Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Fiński lapphund (Suomenlapinkoira) - Encyklopedia ras psów

Lapphund fiński to rasa psów pierwotnych z grupy szpiców północnych, które są niezwykle żywiołowe i pozytywnie nastawione do innych czworonogów oraz ludzi. W dawnych czasach pełniły funkcję psa pasterskiego, aktualnie głównie sprawują rolę psa — towarzysza i uczestniczą w różnego typu wystawach. Najbardziej popularny jest ten pies w okolicach Laponii. Jak to wygląda w Polsce? Czy fiński lapphund jest łatwy i tani w utrzymaniu?

 

Fińskie lapphundy.

 

Historia rasy lapphund fiński

Rasa psa wywodzi się z Laponii, gdzie Finowie wykorzystywali czworonogi do pilnowania reniferów. Fińskie lapphundy dobrze odnajdywały się w tego typu zadaniach, były również odporne na niskie temperatury. Ludy zamieszkujące Laponię żywiły się reniferami, dlatego też czworonogi stróżujące odgrywały istotną rolę w ich życiu. Z czasem rasa rozpowszechniła się również na regiony Finlandii czy Szwajcarii.

FCI dopiero w 1955 roku uznało fińskiego lapphunda za oficjalną rasę i dodało do rejestru. W Polsce rasa fińskiego lapphunda nie jest aż tak popularny i dość trudno dostępny.

 

Lapphund fiński - wygląd i pielęgnacja

Fiński lapphund należy do grupy szpiców o średniej wielkości. Sylwetka wpisuje się w prostokąt, wysokość w kłębie dorosłego osobnika to 52 cm, suczki są delikatnie niższe. Głowa lapphunda jest wydłużona z mocną szczęką i żuchwą, klatka piersiowa szeroka, a oczy okrągłe. Charakterystyczną cechą jest muskularny tył psa i silne, ale stosunkowo krótkie nogi.

Lapphund fiński ma długą sierść, szczególnie na szyi i ogonie. Dozwolone są różne opcje kolorystyczne sierści, popularne odcienie to ciemny brąz, szary, błękitny, kremowy czy czekoladowy. Pielęgnacja tego typu włosia bywa skomplikowana, ważne, by pamiętać o regularnym czesaniu. W okresie linienia warto zwiększyć częstotliwość czesania. Dobierajmy szczotki przeznaczone do ras długowłosych, pamiętajmy o myciu psa szamponem o delikatnym składzie, by uniknąć podrażnień i alergii skóry.

 

Fiński lapphund brązowo-rudy. 

 

Lapphund fiński - charakter

Lapphund fiński to niezwykle inteligentny i żywiołowy pies, który szybko przywiązuje do nowych miejsc i ludzi. Jako pies stróżujący w domu będzie bronić terenu, ale nie powinien przejawiać nieuzasadnionej agresji. Posiada zapędy myśliwskie, więc jeśli panujemy go zabierać na polowania, rasa również idealnie do tego się nada. Dodatkowo, fiński lapphund musi mieć zapewnioną dużą liczbę aktywności, spacery, wspólne bieganie czy sporty dla psów, takie jak agility czy obedience. Warto próbować różnych aktywności i wybrać tą, która będzie najbardziej odpowiadała naszemu pupilowi. Lapphundy kochają śnieg i zabawę w nim! Mogą spędzać na takiej aktywności całe godziny i im się nie nudzi.

Fiński lapphund nie ma problemu z przyswajaniem nowych komend czy nauki sztuczek, jest bystrym psem. Warto trenować pupila już od najmłodszych lat, gdyż dorosłego czworonoga jest trudniej zmusić do szkolenia. Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju gry strategiczne oraz maty węchowe, które pobudzają zmysły psów oraz rozwijaj inteligencję.

Suomenlapinkoira z reguły jest przyjacielsko nastawiony do innych czworonogów, ale należy socjalizować go z innymi zwierzętami. W stosunku do dzieci lapphund fiński zachowuje się jak pies stróżujący, podobnie w przypadku osób starszych.

 

Fiński lapphund bawi się w śniegu, ta rasa uwielbia aktywność na świeżym powietrzu.

 

Fiński lapphund – opieka i hodowla

Hodowla fińskiego lapphunda nie powinna przysparzać większych problemów, o ile odpowiednio się zabierzemy do wychowania pupila. Fiński lapphund i jego szczeniaki powinny być szkolone już od najmłodszych lat, a także przyzwyczajane do klatki kennelowej. Klatka kennelowa świetnie sprawdza się w przypadków psów tej rasy. Przeczytaj więcej o klatkach kennelowych dla psów. Jeśli chodzi o mieszkanie, większe domy z ogrodem są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla tej rasy. Szczególnie ogród jest idealnym miejscem na różnego typu aktywności, które razem z psem możemy wykonywać. W mieszkaniu fiński lapphund może czuć się przytłoczony, ale jeśli zapewnimy mu odpowiednio dużo ruchu w ciągu dnia, małe mieszkanie nie powinno sprawiać aż tak dużo problemów.

Jeśli chodzi o żywienie tej rasy, zaleca się karmić je trzy razy dziennie. Warto zdecydować się na gotową karmę dla psa – bezzbożową. Można również wprowadzić BARF dla psów, jednak tutaj konieczne jest wcześniejsze przygotowanie merytoryczne. Pamiętajmy o podawaniu psu dużej ilości wody, szczególnie przy intensywnej aktywności.

 

Zdrowie fińskiego lapphunda

Lapphund fiński nie choruje zbyt często. Pies jest odporny na niskie temperatury, dzięki grubej sierści, która go chroni, dlatego dobrze odnajduje się w zimniejszym klimacie. W upalne i ciepłe miesiące należy wspomóc psa poprzez maty chłodzące i miski chłodzące, można zastosować też kamizelki chłodzące czy inne akcesoria tego typu. Należy wtedy unikać wychodzenia na spacery w pełnym słońcu.

Może mieć większą podatność na problem z oczami, dobrym rozwiązaniem jest profilaktyczne przemywanie oczu odpowiednimi preparatami do higieny oczu. W celu uniknięcia poważniejszych problemów zdrowotnych warto regularnie odwiedzać weterynarza.

 

Szczeniak fińskiego lapphunda.

 

Fiński lapphund - cena

Lapphund fiński nie należy do znanych odmian, rasa popularność zdobyła w krajach skandynawskich, gdzie też jest najwięcej ich hodowli. W Polsce trudno znaleźć hodowle fińskiego lapphunda najczęściej musimy jednak przygotować się transportowanie szczeniaków z innych krajów. Ceny za fińskiego lapphunda zaczynają się do 7000 zł, a kończą się nawet na 10000 zł w zależności od miejsca zakupu. Szacuje się, że miesięczne utrzymanie lapphunda fińskiego nie powinno przekraczać 300 zł.
Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Naturalne cygara z mięsem dzika 7 szt.

*****

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 16.99 zł

15.29  (76.45 zł / kg)
16.99