Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot szkocki zwisłouchy – najważniejsze informacje o rasie

Kot szkocki zwisłouchy to jak sama nazwa wskazuje rasa pochodząca ze Szkocji. Jego cechą charakterystyczną są małe, zaokrąglone i szeroko osadzone uszy. Ma krótką, ale za to bardzo miękką i puszystą sierść. Jest ogromnym pieszczochem, uwielbia towarzystwo i zabawę.

 

Kot szkocki zwisłouchy przypomina pluszowego misia. Podobnie określić można także jego charakter. Jest czuły, inteligentny, dość niezależny i lubi spokój po czasie spędzonym na zabawie. Najczęściej żyje w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi. Rasa podatna jest na choroby genetyczne.

 

Kot zwisłouchy jest bardzo towarzyski i inteligentny. Lubi pieszczoty, ale i czas spędzony na leniuchowaniu.

 

Kot szkocki zwisłouchy – historia rasy

Kot szkocki zwisłouchy to rasa powstała przypadkowo w 1961 roku w Szkocji. Jej hodowlę rozpoczęto przez selekcję. Jak dotąd koty szkockie zwisłouche nie są uznawane i dopuszczane do wystaw przez Federation Internationale Féline, czyli największą na świecie federację felinologiczną. Nazwa rasy wywodzi się z języka angielskiego od dwóch słów, mianowicie Scottish, czyli „szkocki” i Fold, co oznacza „złamany”, „złożony”. Nazwa nawiązuje do kraju pochodzenia i charakterystycznego wyglądu uszu tego kociaka.

 

 

Sylwetka kota szkockiego zwisłouchego

Fold szkocki zwisłouchy osiąga dorosłość w wieku 10–12 miesięcy. Jest zwierzęciem średniej wielkości. Może mieć 30–35 cm wysokości oraz ważyć 3–5 kg (przedstawiciele płci żeńskiej) i 4–6 kg (przedstawiciele płci męskiej). Ma dobrze umięśnione, nieznacznie krótsze niż długość ciała kończyny. Kot szkocki zwisłouchy ma zaokrąglone ciało i okrągłą głowę, którą zdobią duże oczy. Ich barwa musi harmonizować z umaszczeniem. Ma pełne policzki, krótki i szeroki nos, wydatne poduszki wąsów. Charakterystyczną cechą tych kotów jest nietypowy wygląd uszu. Są małe, zaokrąglone, szeroko osadzone i załamane, przy czym to załamanie może różnie wyglądać. Bywa pojedyncze lub pofałdowane (załamane ku przodowi, a potem ku tyłowi). Niewskazane jest takie, które występuje tylko na jednym uchu. Załamanie ucha determinowane jest genetycznie. Warto zaznaczać, że pojawia się ono dopiero po osiągnięciu przez zwierzę kilku tygodni. Kocięta szkockie zwisłouche rodzą się ze stojącymi uszami. Szkockie koty zwisłouche mają delikatne i puchate, lecz krótkie futerko, które może mieć rozmaitą barwę, z wykluczeniem bursztynowego. Futerko ponadto nie powinno płasko przylegać do ciała. Ma gęsty podszerstek.

 

Szkocki zwisłouchy szybko przywiązuje się do członków rodziny.

 

Kot szkocki zwisłouchy – zachowanie i charakter

Kot szkocki zwisłouchy ma dobry charakter. Jest łagodny, czuły, sympatyczny, przyjacielski i towarzyski. Lubi przebywać z ludźmi. Przywiązuje się mocno do członków ludzkiej rodziny, przy czym dość często wybiera sobie jedną osobę, wobec której jest szczególnie uczuciowy. Po odpowiednim przygotowaniu nie stanowi dla niego większego problemu samotne pozostawanie w domu. Warto na ten okres zapewnić mu jednak pewne „czasoumilacze”. Zobacz, jakimi zabawkami można umilić kotu czas oczekiwania na powrót opiekuna do domu.

 

Szkocki fold zwisłouchy wykazuje spore zdolności adaptacyjne. Jest kotem zrównoważonym i o umiarkowanym temperamencie. Najczęściej żyje w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi. Lubi zabawę, a kiedy się zmęczy, ceni sobie długi odpoczynek w ciszy. Dlatego należy zapewnić mu należyte warunki ku temu. Sprawdź niezwykle szeroką ofertę kocich legowisk. Dobrym pomysłem na legowisko dla kotów tej rasy okazać się mogą rozbudowane drapaki wyposażone w półki, budki, hamaki i zabawki. To połączenie wygody, odpoczynku i zabawy z pewnością przypadnie mu do gustu.

 

Szkocki fold zwisłouchy ma dość ciekawską naturę. Lubi odkrywać nowe rejony, dlatego nie powinno wypuszczać się go na dwór samopas - jedynie w szelkach, na kontrolowane spacery.

 

 

Kot szkocki zwisłouchy – potrzeby żywieniowe

Koty szkockie zwisłouche, kiedy są znudzone, często sięgają po pokarm. Bez odpowiednio zbilansowanej karmy dla kotai porcji ruchu narażone są na nadwagę. Ilość i rodzaj pokarmu powinna być dostosowana do wieku, wagi, aktywności zwierzęcia. Ważne, by karma była wysokiej jakości, a ze względu na ryzyko osteochondrodysplazji wzbogacona o chondroprotektory. Dobrym pomysłem są także interaktywne miski – łączą dwie ulubione czynności kotów szkockich zwisłouchych – jedzenie i zabawę. Zobacz jeszcze wiele innych akcesoriów do karmienia mruczków.

 

Koty zwisłouche mają tendencję do tycia. Bardzo ważne jest odpowiednie ich żywienie, dostosowane do stopnia aktywności.

 

Kot szkocki zwisłouchy – pielęgnacja i zdrowie

Koty szkockie zwisłouche żyją średnio 12–16 lat. Niestety rasa wykazuje dużą podatność na choroby genetyczne. Nierzadko już za młodu zmagają się one z osteochondrodysplazją. To ciężka choroba stawów i kości. Z tych względów hodowla foldów szkockich zwisłouchych uważana jest przez niektórych za godzącą w wartości etyczne.

 

Jeśli chodzi o pielęgnację, ważna jest higiena uszu. Futro wymaga częstego szczotkowania (co najmniej raz w tygodniu, a w czasie linienia nawet codziennie). Zobacz, po jakie szczotki dla kota warto sięgnąć.

 

Kosmetyki dla kotów

 

 

Kot szkocki zwisłouchy - cena

Kociak szkocki zwisłouchy kosztuje około 3500 - 5000 zł. Pamiętaj, że zakup kociaka zwisłouchego to początek wydatków. Przy tej rasie kota należy mieć przygotowane duże zaplecze finansowe, aby opłacić opiekę weterynaryjną.

 

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość