Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Zmarł najstarszy pies na świecie. Poznaj historię Bobiego

Bobi – portugalski pies stróżujący – został oficjalnie uznany jako najstarszy pies na świecie. Ten pomarańczowo-brązowy pies żył ponad 31 lat. Jego opiekun, Portugalczyk Leonel Costa, uważa, że receptą na długowieczność pupila było spokojne i niehałaśliwe otoczenie, w jakim przyszło psu żyć.

 

Bobi – najstarszy pies na świecie

Bobi został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w maju 2023 r. w wieku niespełna 31 lat. Uzyskał tytuł najstarszego psa świata. Jego poprzednikiem natomiast był pies Bluesy, który w 1939 roku dożył 29,5 lat.

 

Ile żył najstarszy pies świata?

Bobi to portugalski pies stróżujący – rasa dosyć popularna w Portugalii. Jej przedstawiciele zazwyczaj żyją ok. 13 lat. Bobi ponad dwukrotnie przekroczył średnią długość życia psa takiej rasy. Jak to zrobił? Zdaniem opiekuna Bobiego zdecydowany wpływ miało miejsce, gdzie pies żył – spokojna wioska, w której czas wolno płynie, powietrze jest czyste, a najczęstszymi dźwiękami są te ptaków i szumu drzew. Okolica wolna od aut pozwalała na luźne spacerowanie psa. Być może historia Bobiego jest potwierdzeniem na niekorzystny wpływ stresu na długość i komfort życia.

 

Przeczytaj również: Śmierć psa - jak się na nią przygotować? Jak sobie poradzić? 

Najstarszy pies świata.

 

Jakie życie miał Bobi?

Bobi urodził się 11.05.1992 r. jako czwarty szczeniak w miocie. Okres szczenięcy psa nie był zbyt kolorowy, dorastał sam w miocie, ponieważ całe jego rodzeństwo zostało zabite z powodu zbyt licznego inwentarza na gospodarstwie. Jak odkryto, że jeden szczeniak został pominięty, pozwolono go zatrzymać, o co bardzo walczyło dziecko gospodarzy – późniejszy opiekun Bobiego. Pies portugalski szybko rósł, był wesołym psem i sporym łakomczuchem! Uwielbiał podbierać jedzenie i kosztować nowych smaków. Późniejsze lata spędzał na zabawie, leniwych spacerach i przytulaniu z opiekunem. Bobi lubił spacerować bez smyczy – luzem – jednak spokojna okolica w jakiej mieszkał na to pozwalała, w pobliżu nie było większego niebezpieczeństwa.

 

Śmierć najstarszego psa świata

Bobi zmagał się od dłuższego czasu z chorobami i schorzeniami. W 2018 roku doznał wylewu, ale udało się psa doprowadzić do poprawnego funkcjonowania. Pies zmarł 22.10.2023 roku w wieku ponad 31 lat.

Przeczytaj również: Tęczowy most dla zwierząt, gdzie znajdują się cmentarze dla zwierząt?

 

Aktualizacja

W lutym 2024 r. tytył rekordzisty Guinnessa został Bobiemu odebrany aż do wyjaśnienia sprawy. Wątpliwości pojawiły się w związku z brakiem zarejestrowania daty urodzenia w chipie psa, a także w związku z brakiem potwierdzenia wieku przez weterynarza.
Karolina Łuszczyk

Zdjęcia poglądowe, Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość