Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot selkirk rex - najważniejsze informacje o rasie – Encyklopedia kotów

„Kocie owieczki” jak mówią na koty selkirk rex we Francji to wyjątkowo przyjazne, spokojne koty o charakterystycznej, kręconej sierści. Przeczytaj, czym jeszcze charakteryzuje się ta rasa.


Selkirk rex to stosunkowo młoda rasa, która pochodzi ze skrzyżowania persa z kotem z kręconą sierścią. W wyniku dalszych krzyżówek m.in. z kotami brytyjskimi i egzotycznymi uzyskano rasę, która zachwyca nietuzinkowym wyglądem i zaskakuje wspaniałym charakterem. Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem rasa ta zyskuje na popularności.

 Koty selkirk rex występują w każdym kolorze umaszczenia.

 

Historia rasy kota Selkirk rexa

Selkirk Rex to koty pochodzące ze skrzyżowania persa ze schroniskowym kotem z kręconą sierścią. Na taki pomysł wpadła w 1987 roku amerykańska hodowczyni persów Jeri Newman. Od tamtego momentu rodzące się koty krzyżowano z innymi persami i egzotykami. Nazwę rasie także nadała Jeri Newman – twierdząc, że jest to nazwa najbliższej góry, po czym okazało się, że Selkirk to nazwisko jej ojczyma, ale nazwa rasy pozostała. W Europie koty te pojawiły się dopiero w 1992 roku. Rasa ta cieszy się coraz większą popularnością, nadal jest jednak stosunkowo rzadka.

 

Selkirk rex – wygląd i sylwetka

Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu tych kotów jest kręcona sierść, która występuje w odmianie długiej i krótkiej. Jest ona bardzo miękka w dotyku i w wyglądzie przypomina czasem futro owieczki, dlatego we Francji koty te nazywa się „kotem owcą”. Występują we wszystkich odmianach barwnych.
Sylwetka Selkirk rexa jest mocna i krępa. Kotki ważą od 3 do 4 kg, kocury od 4 do 6. Głowa okrągła, nos wyraźny. Duże oczy, a uszy średniej wielkości, szersze u podstawy, szeroko rozstawione. Ogon średniej długości. Charakterystyczną cechą są kręcone wąsy, które często się łamią,

Kocięta selkirk rex rodzą się już z kręconą sierścią, jednak jej pełna długość i stan normuje się czasami około 2 roku ich życia

 

Selkirk rex – hodowla

Ponieważ jest to bardzo młoda rasa, ich hodowla jest wyjątkowa, ponieważ wciąż jeszcze poszczególne koty różnią się między sobą – w zależności od tego czy przodkowie byli krzyżowani z kotami brytyjskimi, perskimi czy egzotycznymi. Koty te żyją od 12 do 20 lat. Nie są chorowite, ale mogą cierpieć na dwie choroby charakterystyczne dla tej rasy o podłożu genetycznym - kardiomiopatia przerostową, polegającą na zgrubieniu mięśnia sercowego, oraz wielotorbielowatość nerek.
Kocięta selkirk rex rodzą się z kręconym włosem i kręconymi wąsami, ale czasem gubią futro, które odrasta i około 8-10 miesiąca życia osiąga właściwą długość.


Cena selkirk rexa wynosi od 2500 do 3000 zł.

Kot selkirk rex posiada kręcone nawet wibrysy.

 

Selkirk rex charakter

Koty tej rasy wyróżniają się łagodnym, spokojnym, zrównoważonym charakterem. W obyciu przypominają persy, koty egzotyczne i koty brytyjskie. Nie wykazują agresji i z powodzeniem dogadują się z innymi zwierzętami domowymi – zarówno psami jak i kotami. Jest to typ kociego pieszczocha, który uwielbia kontakt i zabawy z człowiekiem. Miewa charakter koto-psa, ponieważ bardzo przywiązuje się do opiekuna i potrafi podążać za nim krok w krok. Ma spokojny temperament, po zabawie potrzebuje spokoju, aby się wyciszyć i odpocząć. Świetnie sprawdza się jako domowy pupil, także w rodzinie gdzie są dzieci.

 

Pielęgnacja i żywienie Selkirk rexa

Pielęgnacja kotów tej rasy nie jest wymagająca. Trzeba je co kilka dni szczotkować. Wyszczotkowana, mokra sierść się puszy, ale po kilku dniach powraca do swej pierwotnej postaci – loczków i skrętów.


Selkirk rex potrzebuje dużej dawki zabawy i ruchu oraz zrównoważonej diety, ponieważ ma skłonności do otyłości. Warto również regularnie czyścić oczy zwilżonymi płatkami.

 

Zobacz kosmetyki do higieny oczu

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość