Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Australian cattle dog - encyklopedia ras psów

Australian cattle dog kojarzony jest głównie z niebanalnym wyglądem – nakrapianym, dereszowato – płowym. To tylko jedna z charakterystycznych cech ras. Bowiem australian cattle dog to pies użytkowy, stworzony do pracy, szczególnie do przepędzania i pilnowania dużych stad zwierząt. To pies o silnym instynkcie pastersko-obronnym, a także stróżującym. Australian cattle dog jest nieustraszony, wytrwały, bezbłędnie działający w terenie. W ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność również wśród mieszkańców miast. Jak się odnajduje w takim środowisku? Czy australian cattle dog sprawdzi się u każdego?

 

 

Historia powstania rasy australian cattle dog

Australian cattle dog jest rasą utworzoną i doskonaloną typowo pod konkretne potrzeby. Od początku została stworzona w celu pilnowania stad owiec i bydła. Psy miały być nieagresywne, odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, wytrzymałe i chętne do pracy i współpracy z ludźmi. Pierwsze zapotrzebowanie na takie psy wykazywali osadnicy australijscy na początku XIX wieku. Na zajmowanych przez nich terenach obecne psy były albo zbyt szczekliwe albo szybko się męczyły i odmawiały pracy w terenie. Próbowano również w pełni udomowić psy dingo, ale ostatecznie wykorzystano je do krzyżowań z psami smithfield. Wynikiem tego działania były psy skore do pilnowania stad i bardzo pojętne w tych aktywnościach, ale nader niezależne i agresywne – również w stosunku do ludzi. Droga do uzyskania odpowiednich cech charakteru oraz wytrzymałości organizmu psów była długa. Próby dotyczyły również krzyżowań bulterierów z owczarkami szkockimi, a następnie owczarków szkockich collie marmurkowych z psami dingo. Do tej puli, w kolejnych latach, zostały dołożone krzyżowania z dalmatyńczykami, owczarkami staroangielskimi bobtail i owczarkami kelpie. Te 5 ras dało efekt psa znanego dzisiaj jako australian cattle dog, który spełnia wszystkie wymogi postawione mu setki lat temu.

Australian cattle dog został wpisany w 2005 r. do grupy I owczarków, sekcji 2 – psów pasterskich w klasyfikacji FCI.

 

 

Jak wygląda pies australian cattle dog?

Australian cattle dog jest psem rasy średniej. Według wzorca dorosły samiec powinien osiągać 46 – 51 cm w kłębie, a samica 43 – 49 cm. Sylwetka psa jest wpisana w prostokąt, ale raczej krępa i zbita, przypominająca tę dingo. Australian cattle dog ma rozbudowaną, szeroką klatkę piersiową oraz mocno podkasany brzuch. Nogi stosunkowo krótkie, proste, umięśnione i pewnie stojące. Grzbiet prosty, zakończony wysoko osadzonym ogonem, który na co dzień noszony jest nisko. Głowa Australian cattle dog jest duża, silna, podobnie sama szyja. Uszy psa są stojące, sztywne, średniej wielkości.

Sierść i umaszczenie australian cattle dog

Australian cattle dog posiada krótką sierść. Włosy okrywowe są sztywne, puchowych jest bardzo dużo, ale są szorstkie. W okresie linienia obficie wypadają. Dopuszczalne są następujące umaszczenia australian cattle dog:

  • Niebieskie jednolite
  • Dereszowate w odcieniach czarnym, rudym, płowym
  • Nakrapiane
  • Przesiane


W umaszczeniu dereszowatym oraz nakrapianym dozwolone są łaty lub podpalania.

 

Wzorzec australian cattle dog.

 

Australian cattle dog – choroby i pielęgnacja

Australian cattle dog na ogół cieszy się dobrym zdrowiem i silną odpornością. Jest to pies wytrzymały, również na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Warto jednak wprowadzić do diety psa dodatek nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3, które wzmocnią bariery obronne organizmu. Kwasy Omega 3 można znaleźć w sklepie zoologicznym, w formie tabletek czy najbardziej popularnej – oleju z łososia lub kryla.

Z predyspozycji do chorób u psów tej rasy można wyszczególnić głuchotę. Decydując się na szczeniaka z hodowli należy podpytać hodowcę o historię chorób i występowania właśnie głuchoty w drzewie genealogicznym danego miotu. Australian cattle dog może wykazywać skłonność do nadmiernego apetytu, co przy niedostatecznej ilości ruchu szybko poskutkuje pojawieniem się nadwagi.

Pielęgnacja australian cattle dog jest wyjątkowo prosta i szybka. Pies nie łapie brudu, sierść nie ma tendencji do filcowania się, ale konieczne jest regularne czesanie psa. W okresach linienia (dwa razy w roku) warto nawet i codziennie wyczesywać martwy włos. Australian cattle dog powinien być kąpany w razie silnego zabrudzenia, ale nie rzadziej niż co dwa miesiące. U psów tej rasy najlepiej sprawdzają się szampony proteinowe, które dodatkowo wzmocnią od środka włos psa.

 

Australian cattle dog łapie frisbee.

 

Charakter australian cattle dog

Australian cattle dog jest psem pełnym pasji do pracy i wykonywania zadań w terenie. Rasa ta jest pewna siebie, zdecydowana i szybko aklimatyzująca się, w mig podejmująca decyzje. Takie cechy mają wiele zalet biorąc pod uwagę powierzone zadania – zaganianie i pilnowanie stad oraz uzyskiwanie dobrych wyników w psich sportach. Jednocześnie powodują one sporo komplikacji we wczesnym wychowaniu psa i w kontaktach z niepewnymi ludźmi. Australian cattle dog ma mocne skłonności do dominowania, przejmowania kontroli i działania po swojemu. Psy te potrzebują pewnego opiekuna, który stanowczo, ale nieagresywnie wyznaczy granice.

Pies australian cattle cechuje się wysoką inteligencją. Uwielbia prace i coraz to nowe aktywności. Może szybko się nudzić – szczególnie w małych mieszkaniach, dlatego konieczne są długie i intensywne spacery, zabawy oraz aktywności na dworze. Pies ten najlepiej odnajduje się w domu z dużym ogrodem, ale przy zapewnieniu mu powyższych fizycznych wymagań poradzi sobie w mieszkaniu w bloku. Dodatkowym tutaj plusem jest nieszczekliwość psa, a właściwie całe jego ciche zachowanie. Momentami australian cattle dog jest całkowicie bezszelestny.

Australian cattle dog do większości ludzi podchodzi z zaciekawieniem i sympatią, ale od długich pieszczot zdecydowanie preferuje wspólne zabawy. Jest wierny i czujny, co czyni z niego bardzo dobrego psa stróżującego – będzie nieustraszenie bronił swojego opiekuna, jak i całej rodziny. Nie sprawdzi się do domów z innymi zwierzętami.

Przeczytaj więcej: Pies do bloku - która rasa się sprawdzi?

Szczeniak australian cattle dog.

 

Australian cattle dog – cena

Cena za szczeniaka australian cattle dog wynosi 4500 – 5500 zł. Hodowli australian cattle dog w Polsce jest dosyć sporo, można znaleźć odpowiednią dla siebie właściwie w każdym większym mieście. Niebanalny wygląd psa zapewnia mu popularność i niesłabnącą sympatię wśród psiarzy. Należy jednak pamiętać, że jest to rasa użytkowa i wymaga dużo czasu oraz dużego nakładu finansowego. Średni miesięczny koszt utrzymania australian cattle dog to 400 zł.

 

Australian cattle dog – zdjęcia

Australian cattle dog biegnie.  Dorosły australian cattle dog.

Australian cattle dog leży.  Australian cattle dog w śniegu.

Australian cattle dog dereszowato - rudy.  Australian cattle dog puppy.
Zdjęcia: Canva.com

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość