Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Khao Manee, czyli biały klejnot - Encyklopedia kotów

Khao Manee to pochodząca z Tajlandii rzadka rasa kota, której nazwę możemy przetłumaczyć dosłownie jako “biały klejnot”. Śnieżna maść w połączeniu z lśniącymi, czasem różnobarwnymi oczami nadaje unikatowy wygląd, a do tego rasę odznacza przyjazne usposobienie – nic dziwnego, że ma ona swoich wielbicieli. Szczególnie w Tajlandii cieszy się dużym uznaniem, ponieważ kojarzona jest z królewskością, szczęściem i zdolnościami leczniczymi. Czym charakteryzuje się ta tajemnicza rasa, do niedawna nieznana poza granicami kraju swojego pochodzenia? Jaka jest cena kota Khao Manee? Gdzie go kupić? Czy Khao Manee byłby kotem dla Ciebie?

 

Biały kot khao manee o różnobarwnych oczach leży na parapecie.

 

Pochodzenie khao manee

Pierwsze wzmianki o rasie pojawiają się w starotajskich zapiskach z XIV wieku. Rodzina królewska uznawała białe koty o diamentowych oczach za talizmany przynoszące szczęście. Aż do 1999 roku Khao Manee pozostawały w Tajlandii, jednak w tamtym czasie było zagrożone wyginięciem. Właśnie w tym roku kilka osobników zostało wywiezionych do USA przez Coleen Freymouth, w celu usprawnienia hodowli. Rasę uznają organizacje GCCF (od 2011 roku) i TICA (od 2015 roku). Królewski rodowód i domniemane przynoszenie szczęścia do dziś skłania Tajów do wyboru tej rasy.

 

 

Khao manee a angora turecka

Pochodząca z Turcji rasa kota Angora turecka, w klasycznym umaszczeniu przypomina Khao Manee. Jednak angora turecka należy do grupy kotów półdługowłosych, kot Khao Manee – krótkowłosych. Angora jest również kotem większym i odrobinę masywniejszym.

 

 

Wygląd Khao Manee

Jest to kot o średniej wielkości i krótkiej, gładkiej szacie. Dorosłe samce osiągają długość 30-35 cm, a nieznacznie mniejsze samice - 25-30 cm. Umaszczenie jest niemal wyłącznie białe (wyjątkiem jest szara plamka pomiędzy uszami niektórych kociąt, która znika wraz z wiekiem). Waga waha się w granicach od 3 do 5 kg, a sylwetka jest szczupła i wysportowana. Oczy mogą być jasnoniebieskie, żółte, zielone albo różnobarwne, co jest najbardziej pożądane, ale i najrzadsze. Głowa jest szeroka, o mocnych konturach, z uszami o średniej lub dużej wielkości. Nos ma łagodną linię. Budowa kota jest proporcjonalna, dobrze umięśniona. Ogon ma długość tułowia.

 

Kot khao manee z oczami koloru zielonego i niebieskiego

 

Charakter i zachowanie białego klejnotu

Khao Manee to kot aktywny, ruchliwy i lubiący zabawę, dlatego potrzebuje właściciela, który zapewni mu odpowiednią dawkę ruchu. Trzeba pamiętać, że znudzenie u kota może spowodować problemy behawioralne, a brak aktywności dodatkowo prowadzić do nadwagi. Zalecana jest codzienna zabawa zabawkami dystansowymi (piłeczki, wędki) oraz zapewnienie dostępu do drapaka. Khao Manee dobrze zniesie towarzystwo dzieci i psów, a także innych kotów, choć w mniejszym stopniu. Jest bardzo inteligentny i ciekawski, często obserwuje aktywność domowników i raczej nie boi się obcych ludzi. Przez dużą potrzebę ruchu oraz gadatliwość, może nie być odpowiednią rasą dla osoby starszej.


Plusy:
  • towarzyski i przywiązany do właściciela; lubi dzieci, psy,
  • piękny, unikatowy wygląd,
  • małe wymagania pielęgnacyjne,
  • podobno przynosi szczęście!


Minusy:
  • wysoka cena,
  • trudna dostępność,
  • hałaśliwość,
  • duża potrzeba aktywności fizycznej i umysłowej.

 

 

Zdrowie i pielęgnacja

Każdego kota należy regularnie szczepić, odrobaczać oraz kontrolnie badać.
Rasa uważana jest za odporną na choroby. Może pojawić się u niej głuchota, jednak nie jest to tak powszechne jak u innych białych i niebieskookich kotów. Czasem notuje się występowanie raka skóry. Nie powinien przebywać długo na słońcu.
Koty te żyją 15-18 lat.
Khao Manee nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Zalecane szczotkowanie rzadziej niż raz w tygodniu. Brak podszerstka sprawia, że rasa gubi sierść w znikomej ilości, co jest dobrą wiadomością dla osób szukających kota o mało wymagającej pielęgnacji.

 

Biały kot khao manee w domu

 

Żywienie khao manee

Rasa nie ma specyficznych wymagań żywieniowych, natomiast należy pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie swojego pupila. Każdy z nich ma indywidualne preferencje smakowe, dlatego może być konieczne zastosowanie karm wielu firm, zanim znajdziemy właściwą. W żywieniu kota zaleca się wysokomięsne, bezzbożowe puszki lub surowe mięso wzbogacone o suplementację. Sporadycznie można podać surowe jajko, które szczególnie pozytywnie wpłynie na kondycję sierści.

 

Dostępność i cena Khao Manee

Jak wszystkie kocięta, młode powinno się adoptować po ukończeniu przez nie dwunastego tygodnia życia. Gdzie go kupić? Khao Manee jest rzadką rasą. Najłatwiej o nią w Tajlandii, gdzie znajduje się najwięcej hodowli. Obecne są również hodowle w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Nie ma możliwości nabycia Khao Manee w Polsce. Uwaga na pseudohodowców sprzedających nierasowe białe koty jako Khao Manee! Ze względu na cenę, często można znaleźć oszustów, dlatego należy dokładnie sprawdzić wymagane dokumenty.
Jaka jest cena Khao Manee? Waha się ona pomiędzy 8000$ a 10000$ (czyli nawet 60 tys zł!), co czyni tę rasę jedną z najdroższych na świecie. Najtańsze osobniki nie posiadają kompletu cech kwalifikujących je na wystawy, natomiast najdroższe – to koty o różnobarwnych oczach.

Niezwykłe koty Khao Manee to unikatowe, aktywne i przyjazne zwierzęta o królewskim pochodzeniu. Jeśli nie dotyczą Cię ograniczenia finansowe, a Twój wymarzony kot jest śnieżnobiały, żywiołowy i towarzyski – może to być rasa dla Ciebie! Kot Angora turecka również może Cię zainteresować. Jeśli jednak czytasz ten artykuł z ciekawości, ale finanse lub umiejscowienie geograficzne nie pozwalają Ci na nabycie kota tej rasy, pamiętaj, że wiele białych kotów czeka na kochający dom w schroniskach i fundacjach, skąd możesz je adoptować i odmienić ich życie.

 
Lida Pieczulis

Komentarze

Nowa wiadomość
image
Kot sąsiada ale przesiaduje u mnie całe dni
image
Nasze białe lwisko
image
Moja zwariowana i szalona kocica ❤
image
Moje mruczydło
image
Mój kot
image
Mój kotek