samym miejscu co ogórka i sprawdzimy, czy naprawdę chodzi o to konkretne warzywo.

Na filmikach umieszczanych w internecie, koty najczęściej były zajęte jedzeniem, przebywały w strefie komfortu miejscu gdzie stoi miska dla kota,czyli obszarze, który dobrze im się kojarzy. Ogórek umieszczano zaraz za zwierzem, który po odwróceniu się widzi obiekt i od razu podskakuje. Warto przeanalizować czy w tych przypadkach usytuowanie ogórka nie odgrywało kluczową rolę.

 

 

Kot i ogórek zielony- stresowe sytuacje?

Warto spojrzeć na temat tego, że kot boi się ogórka trochę z innej perspektywy, bardziej od strony działania kociego rozumu i reakcji obronnych, które każde zwierzę ma, i dzięki którym mogą uchronić się przed potencjalnym zagrożeniem. W przypadku sytuacji z ogórkiem kluczową rolę mógł odegrać stres i fakt, że zwierzę się nie spodziewało, że zobaczy za sobą jakiś niezidentyfikowany przez niego przedmiot. Kot najczęściej bawi się swoimi zabawkami, zna ich strukturę, dlatego czuje się swobodnie. Jeśli narażamy zwierzę na nową sytuację, możemy wywołać u niego pojawienie się stresu czy lęku. Zwłaszcza jeśli nasz pupil jest nadmiernie strachliwy lub adoptowany ze schroniska, szczególnie musimy zwracać uwagę na tego typu sytuację. Zdecydowanie odradza się wykonywania takich zabaw, by dowiedzieć się, czy przypadkiem nasz kot jednak boi się ogórka.
Filmiki z kotem i zielonym ogórkiem stały się niebezpiecznym trendem, które może jedynie wywołać niepotrzebne napięcie i rozdrażnienie u kota. Jeśli mamy trudności z tresurą kota czy z tego typu sytuacjami, warto sięgnąć po preparaty do nauki kotów, czy specjalistyczne spryskiwacze, w których składzie jest naturalna kocimiętka.

 

Dlaczego koty boją się ogórków?

 

Czego koty się boją? - tresura kota

Tematyka kot i ogórka zielonego to dobry przykład braku odpowiedniej tresury kota, która tak samo, jak i w przypadku psa odgrywa znacząca rolę w wychowaniu. Domowe zwierzęta muszą nauczyć się obcowania z przestrzenią, w jakiej żyją, jeśli boją się ogórka, to tak samo są w stanie uciekać na widok odkurzacza czy miotły. Warto od samego początku zapoznać kota z nowymi przestrzeniami, przedmiotami, które wydają dźwięki czy się ruszają. Odpowiednia tresura kota może znacznie zredukować częstotliwość nadmiernych lęków czy podskakiwania na widok ogórka. Warto mieć to na uwadze i nie zaniedbywać etapu zaaklimatyzowania się naszego nowego członka rodziny.Czemu kot boi się ogórków? Pytanie na pierwszy rzut oka może wydawać się wręcz komiczne, zwłaszcza jak człowiek obejrzy filmiki nagrane przez właścicieli takich czworonogów. Jednak okazuje się, że problem może być bardziej złożony, niż nam się wydaje. Napady lękowe czy nadmierny strach u kota to oznaka wcześniejszych traum, czy przebywania w schronisku dla zwierząt. Warto dbać również o komfort psychiczny kota i o jego dobre samopoczucie w domu, nagrywanie tego typu filmików zdecydowanie w tym nie pomoże.Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość