Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Patterdale terrier - encyklopedia ras psów

Patterdale terrier to rasa wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Ten pies jest energiczny i towarzyski, ale posiada wiele cech charakteru, które są ciężkie do ujarzmienia. Patterdale najlepiej odnajduje się jako jedynak – w domu bez innych zwierząt czy dzieci. Spore wymagania patterdale terriera sprawiają, że rasa popularna jest właściwie tylko w ojczystym państwie, gdzie ma renomę pracowitego i skutecznego w polowaniach psa.

 

Wątrobiany patterdale terrier.

 

Historia rasy patterdale terrier

Patterdale terrier wywodzi się od starych, małych terrierów angielskich, które były psami pracującymi. Terriery służyły głównie do zwalczania szkodników, odganiania innych zwierząt i do wychwytywania zwierząt z nor czy kryjówek podczas polowań. Zaletami terierów, które były dopieszczane w toku prac hodowlanych były zawziętość, zaczepność, chęć do pracy, a jednocześnie pozostawiona spora doza niezależności. Psy te miały być mało wymagające pod względem pielęgnacji czy żywienia, a także cieszyć się nienagannym zdrowiem. Kolebką kształtowania się rasy patterdale terrier jest Wielka Brytania, a dokładniej jej północna część.

Pies patterdale w roku 1995 został wpisany do rejestru United Kennel Club, ale nadal nie jest uznany przez inne kluby kynologiczne, ani przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

 

Jak wygląda patterdale terrier?

Patterdale terrier jest psem należącym do ras małych. Rasa ta nie jest uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, a co za tym idzie – nie ma ustalonego dokładnego i respektowanego przez wszystkich wzorca rasy. Opisane wymiary i wygląd jest tym najczęściej spotykanym u przedstawicieli rasy oraz tym akceptowanym w Wielkiej Brytanii, skąd wywodzi się rasa i jest zarejestrowana w United Kennel Club. Dorosły osobnik osiąga masę ciała do 6 kg i wysokość w kłębie ok. 30-40 cm.

Sylwetka psa jest lekko wydłużona, a głowa stosunkowo duża. Ciało psa patterdale jest mocne, pełne. Nogi proste, pewnie stojące, chód dynamiczny. Ogon wysoko osadzony, gruby u nasady, lekko zwężający się ku końcowi, noszony prosto. Szyja psa jest gruba. Kufa patterdale jest wąska, szpiczasta. Oczy małe, szeroko rozstawione, najczęściej ciemnego koloru. Co ciekawe, patterdale posiadają bielszą obwódkę wokół oczu i często również wokół pyska. Nos najczęściej koloru zbliżonego do umaszczenia. Uszy wysoko osadzone, wiszące, niewielkie.

Umaszczenie patterdale terrier preferowane jest wątrobiane, czarne, czerwone, brązowe i podpalane. Dozwolone są białe znaczenia na łapach lub klatce piersiowej. Przy wątrobianej sierści, patterdale terrier posiada czerwony nos.

Sierść patterdale jest dwuwarstwowa, składa się z włosów okrywowych i małej ilości podszerstka. Włos okrywowy może być szorstki (mówimy wtedy o odmianie szorstkowłosej patterdale terrier) lub gładki (patterdale gładkowłosy). Sierść jest przylegająca do ciała i lśniąca.

 

Patterdale terrier wygląd.

 

Patterdale terier – charakter

Pies patterdale jest typowym terierem – odważny, zacięty, niezależny, zaczepny. Patterdale terrier wymaga codziennie bardzo dużo ruchu. Ma on niespożyte dawki energii i niestrudzenie będzie wykonywał zadania i ćwiczenia treningowe. Bez regularnych aktywności, ten pies zacznie być psotny lub zacznie podupadać na psychice.

Może Cię zainteresować: Jakie są teriery z grupy III FCI

Pies patterdale najlepiej odnajduje się w domach z ogrodem, do którego ma nieograniczony dostęp, ale może mieć on tendencję do wykopywania dziur w ogrodzie. Patterdale terrier nie jest polecany do domów z dziećmi, czy ze zwierzętami. Posiada bowiem bardzo silny instynkt łowiecki. To pies jedynak, nie toleruje innych zwierząt, wszystkie mniejsze istoty może nagminnie gonić, zaczepiać i drażnić, a bez socjalizacji – również atakować. Patterdale terrier jest z natury raczej szczekliwym i głośnym psem.

Przeczytaj również: Dlaczego pies kopie dziury w ogrodzie i jak go tego oduczyć?

 

 Patterdale terrier bawi się wodą.

 

Patterdale terrier – zdrowie i długość życia

Patterdale terriery są psami pracującymi i aktywnymi. Bardzo potrzebują sportu i wyzwań. Dodatkowo, ich zacięty i mocny charakter wymaga ciągłych treningów i nauki. Od szczeniaka należy prowadzić i socjalizować patterdale. Bez tych wszystkich rzeczy patterdale terrier bardzo szybko może popaść w poważne problemy bahawioralne, w tym w depresję czy agresję.

U patterdale choroby dotykające ciało nie są częste. Psy te cieszą się na ogół dobrą odpornością organizmu i mocnym zdrowiem. Z problemów i chorób fizycznych można wymienić nadmierne tycie, prowadzące do otyłości i cukrzycy u psów. Patterdale mogą też cierpieć na łupież i problemy ze skórą. Przy złej diecie patterdale terrier może mieć tendencję do zapychania się gruczołów okołoodbytowych.

Sama pielęgnacja okrywy włosowej patterdale terrierów nie jest skomplikowana. Sierść nie zbiera brudu, nie kołtuni się. Konieczne są kąpiele w razie potrzeby i w przypadku odmiany szorstkowłosej patterdale zaleca się comiesięczne trymowanie okrywy.

Patterdale terrier żyje średnio 10 – 12 lat.

 

Patterdale terrier cena

Patterdale terrier nie jest drogą rasą psa – za szczeniaka patterdale terriera należy zapłacić ok. 1500 zł. Jednak hodowle ulokowane są głównie w Wielkiej Brytanii, w Polsce właściwie takich nie uświadczymy. Dodatkowo, należy pamiętać, że rasa ta nie jest zarejestrowana w FCI. Wiąże się to z kilkoma istotnymi kwestiami, o których nie można zapominać decydując się na rasę:
  • kupno patterdale terriera, mimo niewielkiej ceny za szczeniaka, to spory wydatek finansowy i czasowy, ponieważ szczeniaka należy sprowadzać z Wielkiej Brytanii lub samodzielnie wybrać się po niego
  • w Polsce ogłoszenia o patterdale terrierach mogą okazać się reklamą pseudohodowli. Nie uznanie rasy przez FCI daje większą swobodę na różną interpretację rejestru United Kennel Club, a także mniejszą dbałość prowadzenia hodowli i wykonywania prac hodowlanych – chociażby w doborze par do rozpłodu czy pilnowania okresów regeneracji dla suk

 

Patterdale terrier - zdjęcia

Patterdale terrier gładkowłosy.  Patterdale terrier czarny.

Patterdalle terrier brązowy z białymi łatami.  Czarny patterdale terrier biegnie.

Brązowy patterdale terrier.  Czarny patterdale terrier z piłką.

 Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość