Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Encyklopedia ras: Kot tonkijski (Tonkinese) - charakter, pielęgnacja, zdrowie

Jeżeli marzysz o zakupie kota, koniecznie zastanów się nad wyborem kota tonkijskiego. Kot tonkijski jest niezwykle przyjazny, towarzyski i odważny. Pokocha całą rodzinę i z ciekawością będzie zwiedzać nowe miejsca. Chcesz wiedzieć więcej o tonku? Przeczytaj cały artykuł.

 

 

Kot tonkijski charakter

Kot tonkijski to krzyżówka rasy syjamskiej z burmańską. Jaki ma charakter kot tonkijski? Tonek jest niezwykle przyjazny, łagodny i chętny do zabawy. Nie jest typem kanapowca. Lubi ruch, często rozpiera go energia. Jego ciało jest wysportowane i smukłe. Chociaż uwielbia jeść, temu kocurowi raczej nie grozi nadwaga.
Kot tonkijski lubi zaglądać w nowe miejsca, jest ciekawski i ufny. Niektórzy w tej ufności dostrzegają też wadę, ponieważ bardzo możliwe jest to, że twój przyszły przyjaciel po wypuszczeniu na dwór, zacznie kolegować się z każdym spotkanym na swej drodze człowiekiem. Może też nie wyczuć niebezpieczeństwa związanego z nadjeżdżającą z dużą prędkością ciężarówką. Dlatego, kiedy będziesz zabierać kota tonkijskiego na dwór, miej go nie tylko na oku, ale też na smyczy przypiętej do szelek.

 

Kot tonkijski z błękitnymi oczami.

 

Kot tonkijski jest czuły i lubi zabawę

Kot tonkijski każdego domownika obdarzy szczerą i bezwarunkową miłością. Raczej nie będzie nikogo preferował. Nawiązuje rewelacyjny kontakt z dziećmi, z którymi lubi się
bawić zabawkami dla kota. W przypadku tonka świetnie sprawdzą się zabawki interaktywne, które nie tylko pobudzą w nim instynkt łowiecki, ale także będą zdrowo stymulować zarówno mięśnie, jak i umysł kotka. Rozwój poprzez zabawę to najlepszy sposób nauki!


Kapitalnym pomysłem na wspólną zabawę z tonkiem jest rodzinne budowanie toru przeszkód agility dla kota i zachęcenie zwierzaka do wzięcia udziału w domowych zawodach.
Do stworzenia toru przeszkód wykorzystaj kartony, rolki, które zostały po papierze toaletowym, skarpetę, z której zrobisz grubą i szeleszczącą mysz-gigantkę. Możesz też wesprzeć się gotowymi akcesoriami ze sklepu i zrobić twórczy mix. Przeczytaj więcej o zabawkach dla kota

 

Kot tonkijski podróże

Tonek wspaniale dogada się z innymi domowymi zwierzakami. Z wielką uprzejmością będzie witać gości i zachęcać ich do kontaktu. Natomiast gdy poczuje się zmęczony, klapnie obok ciebie na kanapie lub powędruje na swoje legowisko.
Niezwykłą zaletą tych kotów jest ich zamiłowanie do podróży. Tonek z przyjemnością wybierze się z tobą na wakacyjną wyprawę. Jeśli weźmiesz ze sobą kota tonkijskiego, pamiętaj o książeczce zdrowia, a także szelkach i smyczy (tonki szybko oswajają się ze smyczą i podążają za człowiekiem tak samo jak psy). Ważna jest też adresówka dla kota.

 

Kot tonkijski z profilu.

 

Tonkijski kot - pielęgnacja i higiena

Pielęgnacja tonka jest prosta. Wystarczy, że raz w tygodniu wyczeszesz sierść kota i gotowe. Ważne jest też sprawdzanie uszu. Jeżeli będzie taka potrzeba, co jakiś czas podcinaj kotu pazurki. W tym celu wykorzystaj specjalne obcinaczki.
Tonki są czyściochami. Zadbaj o dobrej jakości żwirek: polecamy bezzapachowy żwirek z naturalnego betonitu, który świetnie się zbryla, co ułatwia czyszczenie kuwety, jest delikatny dla wrażliwych kocich łapek i dobrze pochłania zapachy. Regularnie czyść kuwetę. Pamiętaj, że kot może zrezygnować z wypróżnienia, gdy czuje, że jego toaleta jest brudna. Wstrzymywanie wypróżnienia jest niezdrowe, prowadzi do zatwardzeń, które mogą nawet spowodować pojawienie się krwi w kale. Przeczytaj więcej o krwi w kale kota

 

Choroby kota tonkijskiego

Kot tonkijski cieszy się bardzo dobrym zdrowiem – ma świetną odporność. Jeżeli dasz mu dużo miłości, uwagi oraz zaspokoisz jego naturalne potrzeby, twój mały tygrys będzie zdrów jak ryba!
Tonki są łakomczuchami. Jest to spowodowane, między innymi, dużą aktywnością fizyczną. Dlatego przy odpowiedniej dawce ruchu, nie grozi im otyłość. Możesz też zdecydować się na dietę barf, tylko pamiętaj, ze to wyższa szkoła jazdy, wymagająca stosowania suplementów i mięsa bardzo dobrej jakości.

 

Kot tonkijski z czarną maską na pysku.

 

Kot tonkijski hodowla

I jak? Zachęciliśmy cię do zakupu tonka? Jeżeli tak, to pamiętaj o tym, żeby tonkijskiego kota kupić w sprawdzonej hodowli. Będziesz mieć gwarancję, że zwierzak jest zdrowy i dobrze zsocjalizowany z człowiekiem i z innymi kotami.

 

 

Kot tonkijski – podsumowanie

Koty tonkijskie są wspaniałymi przyjaciółmi. Pokochają twoje towarzystwo, a ty pokochasz towarzystwo tonków. Są niezwykle czułe, bystre i inteligentne. Z tym małym tygrysem nigdy nie będziesz się nudzić. Koty tonkijskie lubią sporo gadać, gawędzić w swoim kocim języku. Kiedy wrócisz do domu po pracy, zawsze przywitają cię z dużą radością i rozproszą każdy smuteczek.

 
Dominika Tarnacka

Komentarze

Nowa wiadomość
Hoduję koty tej rasy od ponad 12 lat i są to wyjątkowe koty gdyż nie mają w sobie ani grama agresji . Są bardzo czułe, konrtaktowe i wierne człowiekowi gdyż to do
niego a nie do miejsca się przywiązują . Fantyastycznie układają się do potrzeb całej rodziny gdyż z gracją odwiedza by ukochać każdego domownika z osobna. Koty tonkijskie to chodząca miłość ! Zachęcam do obejrzenia moich kotków na żywo lub na stronie www.urokzycia.com.pl -jak również dozainteresowania się tym otem gdyż jest to kot dla wszystkich domownikównawet tych którzy nie lubią kotów ( bo nie poznali tonków ;) ).