Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jaki kot do mnie pasuje? Przeczytaj, zanim kupisz kota

Jaki kot do mieszkania, a jakiego kota wybrać do domu? Poznaj najlepsze rasy kotów, bo wybór kota to bardzo ważne zadanie.

Dachowiec czy kot rasowy? A jeśli rasowy, to jakiej rasy? Wybór spośród rasowych kotów jest tak duży, że łatwo się pogubić – a tutaj, tak jak w przypadku psów – warto kierować się nie tylko wyglądem, ale też cechami charakteru kota. Dzięki przemyślanej decyzji pod naszym domem ma szansę zamieszkać kot, który idealnie wpasuje się w tryb życia rodziny.

 

 

Dachowiec czy kot rasowy?

Zanim w ogóle zaczniemy szukać ras kotów, warto zastanowić się nad opcją adopcji kota ze schroniska lub fundacji. Jeśli nie mamy sprecyzowanych oczekiwań wobec naszego mruczka i chcemy po prostu dać dom kotu, to może być dla nas idealne rozwiązanie. Możemy w takiej sytuacji wybrać kota dorosłego o ukształtowanej, kociej osobowości – zyskując pewność, że przygarniemy kota w typie, który nam odpowiada – lub zdecydować się na kociaka i przygarnąć prawdziwego „kota w worku”. Ta ostatnia opcja to często jest ruletka, bo trudno przewidzieć co z takiego kociaka ostatecznie wyrośnie – czy będzie to typ spokojnego miziaka, czy wręcz przeciwnie niezależnego, aktywnego kota.

O adopcji kota, więcej można przeczytać tutaj: Jak wyglądają kocie adopcje? 

Jeżeli jednak mamy wobec kota sprecyzowane oczekiwania, warto poszukać rasy, która nam najbardziej odpowiada. Tak jak w przypadku psów, za wyborem kota rasowego stoi wiele wartości. Przede wszystkim koty rasowe mają swój wzorzec – czyli zbiór cech, które przedstawiciel danej rasy powinien posiadać. Oczywiście zdarzają się odchylenia od wzorca – w końcu każda żywa istota jest inna – jednak koty te są bardziej przewidywalne niż tak zwane „dachowce”.

 

Jakiego kota wybrać dla dziecka?

Tak jak w przypadku innych zwierząt (psów, chomików, a nawet rybek) należy pamiętać, że zwierzęcia nigdy nie kupuje się dla dziecka. To dorosły opiekun jest w pełni odpowiedzialny za życie zwierzęcia i jego dobrostan. Ale fakt, dzieciństwo ze zwierzęciem jest znacznie bogatsze, a dziecko, które może opiekować się zwierzakiem, nabywa wiele cennych cech jak empatia czy odpowiedzialność. Jaka rasa kota jest najlepsza dla dzieci? Na pewno taka, którą wyróżnia przyjazne nastawienie, łagodność i cierpliwość.


Na liście kotów o usposobieniu najlepszym do domu, gdzie są dzieci. najczęściej można znaleźć takie koty jak kot brytyjskimaine coon czy ragdoll.

Więcej o kotach idealnych dla dzieci tutaj: Jaki kot dla dziecka będzie najlepszy – cechy charakteru i wybrane rasy 

 

 

Jakiego kota wybrać do domu, a jakiego do mieszkania?

O ile w przypadku psów takie rozróżnienie jest zasadne – chociażby ze względu na wielkość psa – o tyle wybierając kota, prawie nie ma znaczenia, czy będzie on mieszkał w domu czy w mieszkaniu. Nawet te największe z kotów mogą z powodzeniem mieszkać w mieszkaniu. I kilkadziesiąt metrów odpowiednio urządzonej przestrzeni im wystarczy. Warto w takim przypadku zadać o to, aby koty miały miejsce do wspinaczki i aktywności – ciekawym pomysłem mogą być tunele i półki podwieszone pod sufitem – nie zabiorą przestrzeni na ziemi, a koty wprost uwielbiają przebywać na wysokości.

Przeczytaj także: Największe rasy kotów

 

Jakie koty są wychodzące?

Tylko takie, którym na to pozwoli właściciel. Koty, które mają zapewnioną odpowiednią ilość aktywności i bodźców w domu, nie muszą wychodzić, a wręcz jest to zawsze niebezpieczne. O tym, dlaczego to jest zawsze zły pomysł i jakimi chorobami może się zarazić kot wychodzący, pisaliśmy tutaj: Kot wychodzący - jakimi chorobami może się zarazić? 


W związku z tym, nie ma znaczenia, jaka rasa kota będzie mieszkała w domu, a jaka w mieszkaniu. Każdy kot z powodzeniem odnajdzie się w zamkniętej przestrzeni – przy czym te bardziej aktywne będą potrzebować więcej przestrzeni i atrakcji.

 

 

Przyjazne rasy kotów

Jakie są przyjazne rasy kotów? Z naszej perspektywy wszystkie koty są przyjazne – w innym przypadku nie mogłyby być zwierzętami towarzyszącymi. Niektóre cechuje większa doza niezależności, inne chętnie przebywają na kolanach, ale klasyfikowanie kotów na te przyjazne i nieprzyjazne byłoby sporym nietaktem wobec tych wspaniałych zwierząt.

Dlatego zachęcamy, aby podczas wyboru wnikliwie przeczytać wzorzec rasy, ale niezależnie od wyboru z pewnością wybierzemy kota, który będzie wspaniałym przyjacielem.

 

Może Cię zainteresować: Jaki pies do mnie pasuje?
Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość