Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Karma dla kota brytyjskiego krótkowłosego

Koty brytyjskie są kotami z tendencją do nadmiernego tycia. Są to koty lubiące brykać, szczególnie w młodości, ale ciało mają dosyć tęgie i zbite. Taka fizjologia wymaga dobrania odpowiedniej karmy, która ma troszke niższą wartość energetyczną. Koty brytyjskie w zależności od etapu życia powinny dostawać dopasowaną karmę: karmę dla juniorów, karmę dla dorosłych kotów lub karmę dla seniora.

Jakie są koty brytyjskie krótkowłose?

Brytyjczyki to koty zrównoważone i przyjacielskie. Lubią spędzać czas z ludźmi oraz innymi zwierzętami, ale nie są nachalne. To największa rasa kotów krótkowłosych na świecie. Wcześniej uchodziły za świetnych łowców myszy i innych małych gryzoni, jednak dostatnie życie oddaliło na dalszy plan ich zdolności myśliwskie.

Od długiej aktywności wolą wylegiwanie się na drapaku lub kanapie, co niestety nie zawsze jest dla nich korzystne. Koty brytyjskie to łakomczuchy, a w połączeniu z naturalną małą aktywnością fizyczną, nie wróży to nic dobrego. Dla ich dobra warto zachęcać je do zabaw i wymyślać różne aktywności oraz zadbać o poprawną dietę.

 

Jaka karma dla kotów brytyjskich krótkowłosych?

Koty brytyjskie, jako koty rasy dużej, mają skłonności do chorób stawów, nadmiernego tycia i co gorsze do chorób serca - predysponowane są do kardiomiopatii przerostowej - przerostem mięśnia sercowego, która niewykryta we wczesnym stadium może być śmiertelna.

Karma dla brytyjczyków musi wzmacniać ich słabe strony. Podstawą będę składniki wzmacniające stawy i kościec - glukozamina i chondroityna, oraz wzmacniające serce, czyli głównie wysoki poziom tauryny w karmie. Tauryna jest aminokwasem, którego kot nie jest w stanie sam syntezować i musi być dostarczany wraz z pożywieniem. Tauryna wzmacnia wiele funkcji życiowych kociego organizmu, m.in. wzrok, serce, stawy czy poprawny przepływ informacji.

Ze względu na tendencje do tycia kotów brytyjskich, w karmach dla nich dedykowanych znajduje się mniejsza ilość kalorii oraz m.in. L-karnityna przyspieszająca metabolizm.

 

Karma dla kotów brytyjskich krótkowłosych czy inna dobrej jakości?

Koty to mięsożercy i niezależnie od rasy muszą one dostawać przede wszystkim mięso. W śladowych ilościach mogą spożywać warzywa. Owoce mają dużą zawartość cukrów prostych i mimo ogromu witamin i minerałów, nie są one polecane dla kotów, ponieważ nie potrafią one cukrów rozkładać. Owoce mogą więc przyczyniać się do nadmiernego tycia. Węglowodany powinny być ograniczone do minimum. Dobrej jakości karmy dla kotów nie powinny zawierać zbóż, których kot nie potrafi w ogóle trawić. Zboża przyczyniają się do powstawania szkodliwych związków w organizmie i w konsekwencji zwiększają ryzyko nowotworów.

Można wybrać spośród karm mokrych i suchych. Wybierając karmę zwróć uwagę na skład i jakość użytych składników. Pozwoli to uniknąć nietrafionych wyborów, które mogą pogorszyć stan kota.

Przy karmieniu kota mokrą, wysokomięsną karmą, można urozmaicać mu dietę poprzez podawanie surowego mięsa trzy razy w tygodniu. Koty brytyjskie ze względu na spłaszczoną szczękę, mają tendencje do odkładania się kamienia nazębnego już we wczesnym wieku. Rozszarpywanie mięsa pozwoli złagodzić ten proces lub całkiem go zahamować.

 

Jeżeli wybierzemy naturalne, mięsne i dobrej jakości karmy to mając koty różnych ras nie trzeba kupować dla każdego kota osobnej karmy. Wysokomięsne pożywienie zaspokoi wszystkie wymagania odżywcze, również smakowe.