Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Karma odkłaczająca

Skąd się biorą kule włosowe i czy normalne jest zakłaczenie kotów?

Koty to czyściochy. Wiadomo to nie od dziś i każdy opiekun się z tym zgodzi. Ta zaleta kotów, może stać się ich zmorą. Najczęściej ma to miejsce w czasie zmian pór roku lub podczas mocnych upałów – linienie. Podczas mycia się kota i pielęgnacji swojej sierści kot połyka martwe włosy. Wzmożone wypadanie sierści prowadzi do połykania tak dużej ilości futra, że kotu ciężko jest sobie z nią poradzić. A to już prosta droga do zakłaczenia i poważniejszych problemów z układem trawienia. Można temu zapobiec poprzez profilaktykę – czesanie, zasianie trawy oraz podawanie przysmaków i karm odkłaczających.

Kot połykają swoje włosy musi je jakoś wydalić. W układzie pokarmowym sierść zostaje zbijana, stąd popularna nazwa – kule włosowe. Zdrowy kot, w okresie życia, kiedy tak intensywnie nie linieje, radzi sobie z małą ilością zjadanej sierści poprzez zwymiotowanie jej lub – częściej – wydalanie z kałem. Intensywność wymiotowania sierścią w dużej mierze zależy od samego kota oraz od sierści jaką posiada, średnio takie oczyszczenie układu pokarmowego występuje co miesiąc, z kałem niewielkie ilości nawet codziennie. Zwrócić naszą powinna nagła zmiana dotychczasowej intensywności. Kot zdecydowanie nie powinien wymiotować co tydzień, gdyż grozi to odwodnieniem i niedoborem istotnych elektrolitów. Koty o dłuższej sierści są częściej narażone na występowanie kul włosowych.

Czym są pilobezoary? Jakie są objawy zakłaczenia?

Pilobezoary, czyli popularne kule włosowe, to nic innego jak zbita sierść w układzie pokarmowym kota. Z niewielką ilością kot sobie naturalnie daje radę, jednak większa ilość zalegająca w organizmie staje się niebezpieczna. Zakłaczony kot próbuje wymiotować, ale zbita sierść jest tak duża, że kot nie jest w stanie przepchać jej siłami ciała. Najczęstszymi, łagodnymi objawami zakłaczenia się kota są kaszel, dławienia, czkanie, lekkie biegunki. Przy mocniejszym zakłaczeniu występują komplikacje w pracy układu pokarmowego, takie jak zaparcia, utrata wagi, brak apetytu oraz apatia. 

Jak radzić sobie z zakłaczeniem kota – karmy odkłaczające

Silne zakłaczenie u kota często kończy się zabiegiem chirurgicznym, dlatego najlepiej wprowadzić regularną profilaktykę. Producenci oferują karmy na kule włosowe dla kotów. Można wybierać spośród karm suchych lub mokrych, a także przysmaków. Produkty odkłaczające zawierają składniki, które pozwolą wydalić zalegające włosy. Mają wyższy poziom tłuszczu i błonnika. Częstym składnikiem w takich pokarmach jest pulpa buraczana. Karmy na kule włosowe uzupełnione są o probiotyki, aby łatwiej było chronić układ pokarmowy. Produkty odkłaczające są szczególnie polecana w okresie letnim, nagłych zmian pogody, a także dla kotów długowłosych i mających łatwo wypadającą sierść. Karmy suche i mokre są karmami bytowymi, ale przysmaki mogą być podawane jako dodatek do zwykłej karmy.