Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pies skacze na ludzi i psy? Podpowiadamy jak oduczyć psa skakania na innych!

Pies skacząc wita się ze swoim właścicielem, w taki sposób ukazuje swoją radość i tęsknotę. Niestety są przypadki, kiedy to reakcja naszego pupila jest zbyt agresywna, a nawet niebezpieczna dla innych. Warto od najmłodszych lat uczyć szczeniaki wzorców zachować, aby potem nie mieć poważniejszych problemów z zachowaniem psa czy niespodziewanymi wybuchami agresji.

 

 

Dlaczego pies skacze na ludzi?

Jak oduczyć psa skakania na właściciela? Aby odpowiedzieć na tego typu pytanie, najpierw trzeba poznać źródło problemu, a przyczyn nadmiernego skakania psa jest wiele. Najczęśćiej w taki sposób pies ukazuje swoją radość, chce zwrócić na siebie uwagę. Niektóre psy reagują skakaniem z powodu tzw. lęku separacyjnego. Jeśli przez dłuższy czas zostają same w domu, każy powrót właściciela jest dla nich bardzo emocjonalny.

Często tego typu nawyki pies wyrabia sobie w latach szczenięcych, kiedy wielu właścicieli zezwala na skakanie, uznając to za formę zabawy. Niestety, jeśli będziemy pozwalać psu na skakanie czy podgryzanie to może to mieć później gorsze rezultaty. Zwłaszcza w przypadku dużych ras psów musimy postawić twarde granice i ćwiczyć z psem wytrwale.

 

Pies w trakcie zabawy skacze na kobietę.

 

Co zrobić, aby pies nie skakał?

Pies, który skacze na dzieci to częsty widok podczas ich wspólnych zabaw. Widok takiego szczeniaka ze swoim ludzkim przyjacielem jest rozczulający, gorzej jak pies dorośnie i znacząco zwiększą się jego gabaryty, a nawyk skakania pozostanie. Jeśli nasz pupil waży kilkanaście kilogramów to bez problemu jest w stanie przewrócić osobę na ziemię.
Dlatego tak istotna jest tresura psa. Naukę powinniśmy rozpocząć już w wieku szczenięcym i robić to konsekwentnie i cierpliwie. Warto ignorować momenty nadmiernego pobudzenia u psa, przeczekać ten najgorszy moment i dopiero potem witać się z psem. Nie można zapominać o nagradzaniu psa i metodzie pozytywnego wzmacniania, która przynosi najlepsze rezultaty. Powinniśmy wyraźnie i głośno chwalić psa oraz jednocześnie podawać ulubione przekąski lub zabawkę. W okresie tresury czy wdrażania nowych komend musimy być szczególnie cierpliwi, gdyż nauka może potrwać nawet kilka tygodni.

 

 

Jak oduczyć psa skakania na ludzi czy inne psy?

Oduczyć psa skakania na stół czy ludzi nie jest prostą sprawą, zwłaszcza jeśli pupil jest starszy. Pamiętajmy, że tresura szczeniaka przebiega znacznie szybciej i sprawniej. Warto uzbroić się w cierpliwość i konsekwencję, za każdym razem powtarzać tę samą sekwencję ruchów, aż nasz pupil się nauczy.


Oto kilka wskazówek, dotyczących nauki psa:

  • schylanie się do poziomu psa - pupil podskakuje, gdyż chce się przywitać z właścicielem. Zwłaszcza w przypadku małych psów, zaleca się schylać do poziomu psa, aby nasz pupil czuł się swobodnie
  • ignorowanie, czyli jeden z najpopularniejszych sposobów na radzenie sobie z nadpobudliwością u psa. Warto przeczekać pierwsze kilka minut i nie zwracać uwagi na pupila, który podskakuje na nas, przykładowo, gdy wchodzimy do domu
  • odwracanie uwagi, kiedy pies skacze na drzwi czy nowo przybyłych gości. Warto podać w takich momencie psu smakołyka, to odwróci jego uwagę i zajmie czworonoga na chwilę, co pomoże mu się trochę uspokoić
  • komendy typu siad i zostań są bardzo pomocne, szczególnie, gdy chcemy oduzyć psa skakania i podgryzania innych psów czy ludzi. Podczas spacerów dość częstym problemem są agresywne zachowania między czworonogami

 

Pies skacze na drugiego psa.

 

Pies skacze na inne psy, co robić?


Pytanie, które dość duży odsetek właścicieli psów sobie zadaje to: jak oduczyć psa skakania na sąsiadów?
Często się widzi sytuacje podczas spacerów, gdy pies atakuje innych czworonogów, a właściciel nie jest w stanie ich rozdzielić. Na samym początku warto rozróżnić, kiedy zabawa przeobraża się w akt agresji.

Jak oduczyć psa skakania i gryzienia ludzi czy innych czworonogów? Odpowiednie wychowanie pupila to jeden z pierwszych i najważniejszych rzeczy, które musimy wykonać już w przypadku szczeniaka. Jeśli pies nauczy się słuchać komend właściciela, nie będziemy musieli obawiać się niekontrolowanych wybuchów agresji czy atakowania innych psów. Pies skacze, ukazując swoje zainteresowanie lub chęć zabawy. Warto również zwrócić uwagę na nasze własne zaangażowanie w codzienne aktywności psa i po prostu zajmować się nim należycie.

 

 

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość