Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot a wyjazd na wakacje? Porady weterynarza

Okres urlopowy zbliża się wielkimi krokami, wielu z nas ma już zaplanowany dłuższy wyjazd. Co jednak zrobić z kotem w czasie naszej nieobecności? Pozostawić w domu pod opieką rodziny lub znajomych, zapewnić pobyt w hotelu dla zwierząt czy może zabrać go ze sobą? Koty to zwierzęta bardzo wrażliwe na stres związany z rozłąką z właścicielem jak również ze zmianą miejsca pobytu oraz transportem. Jaka metoda opieki nad kotem w czasie naszego urlopu będzie dla niego optymalna?

 

Wyjazd na wakacje z kotem?

Jeżeli decydujemy się na wyjazd wraz z naszym pupilem warto wybrać miejsca gdzie będzie on mile widziany przez gospodarzy. Tego typu miejsc przyjaznych zwierzętom jest co raz więcej w naszym kraju i warto skorzystać z ich usług. W wyprawce urlopowej dla kota powinno znaleźć się kilka niezbędnych przedmiotów jak: kuweta z zapasem żwirku, karma, smycz wraz z szelkami czy obróżką oraz adresówką (z którą kot nie powinien się rozstawać), warto zabrać też drapak (aby kot nie poczynił większych zniszczeń w miejscu naszego wypoczynku), należy mieć ze sobą książeczkę zdrowia kota oraz w przypadku wyjazdów zagranicznych paszport z aktualnymi szczepieniami.

Podczas urlopu z kotem najbardziej stresujący dla niego zwykle okazuje się sam transport, z tego względu nie polecam zabierania kota samochodem w bardzo dalekie trasy. Powinien się on odbywać w odpowiednim do wielkości kota transporterze, który zapewni mu większe bezpieczeństwo w czasie podróży. Należy robić częste postoje w czasie których podajemy kotu wodę i zabieramy na krótki spacer w celu uspokojenia skołatanych kocich nerwów oraz załatwienia potrzeb fizjologicznych. Zdecydowanie odradzam karmienie kota w czasie podróży oraz przekarmianie go na krótko przed wyjazdem, aby przeciwdziałać dyskomfortowi ze strony brzucha w czasie jazdy oraz wymiotom. Oczywiście jeżeli czeka nas kilkanaście godzin jazdy lekki posiłek jest wskazany. Jeżeli transport bardzo stresuje naszego pupila można zastosować środki uspokajające. Są dostępne środki o silnym działaniu do podania tuz przed podróżą. jednak lepiej sprawdzają się leki lekko wyciszające, które zwykle wymagają rozpoczęcia podawania na kilka dni przed planowanym urlopem. Nie wywołują one ogłupienia czy snu u kota a jedynie zmniejszają odczucia stresowe, zaś sam kot pozostaje w pełni świadom i może kontrolować własne ciało w czasie jazdy.

Jeżeli nasz pupil źle znosi pobyt w nowych miejscach może istnieć konieczność podawania tego typu środków przez cały okres naszego urlopu. W czasie urlopu nasz kot większość czasu i tak będzie spędzał w miejscu naszych noclegów, jednak warto zabierać go na spacery, co zapewni mu pewne urozmaicenie w porównaniu do siedzenia w obcych pomieszczeniach. Można też zaopatrzyć się w ulubione zabawki naszego pupila, aby z nudów nie dokonał zbyt wielu zniszczeń np. mebli. Pamiętajmy, że nasz kot może zachorować w czasie urlopu, dlatego zawsze warto mieć ze sobą jego książeczkę zdrowia, dzięki której badający go lekarz weterynarii będzie miał wgląd w dotychczasowe leczenie, zabiegi i profilaktykę chorób zakaźnych oraz pasożytniczych.

Kot wyleguje się na kanapie dla kota.

 

Kot sam w domu?

Jeżeli mamy taką możliwość zwykle najlepszą opcją jest pozostawienie kota w domu pod opieką rodziny lub znajomych. Oszczędzimy w ten sposób zwierzakowi stresu związanego z nowym miejscem oraz transportem, a nasz pupil najlepiej będzie się czuł na własnym terenie. Jedyną wadą jest zmiana opiekunów, ale to i tak najbardziej optymalny sposób spędzenia okresu naszego urlopu przez kota. Opiekun powinien odwiedzać naszego pupila przynajmniej raz dziennie, aby zapewnić mu zawsze świeżą wodę, pokarm oraz czystość w kuwecie. Oczywiście w domu powinniśmy mieć odpowiedni zapas karmy i żwirku, a opiekun powinien mieć dostęp do książeczki zdrowia kota. Warto również pozostawić adres lekarza weterynarii zajmującego się zwykle naszym pupilem, a także najbliższej całodobowej kliniki weterynaryjnej. Najlepszą opcją byłoby gdyby opiekun zamieszkał u nas na czas naszej nieobecności, co daje kotu większe poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli nie mamy nikogo znajomego, który mógłby podjąć się częstych odwiedzin naszego kota, możemy skorzystać z hotelików dla kotów, jest to jednak najbardziej stresująca opcja. W hotelu kot znajduje się na obcym terenie wypełnionym zapachami licznych zwierząt, zaś opiekunowie są mu zupełnie nieznani. Z tego powodu hotel powinien być ostatecznością, jeżeli pozostałe sposoby są niemożliwe do zrealizowania.

 

Każdy doskonale zna swojego kota i wie czy to typ domatora czy może urodzony podróżnik. Warto nasze plany wakacyjne dostosować do usposobienia naszego pupila. Dzięki temu możemy cieszyć się udanym odpoczynkiem bez zamartwiania się o naszych małych czworonożnych podopiecznych.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

Dorota Jóskowiak

Kot skrada się, aby ruszyć do obiektu, który go zainteresował.

Komentarze

Nowa wiadomość
mój Kitek jeździ z nami na wakacje od lat, w transporterze + zawsze szeki na spacer