Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Karma dla kota perskiego

Koty perskie należą do ras brachycefalicznych, czyli posiadają spłaszczony pyszczek. Ma to swój urok, jednak często przysparza komplikacje w odżywianiu tych kotów. Persy powinny mieć większe granulki karmy lub dostawać mokrą karmę. Ułatwi im to łapanie pokarmu i spożywanie go. Persy są rasą dosyć chorowitą, mającą predyspozycje do wielu chorób genetycznych. Aby wzmocnić ich zdrowie trzeba przede wszystkim

Karma dla kotów rasy perskiej ma obniżoną wartość energetyczną, co zapobiega tyciu kota. Koty perskie mogą mieć krótkie lub długie włosy, w zależności od tego skład karmy będzie się nieznacznie różnił. Karmy dla długowłosych posiadają więcej kwasów Omega, dla krótkowłosych natomiast więcej minerałów wzmacniających samą skórę kota.

Jakie są koty perskie?

Persy są rasą kotów raczej średniej lub dużej wielkości. Ich masa ciała może dochodzić nawet do 7 kg. Krępe z gęstą sierścią, mającą tendencje do kołtunienia. Są to koty przyjacielskie i wesołe, chętnie przebywające z ludźmi, ale stroniące od częstych i długich wysiłków fizycznych. Może to powodować nadmierne tycie, tym bardziej kotów starszych.

 

Jaka karma dla kotów perskich? Żywienie persów.

Koty perskie mają predyspozcyje do chorób serca, układu oddechowego i problemów z uzębieniem. Częstą  przypadłością są również kamienie w układzie moczowym oraz zapalenia pęcherza. Biorąc pod uwagę te tendencje i problemy zdrowotne kotów tej rasy, należy odpowiednio dobrać dietę do osobnika.

Karma dedykowana kotom perskim zawiera więc substancje wzmacniające mięsień sercowy, m.in. wysoką ilość tauryny. L-karnityna pomaga utrzymać dobrą kondycję i przyspiesza metabolizm. W przypadku karm suchych dla kotów perskich to mają one dostosowany kształt i wielkość granulek, aby były łatwe do gryzienia i łapania przez spłaszczony pyszczek kotów perskich. Karmy mokre dla persów są zawsze łatwiejsze do pobierania. Aromatyczne i smakowite zaspokoją wybredne podniebienia kotów rasy perskiej.

 

Karma dla kotów perskich czy inna dobrej jakości?

Persy potrzebują dobrej jakości białka zwierzęcego, a także tłuszczu. Tłuszcz zwierzęcy pomoże w transporcie kul włosowych przez przewód pokarmowy i ułatwi ich wydalanie. Koty perskie często się zakłaczają, więc taka cecha jest niezmiernie ważna przy wyborze karm dla nich. 

Dostępne są karmy dla kociąt perskich, kotów dorosłych lub seniorów rasy perskiej. Zbilansowane pod kątem potrzeb danych grup wiekowych, mają wszystkie składniki poprawiające kondycję na danym etapie życia. Brak cukru i zbóż w karmach dla persów to podstawa zadbania o jego kondycję fizyczną i sprawność. Zapobiegnie to odkładaniu się tkanki tłuszczowej i rozpoczęciu tycia.

Warto urozmaicić dietę kota perskiego poprzez surowe mięsno oraz mięsne kości, mniej więcej 3 razy w tygodniu. Ale można podawać je tylko przy karmieniu wysokomięsnymi karmami. Takie dodatki w diecie pozwolą na zachowanie zdrowia zębów i dziąseł. Persy mają tendencje do odkładania się kamienia nazębnego, a takie kąski pozwolą na spowolnienie tego procesu lub jego zahamowanie.

Przy kotach perskich, oraz innych rasach brachycefalicznych, bardzo ważne jest podanie pokamu. Koty tych ras muszą mieć dosyć płaskie miseczki, dzięki czemu nie będą one przeszkadzały w pobieraniu pokamu. Persom trudno jeść, ze względu na bardzo płaski pyszczek, mogą mieć także problemy z zachłystywaniem się. Głębokie i małe miski mogą doprowadzić do całkowietej rezygnacji z jedzenia i braku apetytu, lub wyrzycania karmy z misek.