Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Catahoula Leopard Dog – Encyklopedia psów

Jeśli lubisz się wyróżniać i szukasz czworonożnego przyjaciela, który poza wiernością, piękną postawą i bojowym temperamentem będzie pasował do Ciebie i Twojego stylu, dzięki unikalnemu umaszczeniu, to pies Catahoula Leopard jest właściwym wyborem! To średniej wielkości zwierzak, którego główną cechą jest plamista sierść w różnych kombinacjach kolorystycznych, a jego wesołe usposobienie umila każdy dzień. Jaki jest Catahoula dog? Poznajmy bliżej amerykańskiego stróża bydła wprost ze stanu Luizjana!

 

Catahoula Leopard Dog nad rzeką.

 

Louisiana Catahoula Leopard Dog - historia rasy

Swoją nazwę czworonożny towarzysz Catahoula zawdzięcza nietypowemu umaszczeniu, a sam termin, którym nazwano rasę pochodzi prawdopodobnie z języka indyjskiego i oznacza „święte jezioro”. Rasa psów wywodzi się z północnej Luizjany w okolicy Jeziora Catahoula. Właśnie tam prawdopodobnie połączono trzy rasy przywiezione na te tereny przez hiszpańskich odkrywców, a mowa o: Mastiff, Greyhound i Bloodhound. W pierwszej kolejności rasa stała się przodową rasą psów stanu, a kolejno nadano jej nazwę Louisiana Catahoula Lepopard Dog, która funkcjonuje w zapisie do dziś. Jaką rolę pełniły psy? Głównym zadaniem było stróżowanie i pilnowanie zagród, a także tropienie i znajdowania dzikich zwierząt, które uciekały właścicielom z zagród. Takie usposobienie przełożyło się na duże zdolności pracy u obecnych czworonogów rasy Catahoula leopard dog, lecz nie w każdym domu sprawdzi się ten pies. Do jakich właścicieli pasuje najlepiej dowiecie się z dalszej części artykułu!

 

 

Leopard Dog - wygląd

Catahoula dog nie jest bardzo dużym psem, a jego wielkość można określić jako średnią. Jego postura jest dość długa i można nawet powiedzieć, że długość psa przewyższa jego wysokość. Samce osiągają w kłębie wysokość 55-65 centymetrów, natomiast samice 50-60 centymetrów. Psy cechuje dobrze rozbudowa sylwetka i umięśnione ciało, któremu szyku dodaje głęboko osadzona klatka piersiowa. Głowa również jest dobrze zbudowana, podobnie jak umięśniona szyja, ale wszystko zachowuje odpowiednie proporcje, co do tułowia i łap leopard doga. Psy rasy Catahoula posiadają sierść średniej długości, która składa się w podszerstka i włosa okrywowego. Występuje wiele rodzajów umaszczenia, które tworzą unikalne wzory na ciele czworonoga. Cechą charakterystyczną często są kolorowe plamki na klatce piersiowej, policzkach, nogach, pod tułowiem, pod ogonem i pod oczami. Lamparci wzór, który jest typowy dla rasy występuje najczęściej w jednym kolorze głównym na całym ciele. Jeśli chodzi o wzorzec – nie ma kolorów bardziej lub mniej pożądanych. To proste, ponieważ Catahoula Leopard Dog jest wyjątkowy bez względu na wzór swojego umaszczenia!

 

Szczeniak Catahoula Leopard Dog.

 

Catahoula - charakter

Jakie są psy Catahoula Leopard Dog? Z pewnością to wierni towarzysze życia, którzy zabiegają o względy właściciela i są jego obrońcami. W rodzinie posiadającej dzieci doskonale przejmą rolę opiekunów i będą troszczyć się o najmniejszych członków brygady. Jeśli pies jest młody, warto zwrócić uwagę i obserwować go w towarzystwie dzieci, ponieważ rasa ta na początku swojego rozwoju gryzie wszystko co spotka na swej drodze! Jest przekorna, aktywna i chętna do zabaw. Warto poszukać zabawek dla psów i gryzaków, by oszczędzić trochę swoich butów i innych przedmiotów, które mogą sobie zorganizować. Dodatkowo, psy posiadają pewny siebie charakter i są bardzo odważne. Doskonale sprawdzą się jako stróże posesji i mieszkaniowego dobytku. Catahoula jest posłuszny, jeśli konsekwentnie zadba się o jego dobre zachowanie. Warto poświęcić mu wiele czasu, szczególnie gdy szczeniak rośnie i się rozwija. Duże pokłady inteligencji mogą przyczynić się przy dostatecznej ilości nauki do zrobienia z niego prawdziwego psa na medal!

 

Leopard Dog wśród zabawek dla psa.

 

Catahoula Leopard Dog - pielęgnacja i hodowla

Hodowla psów Catahoula Leopard Dog może być problematyczna dla osób bez doświadczenia, które zamierzają rozpocząć swoją przygodę z psami właśnie od tej rasy. Psu należy zapewnić codzienną ilość ruchu i odpowiednio go prowadzić, by nie dopuścić do przejęcia władzy nad właścicielem. Sprawdzą się ku temu wszystkie smycze i obroże oraz akcesoria do treningu psa. Warto również zadbać o kontakt psa z innymi czworonogami. W przeciwnym wypadku może zakończyć się to negatywnym nastawieniem do spotykanych na spacerach psich przedstawicieli, które ciężko będzie wypracować. Żywienie rasy nie stanowi problemu i można podawać im zarówno karmę mokrą, jak i suchą. Dodatkowo warto dbać o pielęgnację szaty. Wyczesanie psa ras w tygodniu przy użyciu szczotki dla psów zniweluje gubienie podszerstka i zapewni większa higienę. Psy nie wymagają częstych kąpieli, szczególnie jeśli zadba się o ich czyszczenie „na sucho”.

 

 

Catahoula Leopard Dog – szczeniaki i cena

Cena psów może nieco się różnić w zależności od regionu i dostępności. Ile kosztują szczeniaki rasy Catahoula Leopard Dog? Psa posiadającego rodowód można kupić z hodowli za równowartość 700 euro w Europie wschodniej i środkowej, natomiast w Europie zachodniej to wydatek rzędu 1000 euro a nawet więcej! W Polsce ciężko jest dostać szczeniaki, ale w Czechach rasa ta cieszy się dużą popularnością i z łatwością można znaleźć sprawdzonych hodowców i przywieźć psa zza południowej granicy kraju.

 
Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość