Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kosiarka ryba (grubowarg syjamski) – najważniejsze informacje o gatunku

Kosiarka należy do grupy ryb karpiowatych słodkowodnych, znana wśród akwarystów jako grubowarg syjamski. Charakteryzuje się niecodziennym wyglądem oraz niewielkimi wymaganiami hodowlanymi. Ryby kosiarki dość szybko adaptują się w nowych miejscach, są ruchliwe i towarzyskie. Dodatkowo lubią odżywiać się glonami, tym samym czyszcząc akwarium.
Ryba kosiarka wywodzi się z Azji, dokładniej z wód w Tajlandii i Malezji.

 

Kosiarka ryba w roślinnym akwarium.

 

Wygląd kosiarki ryby

Wygląd kosiarki ryby charakteryzuje się czarnym pasem, który biegnie wzdłuż ciała. Łuski są przeważnie w odcieniach szaro-brązowych.

Kosiarka grubowarg reaguje mocno na stresujące sytuacje, dlatego, kiedy znajduje się w niekomfortowym dla niej momencie, kolor jej ciała od razu zmienia się w szary. Kolejnym charakterystycznym elementem wyglądu tej ryby są wąsy, które znajdują się przy samym pyszczku. Płetwy tego gatunku mają najczęściej kolor przezroczysty. Różnice pomiędzy samcem a samicą są stosunkowo niewielkie, obie płcie osiągają nawet do 12 centymetrów długości i żyją do około dziesięciu lat. Jedną różnicą, która pomaga w odróżnieniu sama od samicy, jest grubość - damski odpowiednik ryby jest stosunkowo większy od męskiego.

Przeczytaj więcej o rybach słodkowodnych

 

Wymagania hodowlane kosiarki

Kosiarki w akwarium potrzebują wiele przestrzeni. To ryby stadne, więc od razu warto zakupić kilka sztuk, aby, szybciej zaaklimatyzowały się w nowym otoczeniu. Zaleca się trzymać około 10 sztuk kosiarek w akwarium o pojemności 120 litrów - to idealny rozmiar na taką ilość ryb.

Zbiornik wodny powinien być szczelnie przykryty, gdyż to ruchliwa ryba, która w każdym momencie może wyskoczyć ze zbiornika. Decydując się na kosiarki do akwarium, musimy pamiętać o dość dużej ilości roślin sztucznych i żywych, w których mogą się chować ryby. Konieczne jest również miękkie podłoże. Filtr do wody odgrywa też istotną rolę. Ryba akwariowa kosiarka jest wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia, dlatego regularne czyszczenie zbiornika i filtracja wody jest tak istotną sprawą.

Warto zwracać uwagę na parametry wody, takie jak pH, które powinno być granicach 6-8,5. Szacowana temperatura wody to 24-26 stopni. Jeśli mamy problemy z utrzymaniem takiej temperatury, zaleca się używać termometru oraz odpowiedniej grzałki.

Kosiarka grubowarg należy do gatunku towarzyskiego i pokojowego, mimo to zdarza się, że ryba zaczyna gonić mniejsze osobniki, dlatego zaleca się wybierać im do towarzystwa zwłaszcza większe ryby, które będą w stanie się obronić.

 

Grubowarg syjamski w roślinach akwariowych. 

 

Co je kosiarka ryba?

Karmienie kosiarki nie różni się szczególnie od karmienia innych gatunków ryb. Musimy pamiętać jedynie o urozmaiceniu posiłków oraz regularnym ich podawaniu. Warto zainwestować w automat do karmienia, który pomaga w utrzymaniu systematyczności. Szczególnie w przypadku kosiarki akwariowej jest to ważne, gdyż to gatunek, który jest wszystkożerny i częstym problemem jest ich przekarmianie.

Zaleca się również urozmaicić dietę o produkty roślinne, suszone warzywa czy już gotowe mieszanki dla ryb. Pokarm zwierzęcy również jest potrzebny oraz co jakiś czas również zaleca się sięgać po dodatkową suplementację witaminami w płynie. Szczególnie spirulina jest dla kosiarek zalecana.

 

Kosiarki w akwarium - glony

Znakiem szczególnym kosiarek jest ich podatność na jedzenie gonów, dlatego też tak wielu akwarystów decyduje się na kupno kosiarek, gdyż wie, że będą one regularnie oczyszczać akwarium ze zbędnych zanieczyszczeń. Grubowarg syjamski preferuje szczególnie glony nitkowate.

Kosiarki to, zaraz obok glonojadów, ryby, które żywią się glonami. Są w stanie usuwać zanieczyszczenia z każdego miejsca w akwarium, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, takich jak korzenie, kamienie czy roślinność.

 

Grubowarg syjamski z widoczną czarną pręgą. 

 

Kosiarka ryba i jej rozmnażanie

Rozmnażanie się kosiarki akwariowej nie należy do łatwych. Niestety ten gatunek ryb jest najczęściej sprowadzany z zagranicy, gdzie rozmnażają się w naturalnych warunkach. Kosiarki w akwarium domowym mają dość duże problemy z rozmnażaniem się, nawet jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki. Niektórzy stosują pomoc hormonalną czy innego rodzaju sposoby, by przyśpieszyć i usprawnić cały proces.

 

Zobacz akwaria dla ryb.

 

Ryba kosiarka - cena

Cena ryby kosiarki zależy od miejsca, w jakim ją kupujemy. To dość popularny gatunek, więc bez problemu kupimy ją w każdym sklepie zoologicznym. Szacuje się, że za jedną sztukę ryby kosiarki zapłacimy około 8 złotych. Pamiętajmy, by wybierać sprawdzone miejsca, by nie kupić już chorej ryby, która może w tym samym momencie zarazić pozostałe osobniki w akwarium. Częstym problemem jest również fakt zakupu kosiarki ryby podróbki, która na pierwszy rzut oka wydaje się identyczna, ale po dokładniejszej obserwacji możemy dostrzec różnice.Ryba kosiarka to popularny gatunek wśród akwarystów. Jest niezwykle zwinnym gatunkiem, który bez problemu porusza się po całej przestrzeni w akwarium. Szybko się aklimatyzuje w nowych miejscach i nie ma zbyt dużych wymagań hodowlanych. To doskonały wybór dla początkujących hodowców ryb.

 

Przeczytaj więcej: Co zrobić z akwarium w wakacje?Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość