Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pogryzienie przez psa - co musisz wiedzieć?

Pogryzienie przez psa jest sytuacją równie mocno problematyczną dla właściciela czworonoga, jak i traumatycznym wypadkiem dla poszkodowanego. Jeśli decydujemy się na psa, musimy być odpowiedzialni i świadomi tego, że psa trzeba wytrenować w taki sposób, aby nie zagrażał innym ludziom czy zwierzętom.

Niestety, czasami zdarza się, że pies ugryzie daną osobą. Jak wtedy postępować? Jak wygląda cała procedura, a także czy poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie za pogryzienie?

 

Pies gryzie.

 

Ugryzienie przez psa - jak do tego dochodzi?

Psy to żywe stworzenia, które w niektórych sytuacjach mogą być niebezpieczne. Agresja u czworonogów ma różne podłoża, czasem jest to wina wychowania, czasem aktualnej sytuacji, w której się zwierzę znajduje. Jak dochodzi do pogryzienia przez psy:

1. Nieodpowiednie wychowanie psa

to jedna z głównych przyczyn agresji w stosunku do ludzi czy innych czworonogów. Tresura i odpowiednie wychowanie psa to jedne z najważniejszych czynności, które właściciel pupila musi zrobić. Zleca się już w okresie szczenięcym socjalizować psa z innymi czworonogami, uczyć go kontrolowania emocji. Podczas tresury warto jasno wyznaczać granice, których pies nie może przekraczać oraz każde dobrze wykonane zadanie nagradzać przysmakami dla psów i pochwałą. Pies musi mieć jasne sygnały, które zapamiętuje i wtedy wie, co jest dobre, a co złe. Niektóre rasy psów są trudniejsze w wychowaniu, są uparte i samodzielne dodatkowo mogą przejawiać bardziej agresywne zachowania.

Przeczytaj więcej: Najbardziej agresywne rasy psów

 

2. Choroby psów

w niektórych sytuacjach to ciężki stan zdrowia może pobudzać agresję u psa. Często są to nowotwory lub problemy neurologiczne, które nieleczone mogą powodować zmiany w zachowaniu. Warto również wspomnieć o wściekliźnie, przez którą psy są agresywniejsze. Ugryzienie przez psa szczepionego jest zdecydowanie mniej ryzykowne, gdyż zmniejsza możliwość przeniesienia choroby na człowieka. Jako właściciele psów powinniśmy być świadomi odpowiedzialności, jaką ze sobą niesie posiadanie czworonoga, dlatego szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe.

 

3. Rozdrażnienie psa

pogryzienie przez psa może wynikać z nieodpowiedniego podejścia osoby, w niektórych przypadkach pies czuje się zestresowany obecnością obcej osoby, która do niego podchodzi i jego reakcją obronną bywa atak. Dlatego jako osoby postronne zawsze pytajmy właścicieli psów czy możemy je pogłaskać, warto zapoznać się z tematem żółtej wstążki u psa, o której pisaliśmy na naszym blogu. Pies to nie zabawka i nie powinniśmy naruszać przestrzeni pupila czy naciskać na nadmierną zabawę. Pamiętajmy, by robić wszystko z umiarem, a jeśli widzimy rozdrażnionego psa, który zaczyna szczekać, warto się oddalić i powiadomić właściciela czworonoga.

Jak widzimy, przyczyn pogryzienia przez psa może być wiele, nigdy nie wiemy co tak naprawdę siedzi w głowie psa i czy nie jest on rozwścieczony na kogoś. Zwłaszcza w przypadku obcych pupili warto zachować ostrożność.

 

Może Cię zainteresować: Kalendarz szczepień psa

Pies gotowy do ugryzienia.

 

Dzieci ugryzione przez psy

Dziecko pogryzione przez psa to stresująca sytuacja i zdarza się niestety częściej niż w przypadku pogryzienia dorosłego. Jak to się dzieje, że czworonóg rzuca się na dziecko lub je gryzie? Przyczyn może być dużo, pisaliśmy o nich powyżej, ale w przypadku dzieci warto również wspomnieć o samym wychowaniu dzieci w tej kwestii. Rodzice powinni uświadamiać swoje pociechy, że pies to nie zabawka i ciąganie ich po ogonach czy nadmierne głaskanie często denerwuje psy, które w rezultacie mogą zachowywać się agresywnie. Oczywiście niektóre rasy pupili mają większe predyspozycje do przebywania z dziećmi, inne trochę mniej, ale mimo to jako rodzice nie powinniśmy zostawiać szczególnie tych najmłodszych dzieci z psem sam na sam. Ugryzione przez psy dzieci często kończą z ogromną traumą, przez co już nigdy nie chcą mieć kontaktu z żadnym czworonogiem.

 

Rana po ugryzieniu psa - pierwsza pomoc

Pogryzienie przez psa na prywatnej posesji czy na ulicy to wypadek, na który warto odpowiednio się przygotować. Konieczna jest tutaj znajomość pierwszej pomocy dla samych siebie lub dla poszkodowanej osoby. Jeśli pogryzł nas pies i mamy ranę to należy ją dokładnie oczyścić, odkazić i dopiero potem opatrzyć oraz udać się do lekarza. W niektórych sytuacjach, kiedy obcy pies nas pogryzł i nie jesteśmy pewni czy nie ma przypadkiem wścieklizny, warto przyjąć leki przeciwko wściekliźnie.

 

Pies gryzie dłoń.

 

Czy da się uniknąć pogryzienia przez psy?

Oczywiście wszystko zależy od konkretnej sytuacji, ale czasem, jeśli wykonany kilka ruchów obronnych jesteśmy w stanie zmniejszyć ilość obrażeń. Ważna jest pozycja obronna, czyli schowanie twarzy i szyi za pomocą rąk, oraz przeczekanie najgorszego momentu. Jeśli widzimy, że pies biegnie w naszą stronę, warto się schować za jakimś płotem czy drzwiami Natomiast jeśli jesteśmy na otwartej przestrzeni, kucnijmy i zastosujmy pozycję obronną. Ataki psów w niektórych sytuacjach kończą się nawet śmiercią, dlatego też szybka reakcja i pozycja obronna jest kluczowa.

 

Pies pogryziony przez psa

Jak postępować w sytuacji, gdy psy się wdały w bójkę i się nawzajem atakują? Jeśli jesteśmy na spacerze, a nasz pupil zaczyna nerwowo warczeć w stosunku do innego psa, warto niezwłocznie odciągnąć pupila od tego miejsca. Ważne, by mieć smycz oraz ewentualne kaganiec, jeśli nasz pupil miewa problemy z nadmierną agresją, warto się zabezpieczyć szczególnie podczas spacerów. Jeśli chodzi o naszą własną posesję, powinna być odpowiednio zagrodzona, by pies nie uciekał, nie atakował przechodniów czy innych psów.


Przeczytaj więcej: Dlaczego pies ucieka?

 

Pies chce ugryźć.

 

Pogryzienie przez psa - procedura

Jak wygląda procedura podczas pogryzienia przez psy? Czy możemy ubiegać się o odszkodowanie od właściciela pupila? Jako osoby poszkodowane mamy prawo o zadośćuczynienie za szkody fizyczne czy psychiczne oraz odszkodowanie za np. zniszczone ubrania, czy buty. Ugryzienie przez psa a sanepid - to kwestia, o której często osoby poszkodowane nie mają pojęcia. Wszelkie ataki ze strony zwierząt domowych czy dzikich musimy zgłosić do sanepidu, który zajmuje się daną sprawą.

 

Przeczytaj więcej: Jak dobrać kaganiec dla psa?Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość