Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Eurasier (Eurasian dog) – Encyklopedia psów

Eurasier znany również, jako Eurazjer lub Eurasian dog to pies o bujnym owłosieniu i wyglądzie szpica, który pochodzi z Niemiec. Rasa to jest stosunkowa młoda i największą popularność zyskała przez ostatnie 50 lat, a dziś znajduje się w domach wielu mieszkańców całego świata.

U kogo sprawdzi się ten pies? To rasa, która idealnie dopasuje się do pełnej rodzinki, choć w większości przypadków Eurasier obiera sobie jednego, głównego przewodnika, któremu jest oddany od stóp po same uszy! Poznajmy bliżej tą rasę, jej pochodzenia oraz główne cechy, którymi się wyróżnia.

 

Eurazjer o umaszczeniu czarnym podpalanym.

 

Pies eurasier - historia rasy

Pies Eurasier to dość młoda rasa na tle pozostałych czworonożnych przyjaciół, a jej powstanie datuje się początek drugiej połowy XX wieku. Głównym zamierzeniem, który przyświecał jej twórcom było odtworzenie rasy psa syberyjskiego, który żył wieki temu. Osobą odpowiedzialną za powstanie Eurasiera był Julius Wipfel, który zastosował technikę skrzyżowania dwóch innych ras: Chow-chowa i wilczastego szpica niemieckiego. W myśl tego genetycznego złączenia powstał Eurasier, którego początkowo zwano Wolf-chow i dopiero z czasem, po pojawieniu się Samoyedów, nazwę rasów zmieniono na znaną wszystkim do dziś.

 

 

Eurazjer - wygląd

Eurasier to rasa psa o średniej wielkości i dużej ilości sierści, która nadaje dodatkowej objętości i znacznego szyku jej przedstawicielom. Co więcej można powiedzieć o jego wyglądzie? Eurasier pies podobny jest z natury do typowego szpica z wysoko osadzonymi oczami oraz o prostym tułowiu i mocno owłosionym zadzie z podniesionym do góry ogonem. Można wyróżnić cztery rodzaje umaszczenia – występuje Eurasier czarny, szary, o kolorze zbliżonym wilkowi oraz rudym. Biel jest niepożądana u przedstawicieli tej rasy – zarówno w całościowym kolorze, jak i wyłącznie w postaci łat. Eurasier posiada średniej długości sierść, która dzieli się na luźno lejący się włos okrywowy oraz gęsty podszerstek. Wiele cech wyglądu, np. kształt głowy przypomina układ ciała prawdziwego wilka. Ciemne oczy o migdałowym kształcie, silne i umięśnione kończyny oraz zachowanie smukłej sylwetki to wszystko, co składa się na posturę Eurasiera.

 

Eurasier o umaszczeniu wilczym.

 

Eurasier - charakter i temperament

Jaki jest Eurasier i co można o nim powiedzieć? Zdecydowanie to pies pełen spokoju i czułości, którą darzy swoich ukochanych wielbicieli. Szybko przywiązuje się do wszystkich najbliższych mu osób, choć jak już wspominaliśmy niejednokrotnie zdarza się tak, że wybiera jednego właściciela na swojego pana, wobec którego jest najbardziej posłuszny. Najlepiej właśnie, żeby osoba, która uświadczy takich względów Eurasiera podjęłaby się jego wychowania, co pozwoli najlepiej nauczyć go odpowiedniego zachowania. Ponadto jest to pies, którego cechuje inteligencja i spryt, jednak nie brak mu energii do wszelkiej psich zabaw i aktywności. Warto zadbać o potrzebne akcesoria i zabawki dla psów, by móc umilić mu wolne chwile. Mimo dużej chęci do zabaw towarzyskich, nie zawsze Eurasier jest otwarty dla nieznajomych i obcych mu osób i często potrzebuje oswojenia w nowej grupie przyjaciół właścicieli. Przejawia się to dużą dawką nieufności przy bliższym poznaniu i obronnym instynktem. Często też jest niezależny, jednak zawsze w stosunku do swoich właścicieli odznacza się dużymi pokładami zaufania oraz miłości. Trudne początkowe relacje mogą przejawić podarowane mu przysmaki, które zjada ze smakiem! Z pewnością dużą zaletą Eurasiera jest mała hałaśliwość. Psy rzadko kiedy szczekają, dzięki czemu nie musisz martwić się o nadmierne zakłócanie porządku swoim sąsiadom.

 

 

Eurasier – hodowla, czyli utrzymanie i zdrowie rasy

Jeśli myślisz, że Eurasier sprawdzi się wyłącznie do mieszkania z dużych podwórkiem – jesteś w dużym błędzie! Psy te doskonale odnajdą się w posiadłości z ogródkiem, jak i mieszkaniu w bloku. Ważnym aspektem, dzięki któremu będzie to możliwe jest dostarczanie mu odpowiedniej dawki dziennej aktywności i oczywiście uwagi! Psy te posiadają dość dobre zdrowie, jedyne skłonności chorobowe dotyczą stawów, tarczycy i oczu, lecz prawdą jest, że występują naprawdę rzadko. Średni wiek życia psów tej rasy wynosi około 12-15 lat. Eurasiery wymagają ze strony właściciela odpowiedniej pielęgnacji ich sierści, w szczególności dokładnego jej wyczesywania. Potrafi on zrzucać z siebie naprawdę duże ilości puszystego owłosienia, jednak plusem jest, że nie wymaga częstych kąpieli. Sierść Eurasiera posiada właściwości, pozwalające na samooczyszczanie się włosa i utrzymanie higieny „na sucho”. Nie należy zapominać również o odpowiedniej pielęgnacji zębów, pazurków i uszu, do czego służą specjalne preparaty do utrzymania prawidłowej higieny.

 

Eurasiery szczeniaki.

 

Eurasier – cena i szczeniaki

Szczeniaki rasy Eurasier są bardzo żywiołowe, jednak jeśli już zdecydujesz się na posiadanie właśnie tego psa, musisz liczyć się z dużymi poszukiwaniami. Na terenie Polski jest mało sprawdzonych hodowli, a nie warto utrzymywać działalności pseudo-hodowców i promować ich działalności. Jeśli zależy Ci na sprawdzonym pochodzeniu, poszukaj hodowli zarejestrowanej w ZKwP bądź FCI. Ile należy zapłacić za szczeniaka? Cena jest różna i zależy od kilku czynników, jednak średni wydatek pieniężny zakupu Eurasiera to aż 4 tysiące złotych. Do tej jednorazowo wydanej sumy gotówki należy doliczyć miesięczny koszt utrzymania psa rzędu 200 złotych.

 

 Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość