Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Mały münsterländer - cała prawda o rasie!

Mały münsterländer to rasa psa wywodząca się z grupy wyżłów, z sekcji typ spaniela, która powstała w wyniku skrzyżowania wyżła długowłosego oraz płochacza niemieckiego. Wykorzystywany do polowań na ptactwo oraz jako pies do towarzystwa, nie przejawia agresji i lubi towarzystwo ludzi.

Jak wygląda opieka nad münsterländem? Jak powinno wyglądać wychowanie szczeniaka münsterländera i jakie są wady rasy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Mały münsterländer czekoladowo - biały.

 

Mały münsterländer - pochodzenie

Rasa psa mały münsterländer jest wynikiem krzyżówek wyżłów z plochaczami wywodzi się z Niemiec. Jest to stosunkowo młoda rasa. To w XIX wieku powstało wiele ras myśliwskich, które w dużej mierze nie były uznawane przez oficjalne stowarzyszenia psów. Niemiecki Klub Hodowców Wyżłów Długowłosych określił specyficzne wytyczne, jakie powinien mieć pies, by zaliczyć go do konkretnej rasy. Dlatego też wiele czworonogów po prostu trafiło w ręce myśliwych czy rolników, dla których pies musiał jedynie wykonywać konkretne zadania, wygląd nie był aż tak istotny. W późniejszych latach dopiero mały münsterländer został uznany za oddzielną rasę psów i wpisany do grupy VII FCI - wyżłów.

 

 

Jak wygląda münsterländer mały?

Rasa psa münsterländer występuje w dwóch odmianach, jako:
- duży münsterländer,
- mały münsterländer.

Rodzaje różnią się jedynie wielkością, reszta cech jest mocno zbliżona. Popularniejszą odmianą są münsterländy małe, które jako dorosłe osobniki osiągają do 54 cm wysokości w przypadku psów i około 53 cm w przypadku suczek. Mały wyżeł münsterländer ma delikatną budowę ciała, ale zwartą sylwetkę, z umięśnionymi nogami oraz mocną szyją, która jest delikatnie wygięta. Rasa posiada gładką sierść, miejscami mocnej przylegająca, ogon na kształt falistego pióra.

Kolor umaszczenia to przeważnie biel połączona z brązem lub brąz z dereszowatym odcieniem. Jeśli chodzi o pielęgnację, wystarczy ją regularnie czesać grzebieniem i myć szamponem o delikatnym składzie.

 

Mały münsterländer dereszowaty.

 

Mały münsterländer - charakter

Pies mały münsterländer charakteryzuje się bardzo łagodnym usposobieniem oraz niezwykłą towarzyskością. Nie przejawia agresji, lecz gdy zauważy niebezpieczeństwo, zachowuje się jak pies stróżujący. Jest bardzo energiczny, wymaga spędzania dużo czasu z właścicielem, a także na dworze. Dlatego przed zdecydowaniem się na tę konkretną rasę warto przemyśleć czy będziemy w stanie zaspokoić potrzeby czworonoga. Mały münsterländer lubi przebywać z innymi zwierzętami, szybko się również aklimatyzuje w nowych miejscach. Dobrze czuje się w towarzystwie z dziećmi, lubi zabawę i aktywne spędzanie czasu. Mały münsterländer charakteryzuje się pozytywnym nastawieniem, dużo się rusza i jest go wszędzie dużo, zalecany jest dla osób równie żywiołowych. Może być polecany dla rodzin z dziećmi, jednak należy wygospodarować odpowiednio dużo czasu na codzienne długie spacery, sporty i aktywności z psem.

 

Mały münsterländer - wady

Mały wyżeł münsterländer ma wiele zalet, jest niezwykle towarzyski i otwarty na ludzi. Mimo to warto również być świadomym jego wad, które mogą dla niektórych niedoświadczonych opiekunów stanowić problem. Münsterländer wymaga dużo uwagi, wywodzi się z psów myśliwskich, więc warto mu zapewnić odpowiednio urozmaicone zabaw. Na rynku dostępne są popularne gry strategiczne czy maty węchowe, pobudzające i rozwijające zmyły czworonogów. Kolejnym minusem tej rasy jest nadmierne przywiązanie do właściciela, przez co, czworonóg może odczuwać lęk separacyjny, kiedy to pies nie radzi sobie z samotnością. Jeśli mały münsterländer cały czas przebywa ze swoim panem, podczas jego nieobecności zaczyna odczuwać niepokój, przez co często nie radzi sobie z emocjami, zaczyna gryźć przedmioty czy szczekać. Mały münsterländer i jego hodowla może wydawać się na pierwszy rzut oka bardzo prosta, niestety ta rasa również posiada kilka minusów, dlatego warto się na nie przygotować.

 

Mały münsterländer szczeniak.

 

Mały münsterländer - wychowanie

Pies mały münsterländer odpowiednio wychowany potrafi być wspaniałym towarzyszem i kompanem dla człowieka. Wcześniej wspomniana świadomość rasy dużo zmienia i ułatwia sprawę. Decydując się na psa myśliwskiego, musimy, zapewnić mu odpowiednią aktywność. Warto zainteresować się sportami dla psów, takimi jak agility czy obedience, które rozwijają zdolności oraz uczą nowych umiejętności. Wyżeł mały münsterländer uwielbia wodę, dobrze radzi sobie z pływaniem, dlatego też warto zainwestować w basen dla psa lub wybierać miejsca na spacery ze zbiornikami wody.

Mały münsterländer w mieszkaniu może przebywać, o ile jego aktywność w ciągu dnia będzie na wystarczająco wysokim poziomie. Najlepiej zaleca się wychowywać münsterländera w domu z ogrodem, gdzie bez problemu czworonóg może się wybiegać i wyszaleć.

Opieka nad tym psem to również odpowiedni dobór pożywienia, warto podawać posiłki 3 razy dziennie. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie wysokiej jakości karmy suchej dla psów. Pamiętajmy o suplementacji, szczególnie w okresie jesiennym, kiedy pies może mieć obniżoną odporność.

 

Mały münsterländer - cena

Mały münsterländer to popularna rasa szczególnie w Niemczech i okolicach. Powstaje coraz więcej hodowli danej rasy, jeśli się zdecydujemy na münsterländera, warto wybierać sprawdzone miejsca. Cena małego münsterländera zaczyna się od 2200 złotych, a kończy na 3500 złotych.

 
Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nowa wiadomość
Trochę informacji wprowadzających w błąd. Mały Münsterländer nie występuje w dwóch wielkościach, jako mały i duży. To są dwie oddzielne rasy, o innym pochodzeniu. Mały Münsterländer jest krzyżówką Wyżłów i płochaczy (i innych w zależności od źródła). Ale Duży Münsterländer to nic innego jak Wyżeł niemiecki długowłosy w odcieniach czerni. Ktoś kiedyś zdecydował, że mają mieć tylko brąz a szczeniaki z czarnym były oddawane i nie używane do dalszej hodowli. I to z nich utworzyła się odrębna rasa.