Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Największe koty domowe i ich rekordowe wielkości

Koty domowe to wspaniali krewni takich dzikich zwierząt jak tygrys czy lampart. Te dzikie wzbudzają często lęk, ale również i podziw. Nic więc dziwnego, że miłośnicy kotów często szukają ras domowych, wyróżniających się wielkością – w końcu wspaniale móc na co dzień podziwiać ich drapieżny wygląd.

Maine Coon, Savannach, Norweski kot leśny – to jedne z tych ras, które wyróżniają wyjątkowo duże rozmiary. Na szczęście w większości przypadków drapieżny wygląd nie idzie w parze z charakterem – ten u większości dużych kotów domowych jest wyjątkowo przyjazny. Warto jednak wiedzieć, że przedstawiciele dużych ras kotów bywają bardzo energiczni, co bywa nie lada wyzwaniem dla właściciela. Biegający po domu i skaczący po meblach 15 kg mruczek może robić wrażenie.

 

Maine coon największy kot domowy.

Rasy największych kotów domowych

 

Największa rasa kotów – Maine Coon?

Za największą rasę kotów zwykle uważa się Maine Coon. Koty te nie są bezpośrednio spokrewnione z żadnym gatunkiem kota dzikiego, a mimo to osiągają wyjątkowo duże wymiary. Ten wielki kot domowy może osiągać nawet ponad metr długości. Kotki ważą zwykle około 6 kg, kocury 10 kg, ale mogą zdarzyć się również ciężsi przedstawiciele rasy. Maine Coony oprócz sporych wymiarów posiadają długie, gęste futro, które dodatkowo powiększa je optycznie. Maine Coony to koty niezwykle przyjacielskie i znakomicie sprawdzają się w roli rodzinnego „kanapowca”. Aby zdrowo się rozwijały, warto karmić je karmą dla rasy Maine Coon.

 

Kot większy od Maine Coona? Savannach!

Największym kotem domowym jest Savannach. Jest to rasa będąca krzyżówką kota domowego z dzikim kotem – serwalem. Savannach również może osiągać metr długości, ale jego waga może dochodzić nawet do 20 kg! Kot ten posiada duże, czarne uszy z białymi plamkami, bardzo długie nogi i niezbyt długi ogon, a jego krótkie futerko pokryte jest cętkami. Mimo drapieżnego wyglądu koty te są bardzo przyjazne i przywiązane do człowieka. Potrzebują jednak sporo ruchu i są bardzo skoczne, co w połączeniu z gabarytami może być uciążliwe dla hodowcy.

 

Kot Savannah.

 

Mini lamparty – koty bengalskie

Kolejną, dużą rasą kota o jakiej warto wspomnieć, są koty bengalskie. Koty te pokryte są cętkami podobnie jak Savannach i podobnie jak one cechuje je energiczna, żywiołowa natura. Koty bengalskie osiągają wagę do 8 kg.

 

 

Najdroższy kot Świata – Ashera

Wśród największych kotów Świata jest również kot, uważany za najdroższego. Ashera – bo o nim mowa – to krzyżówka kota domowego, serwali oraz kota bengalskiego. Kot ten waży nawet 15 kg. Z charakteru jest przyjacielski i nieco „psi”, bardzo przywiązuje się do właściciela. Kot Ashera uznawany jest za zupełnie hipoalergiczny. Rasa Ashera jest jedyną rasą chronioną patentem! Ile kosztuje najdroższa rasa Świata? Cena kota Ashera wynosi średnio od 15 000 do 95 000 dolarów. Rekordowo drogie koty kosztowały 125 000 dolarów.

Kot bengalski jest jednym z największych kotów domowych.

 

Norweski Kot Leśny

Podobnie jak Maine Coon, Norweski Kot Leśny nie jest blisko spokrewniony z dzikimi kotami. „Kot Wikingów” to norweska rasa kota, która może ważyć 10 kg. Cechuje go ogromna ciekawość i towarzyskość. Te koty wprost uwielbiają zabawy z człowiekiem. Potrzebują dużo stymulacji, więc idealne będą dla nich interaktywne zabawki i gry dla kotów.

 

 

Kot Syberyjski – zwinny puchacz

Nie jest tak duży jak Maine Coon czy Norweski Kot Leśny, ale swoimi wymiarami połączonymi z długim, puchatym futrem również może robić wrażenie. Kot Syberyjski osiąga do 10 kg, waga kotki oscyluje w okolicach 6 kg. Z charakteru jest to kot bardzo przyjacielski i chętny do zabawy.

 

 

Koci rekordziści wielkości!

• Jak dotąd największym znanym kotem na Świecie był australijski kocur Himmi. Ważył 21,3 kg, miał prawie 1 metr długości, a jego wysokość wynosiła 38 cm. Zmarł w 1986 r.


• Wśród kotek rekordzistką jest Meow. Kotka z USA ważąca aż 17,73 kg.


• Najdłuższym kotem świata według księgi Guinnessa jest również Amerykanin – Steve. Maine Coon liczący od czubka nosa do końca ogona 123,9 cm pracował jako certyfikowany koci terapeuta w domu opieki.

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Kot nie umiera a zdycha.