Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jaki jest koń gorącokrwisty? Opis i najpopularniejsze rasy

Konie gorącokrwiste to grupa koni, które mają predyspozycje do sportów wyścigowych oraz zgrabną i umięśnioną sylwetkę. Wywodzą się one od koni ras orientalnych.

Jakie rasy zaliczane są do koni gorącokrwistych? Jakie są różnice między koniem gorącokrwistym a zimnokrwistym?

 

Konie gorącokrwiste.

 

Koń gorącokrwisty - pochodzenie

Konie gorącokrwiste wywodzą się z okolic Azji Środkowej i Wschodniej oraz z krańców Europy Wschodniej. Dopiero w późniejszych latach konie dotarły również do innych krajów takich jak Niemcy, Anglia czy Dania. Uważa się, że najczystszą i jedną z pierwszych ras koni gorącokrwistych był koń arabski, którego potomkowie przez kolejne stulecia również zostały zaliczane do tej grupy czworonogów.

Wedle danych historycznych konie gorącokrwiste żyły na stepach w Azji, gdzie ludy wędrowne rozpowszechniły gatunki również na inne krańce kontynentów.

 

 

Cechy charakterystyczne koni gorącokrwistych

Koń gorącokrwisty cechuje się niezwykłą zwinnością i atletyczną budową ciała. Są bardzo żywiołowymi osobnikami, które czują się dobrze podczas wyścigów czy ujeżdżania koni. Usposobienie koni gorącokrwistych jest żywiołowe, kolejną istotną cechą jest silny temperament, który uwidacznia się już podczas ich chodu. Ten typ koni ma dość szerokie zastosowanie, zarówno w sportach, jak i w nauce jazdy. Ze względu na swój charakter konie gorącokrwiste idealnie się spełniają podczas zawodów jeździeckich w kategoriach skoków, czy wyścigów. Silny temperament wpływa na większą motywację do współzawodnictwa, a budowa ciała pozwala na osiąganie wysokich wyników. Delikatna szata również idealnie sprawdza się, podczas uprawia sportów konnych, gdyż ciało zwierzęcia tak szybko nie nagrzewa.
Warto zaznaczyć również, że konie gorącokrwiste wymagają odpowiedniego podejścia i doświadczonego hodowcy, który będzie w stanie ujarzmić ich silny czworonoga oraz wykorzysta jego potencjał do sportów konnych.

 

Rasy koni gorącokrwistych

Konie gorącokrwiste dzielą się na rasy, które wywodzą się z konkretnego regionu, najpopularniejszymi rasami koni gorącokrwistych są:

1. Koń arabski

nazywany również koniem czystej krwi. Ta rasa wywodzi się z Półwyspu Arabskiego, cechuje ich niezwykła szybkość, zwinność i mocny temperament tak jak na konie gorącokrwiste przystało. Gorącokrwiste konie wierzchowe, takie jak arab, to jedna z najstarszych ras koni, od której powstawały inne rasy koni. Araby są niezwykle inteligentne i przywiązane do swojego hodowcy. Uznawane za wzór piękna, wyróżniają się silną i harmonijną sylwetką oraz długą szyją. Wykorzystywane były również w pracach rolnych, a aktualnie to głównie koń wyścigowy. Dobrze radzi sobie podczas długich dystansów, gdzie jest w stanie się rozpędzić. Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej na ich temat, w artykule na temat koni arabskich przeczytacie o ciekawostkach oraz częstych chorobach tych koni.

 

Koń arabski.

 

2. Koń andaluzyjski

to kolejna rasa koni gorącokrwistych, szczególnie popularna w regionach hiszpańskich. Charakteryzuje się niezwykłą inteligencją, opanowaniem i cierpliwością, szybko przywiązuje się do swojego właściciela i jest mu oddany. Ta rasa konia gorącokrwistego najlepiej sprawdza się podczas jazdy w siodle, nie jest sprinterem, ale za to cechuje się niezwykłą wytrzymałością i gracją, kiedy się porusza. Więcej na temat tej rasy w artykule o koniu andaluzyjskim.

 

Koń andaluzyjski.

 

3. Koń pełnej krwi angielskiej

jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistych, która jak sama nazwa wskazuje, wywodzą się z Anglii. Uznawane są za najszybsze konie na świecie, ma również najwyższą wartość hodowlaną. Cechują się długimi nogami i zgrabną oraz muskularną sylwetką. Jego wysokość w kłębie można mierzyć od 150 centymetrów do nawet 170 centymetrów. Silny temperament koni o pełnej krwi angielskiej najbardziej się ujawnia podczas wyścigów.

 

Koń pełnej krwi angielskiej.

 

Czym różni się koń zimnokrwisty od gorącokrwistego?

Konie zimnokrwiste i gorącokrwiste różnią się od siebie wieloma cechami charakteru czy budowy ciała. Samo nazewnictwo dużo mówi o tych typach koni, przykładowo czworonogi zimnokrwiste mają masywniejszą budowę ciała, są przeznaczone do prac polowych czy ciągnięcia sań. Mają spokojniejszy temperament, nie są takie władcze, a ich chód jest spokojniejszy i nie tak elegancki, jak w przypadku koni gorącokrwistych.

Rasy koni gorącokrwistych cechują się energicznym chodem, smukłą sylwetką i są to najczęściej konie, które biorą udział w zawodach i wyścigach. Mają silny temperament i potrafią szybko biegać.

 

 

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość