Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Zdrowe zęby

Zdrowe uzębienie kotów to radość z jedzenia

Zdrowe zęby i piękny uśmiech chce mieć każdy – koty również! Uzębienie jest odpowiedzialne za prawidłowe rozdrobnienie pożywienia i łatwiejsze jego połknięcie. Problemy z zębami stwarzają spore komplikacje i dużo bólu. Mogą objawiać się apatią, niechęcią do gryzienia, a więc możliwością zadławienia, brakiem apetytu, co w konsekwencji może prowadzić do utraty masy ciała i niedożywienia organizmu. I o ile pogarszające się uzębienie wraz z wiekiem jest w gruncie rzeczy naturalne i normalne, tak my jak opiekunowie możemy spowolnić ten proces i zachować na dłużej zęby kota w zdrowiu.

Problemy z jamą ustną kotów mogą przybierać wiele form. Od osadu na zębach, po groszy i trudniejszy do usunięcia karmień, zapalenia dziąseł, słabe mięśnie szczęk, a także poranienia podniebienia i słabe zęby z powodu niedoborów minerałów prowadzące do utraty zębów.

Karmy na zdrowe zęby dla kotów – jak wybrać najlepszą?

Karmy dla kotów mających problem z uzębieniem tak naprawdę dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to karmy mające redukować kamień nazębny i zapobiegać jego powstawaniu. Druga to natomiast karmy delikatne dla kotów z wrażliwą jamą ustną. Można wybrać karmę suchą lub karmę mokrą, jednak to też należy dobrać świadomie i pod swojego kota.

W zależności od wieku pupila, można podawać mu karmę dla dorosłych kotów, karmę dla kociąt lub karmę dla seniorów.

Kocięta mają delikatne szczęki, niewyrobione jeszcze mięśnie szczęk i właściwie każdy kociak przechodzi przez młodzieńcze zapalenie dziąseł spowodowane wymianą zębów z mlecznych na stałe. Karma dla kociąt powinna być delikatna, a jej kawałki małe. Zaleca się karmy mokre w formie mielonek, pasztetów lub o drobnych kawałkach – takie najłatwiej połykać bez konieczności silnego gryzienia, do którego młode koty nie są po prostu zdolne.

Koty w podeszłym wieku często mają już niepełne uzębienie z różnych powodów. Mogły naturalnie wypaść ze starości, mogły być usunięte chirurgicznie przez lekarza weterynarii przez nadmiar karmienia nazębnego, a koty wychodzące mogły stracić je podczas bójek na dworze. Koci seniorzy mają również delikatniejsze dziąsła i podniebienie niż koty w sile wieku. Takie potrzeby wymagają odpowiedniego traktowania. Przy dużych brakach w uzębieniu zaleca się podawanie karmy mokrej, delikatnej, łatwej do jedzenia. Przy pełnym uzębieniu, z osadem i kamieniem, powinno podawać się karmę wzmacniającą zęby i zmniejszającą kamień.

Koty dorosłe powinny mieć regularnie wzmacniane zęby. Karma musi zawierać odpowiednią ilość białka i minerałów. Wapń jest niezbędny do utrzymania zdrowego uzębienia. W zależności od tego jakie potrzeby ma kot, podaje się mu karmy suche lub mokre odpowiednie dla danego wieku kota.

Jak dbać o zęby kotów?

Oprócz karmy na zdrowe zęby kotów, producenci oferują także przysmaki dentystyczne, naturalne gryzki, jak np. patyczki matatabi redukujące osad. Dodatkowo bardzo pomocne okazują się gadżety do zachowania zdrowego uzębienia, można próbować przyzwyczajać koty do szczoteczek, chusteczek i innych. Przydatne są płyny, które dolewa się do wody do picia dla zwierzęcia. Należy tylko pamiętać, aby nie zawierały one słodzików, które są trujące dla kota.