Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Przechowywanie karm dla kotów

Każdy opiekun kota staje przed wyborem kupienia karmy dla kota. Bez względu na to czy będzie to karma sucha czy karma mokra dla kota, bardzo istotne jest jej późniejsze przechowywanie. Nawet najlepszej jakości pokarm, przy złym trzymaniu straci na swojej wartości. Prezentujemy dostępne u nas pojemniki na karmę suchą, pokrywki na puszki karmy mokrej dla kota oraz osłonki na tubki z przysmakami.

Dlaczego odpowiednie przechowywanie karmy dla kota jest takie ważne?

Zarówno karma sucha jak i mokra dla kota nie powinny stać długo otwarte, z dostępem do powietrza. W przypadku karmy mokrej jest to szczególnie ważne, a okres pozostawienia w temperaturze pokojowej bez zabezpieczenia jest znaczenie krótszy. Odpowiednie przechowywanie karmy zmniejsza ryzyko popsucia się pokarmu, opóźnia rozwój drobnoustrojów i pleśni, a także zapobiega przed zanieczyszczeniem pokarmu kurzem czy pyłkami. Bez dobrego zabezpieczenia karmy, może ona szybko jełczeć, straci na smakowitości, a przede wszystkim na jakości. Koty są szczególnie wybrednymi zwierzętami i ani myślą o zjedzeniu starego jedzenia czy takiego, które przeszło zapachami z szafki czy lodówki.

 

Jak przechowywać suchą karmę dla kota?

Sucha karma dla kota powinna zostać przesypana z opakowania do szczelnego pojemnika na karmę.

Najlepszy pojemnik na karmę suchą dla kota, to taki, który:

- jest szczelny – podstawową i obowiązkową cechą pojemnika na karmę jest jego szczelność. Zapobiega ona psuciu się karmy dla kota, minimalizuje ryzyko rozwoju bakterii i chorobotwórczych drobnoustrojów. Szczelność dodatkowo niweluje przesiąkanie karmy zapachem, dla opiekunów wrażliwych na zapachy – zapobiega rozprzestrzenianiu się charakterystycznego zapachu karmy suchej po całym pomieszczeniu.

- jest prosty w formie – pojemnik na karmę powinien być łatwy w czyszczeniu, myciu, suszeniu i utrzymaniu ogólnej czystości. Praktycznym rozwiązaniem jest możliwość jego mycia w zmywarce, jednak tutaj warto ponownie go przepłukać, aby całkowicie pozbyć się zapachu kostki do mycia w zmywarce. Pojemnik na karmę musi być regularnie myty, jego prosta forma i budowa znacząco ułatwi tę czynność i przyspieszy suszenie pojemnika. We wszystkie zakamarki będzie się zbierał brud i okruszki. Woda po myciu może tam dłużej zalegać, a każda wilgoć przyspieszy psucie się karmy.

- posiada mały otwór do wysypywania karmy – ułatwi precyzyjne podawanie karmy suchej kotu, a jednocześnie zmniejszy dostęp powietrza, kurzu i zanieczyszczeń do pokarmu.

- jest odpowiedniej wielkości – pojemnik na karmę powinniśmy dopasować do wielkości najczęściej kupowanego worka karmy. Pojemnik powinien być zapełniony raczej w całości karmą.

 

Pojemnik na karmę może być wykonany z różnych materiałów. Dostępne są pojemniki plastikowe na karmę, pojemniki metalowe lub nawet materiałowe pojemniki na karmę.

Plastikowe pojemniki na karmę są najprostsze w myciu i dezynfekcji, należy jednak uważać, aby ich nie zarysować, ponieważ w rysach najłatwiej rozwijają się bakterie i grzyby.

Przy metalowych pojemnikach na karmę należy szczególnie zwracać uwagę na suszenie, aby nie zaczęły rdzewieć. Warto też przy pierwszym użyciu sprawdzić czy nie nadają one metalicznego posmaku i zapachu karmie. Koty, gdy wyczują taki smak nie będą chciały zjeść karmy. Przy czym należy pamiętać, że metaliczny posmak i zapach może być wyczuwalny tylko przez wrażliwe kocie zmysły.

Materiałowe pojemniki na karmę nie do końca są szczelne. Ich mycie i suszenie zajmuje więcej czasu aniżeli tych standardowych – plastikowych lub metalowych pojemników.

 

Jak przechowywać mokrą karmę dla kota?

Karmę mokrą dla kota, bez znaczenia czy w puszkach czy w saszetkach, należy przechowywać w lodówce.

Saszetki z karmą można zabezpieczyć specjalnymi klipsami lub włożyć je do pudełeczka.

Puszki z karmą mokrą można przechowywać w pojemnikach lub  zamknąć je przy pomocy specjalnych pokrywek na puszki.

Wszystkie te sposoby pozwolą na przedłużenie świeżości karmie, zapobiegnąć przedostawaniu się zapachów, a także zachowają wilgotność karmy.

Pojemniki na karmę mokrą dla kota powinny być szczelne, jak w przypadku przechowywania suchej karmy zmniejsza to rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów i zachowuje smakowitość. Dobrze, aby pojemniki takie mogły być myte w zmywarce oraz mogły być mrożone. Jest to coraz popularniejszy sposób na wybredne koty – część pokarmu z jednego smaku puszki można zamrozić, dzięki czemu kot częściej dostaje różnorodne jedzenie i zawsze świeże. Przed podaniem karmy należy ją rozmrozić.

Pokrywki na puszki mokrej karmy dla kota – to najnowsze rozwiązanie przechowywania mokrej karmy. Pokrywki dostępne są w różnych wielkościach i rozmiarach (na puszki 400 g, 200 g oraz ten najmniejsze i najszersze – na karmę uzupełniającą), dzięki czemu można dobrać takie, które idealnie pasują do naszych wielkości puszek. Pokrywki na puszki najczęściej można już myć w zmywarce.

Osłonki na tubki wykonane z plastiku. W pełni bezpieczne i dopuszczone do kontaktu z żywnością. Dopasowane do ochrony past, pokarmów uzupełniających w tubkach oraz leków. Osłonki zapobiegają wysychaniu, ułatwiają dawkowanie i podawanie preparatu.

 

Jak przechowywać przysmaki dla kota?

Przysmaki dla kotów również potrzebują specjalnego przechowywania, jeżeli zależy nam na przedłużeniu ich świeżości smakowitości.

Przysmaki mokre najlepiej trzymać w lodówce, w szczelnym pojemniku.

Przysmaki suche dla kotów można przesypać do pojemniczka i tak je przechowywać lub po prostu oryginalne opakowanie umieścić w pojemniku. Pozwoli to na zachowanie chrupkości smakołyków. Niektóre opakowania z przysmakami posiadają specjalne zapięcie typu zip, które ma zwiększać szczelność i czasami nie wymaga już dodatkowych zabezpieczeń w przechowywaniu.