Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Koty rasy LaPerm – najważniejsze informacje o rasie

Koty rasy LaPerm to inteligentne zwierzęta, które jednocześnie należą do bardzo towarzyskich kotów i nie mają problemu z nauką nowych sztuczek czy zabaw. Rasa została odkryta przez przypadek, kiedy to na jednej z farm urodziły się kotki o nietypowej strukturze futra.

 

Kociak LaPerm.

 

Historia rasy LaPerm

LaPerm pochodzi z Ameryki, a dokładniej z Oregonu, gdzie na pewnej farmie w 1982 roku urodziło się sześć kotów. Wszystkie kocięta miały chudą budowę ciała, a uszy osadzone daleko od siebie. Jednak jeden z nich wyróżniał się jeszcze czymś – urodził się łysy i mimo że nie miał futra, to jego ciało miało wyraźne pręgi. Po czterech tygodniach futerko kota pojawiło się i z biegiem czasu włosie zaczęło się kręcić. Opiekunka nazwała tę kotkę Curly, właśnie od zmierzwionej sierści. W kolejnych latach kotka dała na świat miot, który miał sierść podobną jak ona.

Opiekunka nie kastrowała przychodzących na świat kotów, przez co w ciągu 10 lat nabawiła się sporej gromadki podobnych do siebie osobników. Wszystkie koty były silne i zdrowe, ze względu na dużą pulę genetyczną i mieszanie się z innymi kotami – dachowcami. Amerykanka pod wpływem namawiania znajomych, zachwyconych urodą i charakterem tych kotów, postanowiła zarejestrować hodowlę i nazwać rasę LaPerm. Ostatecznie jako nowa rasa LaPerm został uznany w 1995 roku przez TICA.

Popularne są głównie w Ameryce, Japonii, Rosji czy Australii i Wielkiej Brytanii. W Europie ich dostępność jest mocno ograniczona.

 

Jak wygląda kot LaPerm?

Wygląd LaPerm jest dość charakterystyczny. Należy do tej samej grupy co inne koty "rex": selkirk rex, cornish rex, devon rex. Wyróżniają je wibrysy, które w odróżnieniu od pozostałych ras, są długie i elastyczne, falujące.

Są to koty średniej wielkości. Zarówno koty, jak i kotki osiągają przeważnie 30 centymetrów wysokości w kłębie, a ich waga nie przekracza 5 kilogramów. Przednie kończyny są krótsze od tylnych. Głowa w kształcie klina, z dużymi i mocno zarysowanymi oczami. Dopuszczalny jest każdy kolor oczu, nie musi być on powiązany z umaszczeniem kota. Uszy LaPerm są duże, bardzo pożądane są pędzelki na ich końcach.

Koty LaPerm mogą występować właściwie w każdym kolorze futra, jednak najpopularniejsze kolory umaszczenia to:

- czarny,
- biały,
- czekoladowy,
- szary,
- kremowy.

 

Dorosłe koty LaPerm. 

 

Dostępne są dwie długości szaty kota:

- LaPerm długowłosy,
- LaPerm krótkowłosy.

Co ciekawe, sierść LaPerm zależna jest od pór roku. Im cieplej tym sierści jest mniej, w zimne miesiące natomiast futro gęstnieje.

Futerko kota jest niezwykle miękkie w dotyku. By utrzymać dobry stan sierści, zaleca się czesać ją regularnie specjalną szczotką z rzadkim włosiem. Jednak należy robić to bardzo delikatnie i ostrożnie. Sierść LaPerm jest lekka i luźna, zbyt mocne czesanie może sprawiać kotu ból, raniąc skórę. Dodatkowo warto pamiętać o czyszczeniu zębów kotu, by zapobiegać ewentualnym infekcjom czy zakażeniom. Pielęgnacja pazurów u kota jest równie ważna, a nie należy do skomplikowanych czynności, o ile wcześniej przyzwyczaimy do niej kota. Wystarczy jedynie regularnie je przycinać.

 

Przeczytaj także: Jak dbać o higienę jamy ustnej kotów?

 

LaPerm - charakter

Kot LaPerm jest niezwykle czuły i szybko się przywiązuje do właściciela, może być bardzo oddanym kompanem. Dodatkowo należy do grupy ruchliwych czworonogów, wszystko za sprawą umięśnionych nóg, które umożliwiają mu skakanie i wykonywanie innych widowiskowych akrobacji. W domu z tym kotem nie może zabraknąć wysokiego drapaka i najlepiej przystosowanych do biegania torów, stworzonych np. z połączenia półek.

Decydując się na kota LaPerm, trzeba wziąć pod uwagę, że ten kot zawsze osiąga to co chce. Pomaga mu w tym wysoka inteligencją i sprytem, które wykorzystuje w wielu sytuacjach. W stosunku do obcych ludzi może być strachliwy, ale odpowiednia odpowiednie i spokojne podejście ułatwia aklimatyzację. Mimo że LaPer jest oddany swojemu właścicielowi, to po zabawach i harcach ceni sobie czas w spokoju i na pieszczotach. Co ciekawe ta rasa kota, mimo upływu lat często nadal zachowuje się jak młody kociak, pełen energii i chęci do zabawy. Dlatego tak ważne są zabawki dla kota, które urozmaicą mu codzienne aktywności. Uważa się, że LaPerm może mieć problemy z łakomstwem, szczególnie wtedy kiedy nie ma konkretnego zajęcia. Warto mieć to na uwadze, szczególnie jeśli chcemy zostawiać kota samego w domu, musimy mu zapewnić odpowiednią ilość karmy oraz przykładowo zabawki interaktywne dla kota, które zajmą pupila podczas naszej nieobecności.

 

LaPerm kitten

 

LaPerm - hodowla i utrzymanie

LaPerm cat i jego hodowla nie jest skomplikowana, wystarczy jedynie zawracać większą uwagę na niektóre aspekty w zachowaniu u kota, a rasa nie powinna przysparzać większych problemów. LaPerm nieszczególnie lubi dzielić się swoją przestrzenią pozostałymi kotami. Z tego też względu chcąc mieć więcej kotów należy zapewnić im dużą przestrzeń i osobne gadżety, np. legowiska. Najlepiej również od razu adoptować parkę zaznajomionych już kotów. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku psów czy innych domowych zwierząt.

Przeczytaj więcej: Jak połączyć koty w domu, aby się dogadały?Warto regularnie zabierać kota na kontrole do weterynarza. Mimo że rasa nie posiada szczególnych predyspozycji do poważniejszych chorób i uchodzi za zdrową i silną rasę. Jeśli już można mówić o schorzeniach przypisanych LaPerm, to najczęściej koty te mogą mieć problem z układem trawiennym i oddechowym. Ważne by pamiętać o standardowych szczepieniach kota, które znajdują się w kalendarzu szczepień.

Zdrowie kota jest zależne od pożywienia, dlatego podawaj pupilowi wysokiej jakości karmę bytową. Można samemu komponować kotu dietę BARF, jednak posiłki muszą być odpowiednio zbilansowane, do czego konieczna jest duża wiedza i czas.

 

 Karmy dla LaPerm

 

LaPerm - cena

Kot rasy LaPerm jest popularny szczególnie za granicą. W Polsce znalezienie renomowanej hodowli tej rasy jest trudne.
Z tego względu koszt zakupu kota tej rasy jest wysoki. Sprowadzenie z zagranicy wiąże się również z dodatkowymi kosztami przelotów. Cena kociaka LaPerm może wynosić nawet 2 - 3000 euro. W zależności od miejsca zakupu i konkretnego rodzaju kota kwoty mogą się różnić. Mimo to warto pamiętać, by wybierać sprawdzone hodowle, gdzie są zdrowe i odpowiednio wychowywane koty.

Miesięczny koszt utrzymania kota LaPerm to około 150 zł.Koty rasy LaPerm są idealnymi towarzyszami, szczególnie dla osób, które będą w stanie spędzać z pupilem czas oraz zapewniać mu wiele rozrywek i zabaw. Dlatego warto zwrócić na ten aspekt uwagę przy wyborze tej konkretnej rasy. Wielu hodowców decyduje się na nią nie bez powodu, nietypowa sierść i kolory umaszczenia przyciągają uwagę i zachwycają nie jedną osobę.

 Lida Pieczulis

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Salmon oil Olej z łososia 250 ml

**** *

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 29.99 zł

26.99 
29.99