Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy można kąpać kota? Jakich środków używać do kociej kąpieli?

Kąpanie kota jest wymagane, kiedy zwierzę ubrudzi się na tyle, że nie poradzi sobie samo z wyczyszczeniem sierści. Na ten niezbyt lubiany zabieg najczęściej narażone są zatem koty wychodzące na dwór. Właściciele mruczków muszą pamiętać, aby myć pupila tylko przy użyciu specjalnych preparatów.


Koty słyną z doskonałego pielęgnowania swojego futerka. Opinia czyściochów jest w zupełności uzasadniona, gdyż już dwutygodniowe maluchy zaczynają instynktownie dbać o czystość. Ponadto zwierzęta te, jak można zauważyć, przeznaczają dużą część dnia na wykonywanie zabiegów higienicznych. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy konieczne staje się ich kąpanie.


Język kota posiada szorstkie wypustki, dzięki którym kot doskonale radzi sobie w utrzymaniem swojej higieny i rozczesywaniem futra.


Czy można kąpać kota? Kiedy powinno się to robić?

Mruczki z natury bardzo dobrze radzą sobie z codzienną toaletą. Przez to wielu właścicieli błędnie uważa, że nie potrzebują żadnej pomocy w pielęgnacji sierści. Niestety, mimo iż samodzielnie udaje im się usunąć wiele znajdujących się na ciele zabrudzeń, to szczególnie koty długowłose potrzebują pomocy w czesaniu futra, aby zapobiec powstawaniu kołtunów. Kota powinno się też kąpać, jeśli złapie jakieś insekty, np. pchły, lub na wskazanie weterynarza. Stąd odpowiedź na pytanie o to, czy można kąpać kota, brzmi tak, ale w określonych sytuacjach. Przeciwwskazaniem do mycia mruczka jest zwłaszcza ciąża i bardzo młody wiek.Czy kot lubi się kąpać?

Powszechnie panuje pogląd, że koty bardzo nie lubią wody. To prawda, lecz są wyjątki od reguły. Niektóre rasy, jak turecki van czy sfinks, chętnie korzystają z kąpieli. Pamiętajmy, że nawet koty nieprzepadające za wodą, jeśli zostaną do niej odpowiednio przystosowane, nie będą tak mocno stresować się kąpielą. Bardzo ważnym krokiem jest oswojenie mruczka z naczyniem, w którym będzie myty. Proces ten najlepiej przeprowadzać zawczasu na wypadek ewentualnej kąpieli. Po prostu należy udostępnić kotu łazienkę oraz pozwolić np. samodzielnie wchodzić do wanny czy zlewu. Najważniejsze, aby nie robić nic na siłę i nie wsadzać kota wbrew jego woli. Ćwiczenia należy przeprowadzać na sucho. Dzięki temu pupil zapozna się z nowym otoczeniem. Będzie czuć jeszcze swobodniej, jeśli będziemy go w międzyczasie głaskać, dawać mu smakołyki czy bawić się z nim.
Jak wykąpać kota?

Kąpanie kota to nie lada wyzwanie. Zanim nastąpi, należy wcześniej przygotować wszelkie potrzebne akcesoria – ręczniki, miękką gąbkę, szampon polecany kotom (w żadnym wypadku nie używa się kosmetyków dla ludzi), dzbanek. Dobrze na dno naczynia, w którym odbędzie się kąpiel, położyć gumową matę, zapobiegającą ślizganiu się zwierzaka. Pamiętajmy, aby przed kąpielą wyszczotkować kota, ponieważ w innym przypadku mogą pojawić się kołtuny. Podczas pierwszej kąpieli bądź jeśli wiemy, że mruczek nie znosi wody, warto skorzystać z pomocy drugiej osobę. Jedna zajmie się myciem, a druga trzymaniem, zabawianiem pupila i odwracaniem jego uwagi.Kota nie powinno się kąpać pod bieżącą wodą. Zanim przystąpi się do zabiegu, napełnia się naczynie, w którym będzie myty. Do delikatnego spłukania futerka najlepszy okaże się dzbanek. Woda powinna mieć około 38,6°C, czyli temperaturę zbliżoną do ciała kota, i nie może sięgać wyżej niż do połowy łap. Podczas kąpieli uważajmy, aby nie zalać mruczkowi uszu. Po zabiegu zawijamy kota w ręcznik, delikatnie osuszamy i rozczesujemy sierść. Niewskazane jest używanie suszarki. Zbyt ciepłe powietrze może bowiem przesuszyć i podrażnić skórę. Po kąpieli należy zadbać, aby pupil nie mógł wyjść na dwór i nie był narażony na przeciąg. W innym wypadku zimne powietrze może sprawić, że się rozchoruje.


Kąpanie kota zalecane jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach, przy chorobach skóry, pasożytach, czyli po wskazaniu lekarza weterynarii lub w przypadku bardzo silnych zabrudzeń, po zlizaniu których może ucierpieć zdrowie kota.


Czym myć kota?

Kąpiel kota wymaga użycia specjalnych środków pielęgnacyjnych. W sklepach zoologicznych i podczas wizyty u lekarza weterynarii można nabyć koci szampon. Oferta produktów jest dość bogata. Najlepiej wybrać taki, który nie szczypie w oczy i ma właściwości hipoalergiczne. Dobrze, jeśli w jego składzie znajdą się polimery kationowe, które chronią sierść przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Do nabycia są nawet produkty 2 w 1 (szampon z odżywką), szczególnie polecane kotom długowłosym. Wzmacniają sierść, zapewniają wzrost jej objętości i zapobiegają kołtunieniu się.

 

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość