Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Krab tęczowy - charakterystyka i wymagania

Krab tęczowy to gatunek skorupiaka, który coraz częściej zamieszkuje domowe przestrzenie w akwariach lub terrariach. Krab jest zaliczany do drapieżników, chociaż dla ludzi nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa. W warunkach domowych żyje do 6 lat, w naturalnym środowisku nawet do 10 lat.

Zachwyca swoim nieprzeciętnym wyglądem. Co ciekawe, w ciągu życia wymienia swój pancerz do 20 razy i za każdym razem osiąga większe rozmiary ciała. Na świecie jest kilka rodzajów krabów, a każdy z nich żyje w innym zakątku świata.

 

Krab tęczowy na podłożu kamienistym.

 

Krab tęczowy - pochodzenie

Historia kraba tęczowego rozpoczyna się w północno-zachodniej części Ameryki Południowej oraz nad morzem Karaibskim. Gatunek kraba odkrył holenderski lekarz, a jego nazwa to nawiązanie do kolorowej skorupy. Skorupiak ten osiąga wielkość nawet do 14 cm, największy odnotowany przedstawiciel miał 20 cm. Ilość hodowli w Europie jest coraz większa z roku na rok. Mimo to należy pamiętać, że naturalnym środowiskiem kraba pozostają wody oceaniczne i morskie.

 

 

Hodowla kraba i rodzaje

Przy zapewnieniu odpowiednich warunków do życia, hodowla kraba nie jest trudna. W zależności od gatunku kraba musimy dostosować mu przestrzeń w akwarium lub terrarium. Najpopularniejsze rodzaje krabów żyjących w warunkach domowych to:

 

Krab tęczowy

Skorupiak powinien mieć dużo miejsca i terenów piaskowych. Nie zaleca się łączenia kraba tęczowego z innymi skorupiakami, ze względu na agresywny charakter kraba. Posiada kolorową skorupę, od której wywodzi się też jego nazwa.
Krab tęczowy to jeden z najpopularniejszych gatunków w hodowlach domowych. Szybko się aklimatyzuje w nowych miejscach i zachwyca kolorową skorupą.

 

Krab mangrowy

Gatunek, który możemy bez obaw trzymać w akwarium wraz z rybami. Wywodzi się z Azji południowo-wschodniej, ma brązowo-czarną skorupę i charakterystyczne czerwone szczypce. Krab mangrowy nie należy do dużych, osiąga zazwyczaj długość do 4 cm.

 

 

Mikrokrab

Jak sama nazwa wskazuje to najmniejszy gatunek skorupiaka, osiąga przeważnie 1 cm. Może przebywać wraz z rybami słodkowodnymi w jednym akwarium, jednak wymaga dosyć wysokiej temperatury - ok. 25*C. Mikrokraby żywią się glonami lub planktonem, mają różne odcienie skorupy.

 

Krab wampir

Charakterystycznym znakiem dla tego gatunku są fioletowe szczypce oraz stosunkowo mała wielkość skorupiaka - do 5 cm. To wymagający gatunek, potrzebuje wilgotności i wysokiej temperatury. Dodatkowo są to kraby stadne, ale nie poleca się łączenia ich z samymi samcami, gdyż to często kończy się wzajemną agresją. Akwarium należy wyposażyć w korzenie oraz inne akcesoria, po których krab będzie mógł się swobodnie wspinać.

 

Kraby tęczowe zanurzone w wodzie.

 

Co je krab tęczowy?

Skorupiak żywi się głównie padliną, larwami owadów, kijankami lub krewetkami. Niektóre z nich wolą ślimaki czy konkretne gatunki warzyw i owoców. W menu kraba tęczowego może się znaleźć: chude mięso, podroby, skorupki jaj, dżdżownice, banany, jabłka, sałaty lub gotowa karma.
Niezjedzony pokarm należy wyjąć z akwarium, aby się nie psuło.
Jak często karmić kraba tęczowego? Wystarczy podawać jedzenie raz dziennie, najlepiej wieczorem, kiedy skorupiak jest najbardziej aktywny.

 

 

Terrarium czy akwarium dla kraba tęczowego?

Krab tęczowy nie ma dużych wymagań co do miejsca, w którym żyje - wystarczy mu woda i piasek - na tyle dużo, aby krab mógł swobodnie drążyć w nim tunele. Najlepszy wyborem będzie zakup akwaterrarium dla kraba.

 

 

Krab tęczowy - wymagania

Krab ten lubi ciepło. Optymalna temperatura to 25*C. Warto zakupić termometr analogowy, który ułatwi śledzenie zmian ciepła. Na jednego kraba tęczowego zaleca się terrarium o wymiarach 100 x 40 x 40 cm. Akwarium lub terrarium powinno mieć pokrywę, która pozwoli zachować odpowiednią wilgotność i temperaturę wewnątrz. Kraby potrzebują również dodatkowego oświetlenia, można zastosować to stosowane w terrarystyce.
Konieczny jest pożądny filtr do akwarium, ponieważ kraby szybko brudzą wodę.


Cena kraba tęczowego to wydatek około 40 zł. Można zakupić go w sklepie zoologicznym lub ze sprawdzonych hodowli.

Lida Pieczulis

Komentarze

Nowa wiadomość
Lepiej będzie żeby krab był sam czy było ich kilka?
Tak moze byc w tych wymiarach
jakiej marki filtr będzie dobry dla takiego kraba
czy akwarium może być 110x30x40
Ile taki jeden krab powinien dostać jedzenia dziennie? I jaka to padlina? Jaieś konkrety co do menu i gramtury?
Minimalne wymiary akwarium dla dorosłego kraba tęczowego to 100x40x40cm.