Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ile śpi szczeniak? Dlaczego młode psy potrzebują dużo snu?

Szczeniak w pierwszych tygodniach życia spędza większość czasu na spaniu. Długość snu zależy w dużej mierze od dostarczonych wrażeń i stopnia aktywności, ale niezależnie od tego młode czworonogi śpią dużo dłużej niż dorosłe psy.

Szczeniaki, podobnie jak małe dzieci, znaczną część doby śpią. Długi sen jest konieczny dla prawidłowego rozwoju i regeneracji organizmu. Właściciele młodych psów muszą pamiętać o zapewnieniu swoim pupilom należytych warunków do odpoczynku.

 

Nowo narodzone czworonogi odpoczywają nawet 90% doby. Dorastające szczeniaki potrafią przespać 15–18 godzin.

 

Ile śpi szczeniak?

Sen jest dla psa tak samo ważny, jak dla człowieka. Czas przeznaczony na niego determinowany jest w dużej mierze wiekiem czworonoga. Szczeniaki, podobnie jak małe dzieci, śpią dłużej niż dojrzałe psy. Ile śpi szczeniak? Nowo narodzone czworonogi odpoczywają nawet 90% doby. Dorastające szczeniaki potrafią przespać 15–18 godzin, co stanowi około 3/4 doby. W miarę dojrzewania będą spać coraz krócej.

 

Ile śpią dorosłe psy?

Skoro wiemy, ile czasu na spaniu spędzają psy młode, to przeanalizujmy długość snu psa dorosłego. Dojrzałe osobniki poświęcają na niego 50–65% czasu, czyli około 12–15 godzin. Więcej snu potrzebują przedstawiciele ras dużych i myśliwskich, jak np. dogi niemieckie, bernardyny, wilczarze irlandzkie, owczarki niemieckie, niż małych ras, jak pekińczyki, yorki, maltańczyki. To wynik dużego zapotrzebowania na aktywność fizyczną, co bezpośrednio wiąże się z koniecznością odbudowy sił podczas spania. Jeśli dorosłe psy śpią mniej niż 10 godzin, wskazana jest wizyta u weterynarza. W następstwie utrzymującego się przez dłuższy czas takiego stanu może dojść do rozstrojenia organizmu i licznych problemów zdrowotnych.

 

U szczeniąt, podobnie jak i u dorosłych psów, wyróżnia się dwie fazy snu - sen głęboki oraz sen fazy REM.

 

Z czego wynika wysokie zapotrzebowanie szczeniaków na sen?

Bez względu na to, ile lat ma pies i jakiej jest rasy, sen jest mu potrzebny, aby zregenerować siły, móc sprawnie funkcjonować i cieszyć się witalnością. Gwarantuje zarówno odpoczynek fizyczny, jak i emocjonalny. W przypadku szczeniaka długi sen wynika zwłaszcza z dużej aktywności. Młode czworonogi są bardzo ruchliwe – bawią się przez wiele godzin, na co potrzeba im dużo energii. Dla ciekawych świata małych psów, pragnących poznać wszystko wokół, wysokie zapotrzebowanie na sen jest całkowicie naturalne. Ich właściciele powinni pamiętać, że sen jest ważnym elementem wspomagającym zdolność maluchów do nauki.

 

To, ile śpi szczeniak, determinuje także typowa dla młodego wieku wysoka emocjonalność. Młode pisaki, podobnie jak dzieci, wszystkim się ekscytują i przeżywają ze zdwojoną siłą. Doza doświadczanych emocji sprawia, że szczeniaki potrafią zasnąć w najmniej oczekiwanym momencie, w tym nawet podczas zabawy czy jedzenia. Chociaż nagle pojawiająca się senność jest dość zaskakująca, nie powinna stanowić powodów do obaw w pierwszym roku życia pupila.

 

W przypadku, gdy kwestia aktywności ruchowej psiaka zostanie zaniedbana, mogą pojawić się u niego problemy ze snem, w ciężkich przypadkach przybierające postać bezsenności. Niedostateczny wysiłek fizyczny powoduje, że zwierzę będzie za mało zmęczone, a w konsekwencji tego nie będzie mu się chciało spać.

 

 

Jak zapewnić szczeniakowi zdrowy sen?

Żeby małe psy, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia, miały zapewniony zdrowy sen, należy stosować się do poniższych wskazówek. Po pierwsze warto stworzyć spokojne miejsce do odpoczynku w prywatnym legowisku. W sklepach zoologicznych dostępna jest bogata oferta posłań dla psów. Ciekawym pomysłem są te wykonane z tzw. pianki pamięciowej (memorycznej) dopasowującej się do kształtu ciała psa. Bez względu na to, które posłanie się wybierze, powinno być na tyle duże, by pupil mógł swobodnie się rozciągnąć. Po drugie należy je umieścić w spokojnym, cichym zakątku, gdzie w ciągu nocy będzie panował mrok. Kiedy już znajdzie się odpowiednią lokalizację dla psiego legowiska, najlepiej nie zmieniać jego położenia.

 

Aby szczeniak miał zdrowy sen powinno zapewnić się mu wygodne legowisko, na tyle duże, aby mógł się w nim całkowicie rozciągnąć. Legowisko dla szczeniaka powinno być umiejscowione w cichym i zacienionym miejscu.

 

Jak śpią szczeniaki – dwie fazy snu

U szczeniaków w trakcie snu wyodrębnia się dwie fazy:

  • sen głęboki, tzw. wolnofalowy – stanowi średnio 70% cyklu snu, typowe dla niego jest zachowanie napięcia mięśniowego i spowolnienie aktywności mózgu;
  • sen paradoksalny, tzw. faza REM (z ang. rapid eye movement) – podczas jego trwania zauważa się nieregularny oddech, szybkie poruszanie oczu pod zamkniętymi powiekami, drżenie, poruszanie łapami (jakby pies biegł w miejscu), szczekanie, jęczenie, warczenie, a nawet merdanie ogonem, charakteryzuje się intensywną aktywnością mózgu.

 

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość