Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Lemingi i piestruszki stepowe - czy wiesz, że to różne gryzonie?

Lemingi to niewielkie gryzonie, które wydają z siebie charakterystyczne dźwięki przypominające uroczy śmiech. Lemingi zdobyły duży rozgłos dzięki trzem wydarzeniom – zostały bohaterami słynnej bajki dla dzieci, gry a także filmu przyrodniczego Disney. W każdej z tych produkcji, lemingi zyskały kontrowersyjną łatkę. Rozrósł się bowiem o nich mit, o ich celowym skakaniu całą gromadą z klifu, gdy populacja nadmiernie się rozrasta. Wydarzenia te doprowadziły do sytuacji, że każdy chciał posiadać leminga i nastała chęć ich udomowienia. Niedługo później miłośnicy zwierząt zyskali możliwość trzymania lemingów w domu. Jednak co się okazuje? Lemingi oferowane do sprzedaży wcale nie są prawdziwymi lemingami! Są to piestruszki stepowe, które z godnością zastępują sławne lemingi. Dowiedzmy się więcej o obu gatunkach i sprawdźmy, czy łatwo je rozróżnić!

 

Piestruszka stepowa jako leming.

 

Gdzie żyją lemingi? Pochodzenie gryzoni

Lemingi żyją w niesprzyjających warunkach srogich terenów koła podbiegunowego, Ameryki Północnej, Azji i północnej Europy. Lemingi w naturze nie występują na innych terenach.

Gryzonie te musiały przystosować się do zimnych i surowych klimatów. Jedną z taktyk przetrwania okazało się budowanie w ziemi tuneli, które chronią lemingi przed śnieżycami, mrozem, wiatrem, a także drapieżnikami.

Zarówno lemingi i piestruszki stepowe należą do rodziny chomikowatych. Jednak piestruszki w naturze zamieszkują bardziej znośne tereny -  stepy i półpustynie Europy Wschodniej i Azji. Piestruszki stepowe stały się łatwiejszym zwierzakiem do udomowienia oraz do zniewolenia, ponieważ same chętnie podchodziły do obiektów ludzkich. W Ukrainie oraz na dalszy wschód były uważane niegdyś za szkodniki, gdyż niszczyły pola zbóż i inne uprawy.

 

 Leming.

 

Jak wyglądają lemingi?

Lemingi są bardzo drobnymi gryzoniami. Długość ich ciała to wynosi do 14 cm, masa ciała tylko 30 – 110 g! To bardzo niewiele biorąc pod uwagę z jakimi przeciwnościami lemingi muszą się mierzyć.

Ich ciało pokryte jest bardzo gęstą sierścią, która skutecznie chroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Umaszczenie lemingów jest tarantowate, beżowe na brzuchu i przechodzące do ciemnopomarańczowego grzbietu. Na całej wierzchniej części występują czarne pasma lub cętki. Tułów szeroki, dzięki czemu podczas skoków minimalizuje pęd powietrza. Mocne pazury na łapach, które im bliżej zimy tym stają się dłuższe i twardsze.
Wygląd jest jednym z głównych elementów rozróżniających lemingi od piestuszek stepowych.

 

Piestruszka stepowa – co ją wyróżnia w wyglądzie od lemingów?

Piestruszki mają krótszą i delikatniejszą sierść. Całość okrywy jest w odcieniach brązu – z jaśniejszym brzuchem i charakterystyczną czarną pręgą przechodzącą przez grzbiet gryzonia, która nie występuje u lemingów. Piestruszki stepowe są również lżejsze od lemingów. Ich masa ciała oscyluje w granicach 30 – 50 gramów.

 

Piestruszka stepowa.

 

Charakter lemingów i piestruszek stepowych

Lemingi uchodzą za bezmyślne i mało inteligentne, a to wszystko przez mity, o których wspomnieliśmy na początku artykułu. Określenie „leming” faktycznie weszło już do mowy potocznej, jednak ma niewiele wspólnego z prawdą. Lemingi są zwierzętami stadnymi, bardzo oddanymi grupie. Jednocześnie dobrze sobie radzą z ciężkimi i zmiennymi warunkami, w jakich im przyszło żyć. Lemingi nadal są zwierzętami nieudomowionymi i nie nadają się do życia z ludźmi. Odróżnia je to od piestruszek stepowych.

Piestruszki stepowe są częściowo udomowionymi gryzoniami. Tolerują obecność i towarzystwo człowieka, ale wolą je z odległości i w umiarkowanej częstotliwości. Piestruszki nigdy nie będą zwierzętami nakolankowymi i do przytulania. Za bardzo je to stresuje i może doprowadzić do problemów zdrowotnych zwierzaka. To co trzeba wiedzieć przed decyzją o kupnie piestruszki to fakt, że są to zwierzęta nocne. Podobnie jak chomiki, piestruszki będą hałasowały w nocy, buszowały w swoim terrarium i wydawały głośne dźwięki.

 

Utrzymanie piestruszki i jej wymagania

Piestruszka jeśli ma być trzymana w domu, to musi mieć odpowiednie warunki do życia. Są one dosyć wymagające. Piestruszki nie powinny być trzymane w klatce, gdyż mogą z niej uciec lub zaklinować się między prętami. Odpowiedniejszym miejscem będzie wysokie i szerokie terrarium. Za minimalne wielkości uznaje się 120 x 70 x 70 cm. Piestruszki powinny mieć zapewnioną niską wilgotność powietrza. Konieczne jest trzymanie od razu kilku osobników. Piestruszki nie radzą sobie same, potrzebują swojego stadka.

W terrarium powinna znaleźć się duża ilość ściółki, a na niej sporo urozmaiceń środowiska. Mogą to być konary, gałęzie, schodki i pięterka, akcesoria do klatki, np. domki czy place zbaw. Nie może zabraknąć oczywiście miseczek na wodę i karmę, a także pojemnika na piasek do kąpieli.

 

Czy lemingi są agresywne?

 

Żywienie lemingów i piestruszek stepowych

Podstawą diety chomikowatych jest zielonka wszelkiego rodzaju. Zwierzęta te są roślinożerne. Uwielbiają trawy, warzywa np. ogórki, świeże zioła, nasiona. Zaleca się unikania owoców, w szczególności tych suszonych. Piestruszki mają predyspozycję do występowania cukrzycy, a z tego względu cukry proste w ich diecie powinny być ograniczone do minimum.

 

Ile kosztuje leming?

Piestruszka stepowa, czyli jedyny leming, jakiego można posiadać w domu, kosztuje około 100 zł za sztukę. W standardowych sklepach zoologicznych piestruszki nie są dostępne. Jedyną możliwością ich zakupu są strony internetowe zrzeszające miłośników tego gatunku. Warto jednak uważać na oszustów sprzedających osobniki chore czy z chowu wsobnego. Prawdziwy hodowca i miłośnik piestruszki nie będzie tego zwierzaka reklamował jako leminga. Pamiętajmy, że to dwa odrębne gatunki!Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość