Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Puggle – najważniejsze informacje o krzyżówce mopsa i beagle'a

Czy połączenie mopsa z beaglem to dobry pomysł? Czy Puggle odziedziczył więcej cech po jednej czy drugiej rasie? Czego możemy się spodziewać po psie tej rasy i skąd w ogóle pomysł na taką krzyżówkę ras? Przeczytaj, co wynikło z takiej krzyżówki dwóch ras psów.

Puggle to rasa tak zwana hybrydowa, czyli wynikła z połączenia dwóch istniejących ras. Na pomysł krzyżowania mopsów i beagle wpadli hodowcy z USA, a wynikłe w wyniku takiego połączenia psy, szybko zaczęły zyskiwać popularność. Warto jednak wiedzieć, że puggle wciąż nie zostały oficjalnie uznane przez FCI za odrębną rasę.

 

Pies puggle ze spłaszczoną kufą.

 

Puggle - rasa psa?

Za powstaniem rasy Puggle stoi przykra historia, która niestety może rzutować na postrzeganie tej rasy. Człowiekiem, który jako pierwszy skrzyżował mopsa i beagla jest hodowca Wallace Havens. Było to w 1990 r. Zarejestrował on ową nazwę w Amerykańskim Klubie Psów Hybrydowych i przez 10 lat sprzedawał szczenięta tej rasy. W 2000 roku w wyniku kontroli okazało się, że hodowca przetrzymywał w fatalnych warunkach aż 1100 szczeniąt! W 2008 r. Ostatecznie zamknięto hodowlę Havensa, ale nadal istnieje rzesza hodowców, która decyduje się na kontynuowanie tej hybrydowej rasy.

 

 

Puggle dog – wygląd

Ponieważ rasa ta nie jest oficjalnie uznana przez żadną z organizacji kynologicznych na świecie, poszczególne psy tej rasy mogą się od siebie znacząco różnić – zarówno pod względem wyglądu jak i usposobienia.

Zasadniczo jednak są to psy, które dorastają do średnich rozmiarów, osiągając 30 cm wysokości i wagę 13–18 kg. Mają krótką, gładką okrywę włosową o maści jednolitej – białej, brązowej lub czarnej, lub trzykolorowej. Mogą mieć ciemną kufę – jak u mopsa. W zależności od odziedziczonej puli genów psy te mogą mieć krótki lub dłuższy pysk.

 

Puggle o umaszczeniu podpalanym.

 

Puggle – charakter i zachowanie

Aby wyobrazić sobie charakter rasy puggle, należy dokładnie przyjrzeć się zarówno mopsom jak i beaglom. Niestety tak jak w przypadku wyglądu, charakter konkretnego miotu to często wynik genetycznej ruletki.

Mopsy to psy spokojne, łagodne i cierpliwe, zawsze chętne do zabawy i zwykle żyjące w harmonii z otoczeniem.

Beagle z kolei są aktywne i żywiołowe, często o dużej potrzebie niezależności.

Puggle zwykle uwielbiają szczekać i mogą mieć problemy z lękiem separacyjnym. Mogą też odziedziczyć skłonność do ucieczek i włóczęgostwa, więc koniecznie należy je wyposażyć w obrożę z adresówką 
Obie rasy wyróżnia przyjazny stosunek do opiekuna i potrzeba interakcji. Zarówno mops jak i beagle kochają towarzystwo i znakomicie sprawdzają się jako psy rodzinne – także przy małych dzieciach. Więc mimo tego, że Puggle może mieć przewagę jednej lub drugiej cechy, na pewno sprawdzi się jako pies towarzyszący, przyjaciel całej rodziny.
Należy jednak pamiętać, że psy niewiadomego pochodzenia – jak to ma miejsce w przypadku niezarejestrowanego mixu ras – mają również niewiadome skłonności do danych zachowań czy schorzeń. Puggle mogą różnie reagować, w sposób nieprzewidywalny. Nie powinny być psami dla początkujących psiarzy i na pewno nie powinny zostawać same z dziećmi.

 

Beżowy puggle ze spłaszczoną kufą.

 

Puggle– zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Pielęgnacja sierści puggla nie jest wymagająca i wystarczy szczotkowanie psa co kilka tygodni, w celu wyczesania martwego włosa. Można użyć do tego zwykłej szczotki lub zgrzebła do krótkiej sierści np. FURMINATOR Curry Comb zgrzebło gumowe 


Na szczególną uwagę należy zwrócić przy pielęgnacji uszu oraz oczu – duże uszy mogą być przyczyną stanów zapalnych i bakteryjnych infekcji. Po mopsie z kolei psy tej rasy mogą odziedziczyć skłonność do stanów zapalnych oczu i problemów z oddychaniem (ze względu na skróconą kufę).

Niezależnie od tego, czy puggle odziedziczy spokojny temperament po mopsie czy aktywny po beaglu, z pewnością doceni komfort wygodnego legowiska np. FERA Shine Legowisko sofa dla psa 

Ilość karmy powinniśmy dopasować do ostatecznej wagi psa i jego aktywności, ale zawsze powinna być to wysokiej jakości karma. W związku z tym, że puggle mogą odziedziczyć skłonności do alergii i otyłości, konieczne może być stosowanie karmy bezzbożowej dla psów

 

Puggle ma długie uszy po beaglu.

 

Puggle – cena, szczeniaki

W związku z tym, że jest to rasa bardzo mało popularna, jej cena może się znacznie wahać w zależności od hodowcy. Niestety zakup rasy hybrydowej, która nie jest zarejestrowana w FCI wiąże się każdorazowo z dużym ryzykiem co do tego, czy pies tej rasy będzie na pewno zdrowy – dlatego należy ze szczególną uwagą przyjrzeć się hodowcy, który oferuje Puggle – sprawdzając warunki bytowania zwierząt, historię hodowcy oraz opinie dotychczasowych klientów. Konieczna jest wizyta w domu, gdzie mieszkają szczenięta z rodzicami i dziadkami. Nie bójmy się być dociekliwi, bo dzięki temu zapobiegamy rozwojowi pseudohodowli nastawionych wyłącznie na szybką sprzedaż szczeniąt i zysk.Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość