Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Rosyjski toy – najważniejsze informacje o rasie

Rosyjski toy to charyzmatyczny, pełen energii i odwagi pies. Raczej nie dogada się z właścicielem, który lubi długimi godzinami leniuchować na mięciutkiej kanapie albo nie ma czasu na aktywność fizyczną. Jaki jest rosyjski toy? Czy i jak kocha swego opiekuna? Jakie ma wymagania? Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem tego pieska, zapraszamy do lektury.

 

Rosyjski toy o czarnym umaszczeniu.

 

Rosyjski toy charakter

Wśród wielu osób istnieje przekonanie, że mały pies to mały kłopot. Nie wymaga dużej aktywności fizycznej, łatwo go ułożyć i zdominować. Jest ładny i tyle. To, co przed chwilą przeczytałeś, to największe mity dotyczące ras małych psów, nie mówiąc już o rosyjskim toyu!

Rosyjski toy to maleńkich rozmiarów piesek o wielkim sercu i odwadze. Waży maksymalnie 3 kg, ale bez wahania może zaatakować masywnego wilczura (czym nie raz spędza sen z powiek swoim właścicielom). Równocześnie piesek pochodzący z dobrej hodowli, w której hodowca od pierwszych dni życia dba o prawidłową socjalizację szczeniaczka, nie będzie aż tak skory do walki i dobrze dogada się z innymi zwierzętami.

Jeżeli w Twojej okolicy jest dużo psów, warto naszego malucha wyprowadzać na smyczy z podpiętą adresówką. Dzięki niej w razie ucieczki (co raczej nie powinno się wydarzyć, jeśli pies jest na smyczy, ale warto chuchać na zimne) bardzo szybko będzie można zlokalizować właściciela. Dobrej jakości smycz i adresówka zapewnią wam bezpieczeństwo podczas spacerów.

 

Rosyjski toy długowłosy i krótkowłosy

Wyróżniamy toya długowłosego oraz krótkowłosego. Rosyjski toy krótkowłosy dla alergików będzie wspaniałym towarzyszem życia, ponieważ nie ma podszerstka. Jego sierść jest krótka i mocno przylega do ciała. Rosyjski toy długowłosy ma prosty lub lekko falowany włos. Duże uszy zdobią przepiękne i urocze frędzle. Włosy są dłuższe na ogonie psa oraz na zewnętrznej części tylnych łap.
Nic dziwnego że rosyjski toy należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Ale nie jest to tylko pies, który ma ładnie wyglądać. Co to, to nie. Rosyjski toy to wulkan energii. Uwielbia aktywność fizyczną i zabawę. Będzie Ci wiernie towarzyszyć podczas krótkiego joggingu po lesie lub parku.

 

Wychowanie psa rosyjski toy

Toy jest bardzo charakterny i lubi dominować. Jeżeli masz w domu inne zwierzaki, z pewnością mały piesek będzie chciał je sobie podporządkować i prawdopodobnie mu się to uda. Skłonność do dominacji sprawia, że rosyjski toy potrzebuje silnego i mądrego przywódcy, który nie tylko zrozumie potrzeby pieska, ale także zadba o jego bezpieczeństwo, stawiając mu jasne granice. Jeżeli nie jesteś konsekwentny, to toy wejdzie ci na głowę. Także spotkanie z tym niezwykłym psem, może być dla ciebie niezłą i praktyczną nauką stawiania granic i asertywności.
Zresztą, zwierzęta (nie tylko rosyjski toy) potrzebują świadomych przywódców, którzy potrafią stawiać im granice. Wtedy czują się przy ludziach bezpiecznie. Granice pozwalają też budować zdrową relację opartą na zaufaniu i trosce.
Rosyjski toy jest bardzo mądry, chętnie i szybko się uczy. Podczas treningu możesz nauczyć psa nie tylko komend, posłuszeństwa, ale także ciekawych sztuczek, które sprawią małemu dużo radości, a u znajomych wzbudzą szacunek i podziw.

 

Rosyjski toy ma charakterystyczne pędzelki na uszach.

 

Rosyjski toy a dzieci

Rosyjski toy jest przyjaznym, ale równocześnie bardzo delikatnym psem. Doskonale dogada się z nieco starszymi dziećmi (i vice versa). Maluchy mogłoby nieumyślnie i przez przepadek zrobić mu krzywdę.

Wspaniałym pomysłem na twórcze i wspólne spędzanie czasu z rosyjskiem toyem jest domowe agility. Piesek z radością będzie pokonywał tor przeszkód. Ważne jest dostosowanie toru do budowy i potrzeb psa. Niektórzy właściciele decydują się „na poważnie” zabrać za psie agility i startują z pieskiem w zawodach w kategorii small.

Toy nie tylko świetnie dogada się z dziećmi. Ze względu na swoje dłuższe łapki, będziesz mógł go zabierać ze sobą na dłuższe wędrówki, a jeżeli zobaczysz, że twój przyjaciel się zmęczy, po prostu weźmiesz go pod pachę!

Rosyjski toy jest bardzo rodzinny i przywiązuje się do swoich opiekunów. Kiedy nie zwracają na niego uwagi, bywa o nich zazdrosny. Polubi twoją bliskość. Możliwe , że będzie za tobą chodził krok w krok i układał się blisko twoich nóg, kiedy siądziesz przed komputerem albo położy się obok ciebie na miękkiej poduszce, kiedy ty będziesz oglądać ciekawy film.

 

 

Zdrowie rosyjskiego toya

Rosysjki toy ma delikatną budowę, ale bardzo dobre zdrowie. To długowieczny pies, który nawet przez 18 lat wiernie towarzy swoim opiekunom. Zdarza się, że jego duże oczy podrażnia kurz, a kanaliki łzowe zatykają się, ale nie jest to regułą i raczej rzadko się przytrafia.
To na co warto zwracać uwagę, to osadzanie się kamienia nazębnego. Jeżeli u swojego psa zauważysz taką tendencję, przeczyść mu zęby specjalną pastą lub przysmakiem, która pozwoli pozbyć się osadu. W sklepach zoologicznych dostępne są zestawy do czyszczenia zębów z pastą, szczoteczkami do nakładanymi na palec i masażerem do dziąseł. Niezmiernie ważna dla zdrowia psa jest dobrze zbilansowana karma dla psa. Absolutnie nie kupuj karmy z supermarketów. Mogą być szkodliwe.

 

Rosyjski toy podczas zabawy w przeciąganie sznurka.

 

Rosyjski toy hodowla

Rosyjski toy to rasa rzadko spotykana. To też wpływa na wyższą cenę psa, która waha się między 4. a nawet 9 000 złotych w przypadku znanych i renomowanych hodowli. Mówimy oczywiście o zaufanych hodowcach, którzy dbają o zdrowie każdego osobnika.

Absolutnie odradzamy Ci kupno psa z pseudohodowli. Pseudohodowle oferują konkurencyjne ceny, ale bardzo często nie dbają należycie o zdrowie i socjalizację psów. Psy, które przyszły na świat w takim miejscu, nie raz mają problemy zdrowotne (a leczenie jest kosztowne), a także problemy z socjalizacją: bywają agresywne. Jednym słowem nie kupujesz rosyjskiego toya tylko kota w worku.

 

Rosyjski toy – podsumowanie

Rosyjski toy to niezwykle inteligentny, ciekawski i towarzyski pies. Rozpiera go energia, która przejawia się, między innymi, w gadaniu-szczekaniu. Kocha ludzi i jest bardzo rodzinny. Kocha też ruch, więc jeśli lubisz leniuchować i nie przepadasz za aktywnością fizyczną – raczej odradzamy ci zakup tego psa, no, chyba że planujesz w swoim życiu małą rewolucję!

 

 

Rosyjski toy - cena

 
Dominika Tarnacka

Komentarze

Nowa wiadomość
Witam, mam pytanie odnośnie pseudo hodowli. Czy należą do nich osoby które na przykład raz czy dwa dopuściły swoją suczke aby miała potomstwo i poprostu chcą sprzedać szczeniaki ?
Znalazłam ogłoszenie w internecie, zdjęcia matki, ojca i szczeniąt, wszystko wyglada w porządku, czy mimo to unikać takich ogłoszeń?
Pozdrawiam