Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jaki kot dla dziecka będzie najlepszy – cechy charakteru i wybrane rasy

Koty dla dzieci powinny być przede wszystkim towarzyskie, wykazywać dużą cierpliwość, czułość i łagodność. Dodatkowo lubić się bawić i przytulać. Dobrze odnajdzie się w relacjach z dzieckiem zwierzę nie reagujące agresywnie oraz niezbyt wrażliwe na hałas i zmiany w otoczeniu.

Koty to obok psów najczęściej wybierane zwierzęta domowe. Zanim przygarnie się mruczka trzeba wcześniej dokładnie zapoznać się z jego cechami charakterystycznymi. Zwierzęta te różnią się między sobą wyglądem, ale i osobowością. Istnieją rasy kotów mające predyspozycje do życia z dziećmi. Są to m.in. Maine Coon, Ragdoll, kot syberyjski.

 

Decydując się na zwierzę należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy i czynników. Warto sprawdzić czy żaden z domowników nie ma alergii na sierść, a mając dziecko najlepiej wybrać osobnika wykazującego cechy cierpliwości, łagodności i unikania konfliktów.


Koty dla dzieci – jakie powinny być?


Koty dla rodzin z dziećmi powinny charakteryzować się przyjaznym usposobieniem, wrażliwością, spokojem, łagodnością. Dzieci, zwłaszcza te młodsze, nie zawsze wiedzą, na ile można sobie pozwolić podczas wspólnych zabaw ze zwierzęciem. Dlatego najlepsze koty dla dzieci to takie, które zmęczone interakcją najzwyczajniej oddalają się. Warto też wybrać takie zwierzę, które akceptuje ruchliwe otoczenie i hałas, ponadto łatwo adaptuje się do zmian. Wybór mruczka dla rodziny z dzieckiem jest bardzo ważny biorąc pod uwagę niezwykle szeroki wachlarz temperamentów jaki mogą posiadać te zwierzęta.

Koty mogą okazać się najlepszymi przyjaciółmi dzieci. Wspierają wychowanie dzieci nieśmiałych, wycofanych oraz jedynaków. Dorastanie w towarzystwie kota uczy empatii i odpowiedzialności, oczywiście przy odpowiednim pokierowaniu rodziców.

Dziecko od najmłodszych lat powinno być uczone szacunku do zwierząt i umiejętnego okazywania im uczuć. Idealna rasa kota dla dziecka nie istnieje, należy kierować się rozsądkiem i nauczyć dziecko obchodzenia ze zwierzętami, a wtedy stworzą silną i piękną więź.

Jaka rasa kota dla dziecka?


Oto przegląd najlepszych ras dla rodzin z dziećmi:
  • Maine Coon – pochodzi z Ameryki Północnej. To piękny duży kot ze szpiczastymi uszami i obfitym futrem. Ma pręgowaną sierść, najczęściej o brunatnym umaszczeniu. Maine Coon znany jest z umiejętności adaptacji, wysokiej inteligencji, żywiołowości, szybkiego uczenia się i przywiązania do opiekuna. Chętnie podąża za człowiekiem. Lubi gonitwy za zabawkami. Wykazuje cierpliwość i opanowanie w towarzystwie dzieci. Do bardzo zaawansowanego wieku zachowuje pasję do zabaw. Dobrze rozumie się z psami;
  • kot brytyjski – wywodzi się od kotów sprowadzonych na Wyspy Brytyjskie przez legiony rzymskie. Jest duży, ma krótką i gęstą sierść. Cechuje się łagodnym usposobieniem. Ze spokojem znosi wszelkie zabawy i pieszczoty, które co więcej bardzo go cieszą. Nie zachowuje się agresywne. Odznacza się inteligencją. Lubi kontakt z dziećmi, przy których jest nadzwyczaj cierpliwy. Przywiązuje się do właściciela, nie będąc przy tym natrętnym. Kiedy znudzi mu się zabawa, zaszyje się w swoim kącie. Obserwuje wtedy sytuację w mieszkaniu lub wyleguje się na słońcu. Nie przepada za braniem na ręce;
  • kot syberyjski – pochodzi z Rosji. To rasa naturalna. Oznacza to, że nie powstała na skutek działań człowieka. Ma gęste futro z rudym, czarnym, białym lub kremowym umaszczeniem. Lubi aktywność i jest dużym pieszczochem. Cechuje go lojalność wobec ludzi – przywiązuje się do swojej ludzkiej rodziny. To zwierzę ruchliwe, żywiołowe, uczuciowe, serdeczne, towarzyskie. Jest bardzo przyjacielski wobec dzieci. Nie ma niszczycielskich zapędów. Nierzadko opisywany jest jako kotopies;
  • Ragdoll – kolejna rasa kota dla dzieci. Ma puszyste, gęste futro o umaszczeniu czekoladowym, czarnym, niebieskim, liliowym, kremowym, rudym lub tortie (rudy z kremowym). Wykazuje wyjątkową cierpliwość i łagodność. Jest ufny, przyjacielski, oddany człowiekowi, a przy tym zbytnio się nie narzuca. Posiada zrównoważoną naturę. Niechętnie pozostaje bez towarzystwa, stąd jest doskonałym towarzyszem do zabaw.Bez względu na rasę – kot ma swoje potrzeby gatunkowe, które należy zaspokoić, ponieważ nie jest żywą zabawką. Wśród tych wyżej wymienionych zdarzają się osobniki, które będą nieco różniły się charakterem od stworzonego gatunkowo jego opisu. Przykładowo wśród ragdolli spotkać się można z takim, który nie będzie lubił przytulania i głaskania. Najlepiej zatem wybierać nie tyle rasę, co osobnika o właściwym dla siebie temperamencie. Tutaj nieoceniony jest hodowca, który pomoże wybrać odpowiedniego kociaka.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość