Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Układ moczowy i nerki

Choroby układu moczowego są zmorą opiekunów kotów w XXI wieku. Coraz częstsze przypadki karmieni moczowych, zapaleń pęcherza lub niewłaściwej filtracji nerek. Schorzenia te wiążą się z dużym dyskomfortem i bólem kotów, dla opiekuna oznaczają częste wizyty u weterynarzy i spore koszty. Zastosowanie profilaktyki i wzmacnianie organizmu kota od małego pozwala na zminimalizowanie takich problemów lub całkowite ich unikanięcie. Schorzenia układu moczowego często są dyktowane genetyką kota, ale niewłaściwe karmieniem swoich kotów tylko pogorszy i przyspieszy problem. Jak więc powinniśmy karmić, aby zachować zdrowie układu moczowego kota?

Jakie są karmy na zdrowie układu moczowego kotów?

Karmy weterynaryjne Renal

Karmy dla kotów na schorzenia układu moczowego można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to karmy specjalistyczne, czyli weterynaryjne, które powinien zlecić lekarz weterynarii. Są one wzmocnieniem do prowadzonej już terapii i minimalizować występujące objawy. Karmy weterynaryjne na drogi moczowe kotów zawiera specjalne substancje mające działanie aktywne. Dodatkowo posiłki weterynaryjne mają zmniejszony poziom białka, aby ułatwić funkcje nerek oraz niektórych minerałów, np. fosforu. Te specjalistyczne karmy dla kotów powinny być stosowane tylko przez określony czas, nie jest to pokarm do stosowania przez całe życie kota. Dostępne są karmy weterynaryjne osłaniające drogi moczowe w formie mokrej lub suchej dla kotów.

Karmy dla profilaktyki układu moczowego kotów

Drugi rodzaj pożywienia dla profilaktyki układu moczowego to karmy o zrównoważonym składzie, które wzmacniają układ moczowy kota. Karmy takie zawierają sporą ilość ziół i składników moczopędnych, jak np. żurawina. Zaleca się stosowanie karm osłonowych szczególnie przy kotach z predyspozycjami genetycznymi do chorób układu moczowego, kotów otyłych lub mało aktywnych i nielubiących pić. Takie posiłki dla kotów dostępne są jako karmy mokre lub suche dla kotów. Polecane są jednak te mokre, ze względu na większą wilgotność i nawadnianie organizmu, co wiąże się ze zwiększoną ilością filtrowanej przez nerki wody. Karmy dla kotów z tendencjami do chorób układu moczowego mają obniżony poziom białka, minerałów i kaloryczności. Powinny mieć zwiększoną wilgotność i udział składników naturalnych.

Według badań karmy dla kotów nerkowych powinny zawierać co najmniej 3 - 3,5 g białka na kg masy ciała zwierzęcia. Białko powinno być wysokiej jakości, odzwierzęce. Koty nerkowe muszą być dobrze odżwione, aby mieć siłę na walkę z chorobą, nie można doprawodzić do spadku ich formy, a tym bardziej je głodzić.

Przy kotach nerkowych nie można zapomnieć o stałym dostępie kota do wody.

1 2
SANABELLE Urinary 400 g

****

19.19  (47.98 zł / kg)
MONGE Vet Solution Cat Urinary 100 g
4.75  (47.50 zł / kg)
TROVET Urinary Struvite ASD dla kota 3 kg
108.83  (36.28 zł / kg)
ARION Original Urinary 34/13 7,5 kg
162.99  (21.73 zł / kg)
TROVET Urinary Calm UCD dla kota 3 kg

****

119.12  (39.71 zł / kg)
MONGE Vet Solution Cat Renal 400 g
35.98  (89.95 zł / kg)
LEONARDO Senior 7,5 kg
242.43  (32.32 zł / kg)
1 2