Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dziwne rasy kotów TOP 10

Każdy kot jest niezwykły, jednak wśród wszystkich ras jest kilka na tyle odbiegających od pierwotnego wzorca tego zwierzaka, że mogą zostać z powodzeniem uznane za dziwną rasę kota. Dziwny kot w tym przypadku oznacza takiego, który zaskakuje zwłaszcza cechami zewnętrznymi – bo wewnątrz zawsze mieszka niezwykła kocia dusza.

Wszystko, czego nie znamy i co odbiega od naszych wyobrażeń. można nazwać dziwnym. Tak też jest z wieloma rasami kotów, które są wyraźnie inne od innych. Warto je jednak poznać bliżej, bo zwykle koty te cechuje także wspaniała, kocia osobowość.

 

 

Najdziwniejsze koty świata

1. Sfinks

To zdecydowanie jeden z najdziwniejszych kotów. Pozbawiony brwi i wąsów, a także sierści lub z sierścią tak krótką, że praktycznie niewidoczną. Do tego z ogromnymi uszami i szczupłą, atletyczną sylwetką. Sfinksy, mimo stale rosnącej popularności – nadal zadziwiają i wywołują skrajne emocje.

 

Kot Sfinks.

 

2. Manx

To naprawdę dziwny kot. Nie ma ogona (!) oraz posiada tylne łapy dłuższe od przednich, przez co bywa nazywany „kocim królikiem”. Te dwie cechy, mają wpływ na ich zdrowie, dlatego w niektórych krajach obowiązuje zakaz ich hodowli. Legenda głosi, że były inspiracją dla twórców nazwy zespołu Varius Manx

 

Kot Manx

 

3. Teacup persian

Ten miniaturowy pers to równocześnie najdziwniejszy i najsłodszy kot na świecie. Dorosłe koty nadal wyglądają jak kocięta, ważą mniej niż kilogram i rzeczywiście są w stanie zmieścić się do dużych rozmiarów filiżanki.

 

Kot rasy Teacup Persian.

 

4. Szkocki zwisłouchy

Czy ten kot jest dziwny? Zdecydowanie trudno pomylić jego wygląd z każdą inną rasą. Cechą charakterystyczną są maleńkie uszy, osadzone na sporej głowie – przez co przyjmuje ona prawie okrągły kształt. Podobnie jak miniaturowy pers przypomina pluszaka i zajmuje czołowe miejsca w rankingu na najsympatyczniej wyglądającego kota. Słodki wygląd niesie za sobą wysokie koszty zdrowotne kotów szkockich zwisłouchych. Ostatnie badania wskazują na powiązanie mutacji odpowiedzialnej za zwisłe uszy ze zwyrodnieniami stawów i schorzeniami kręgosłupa, co w ostateczności prowadzi do niemożności chodzenia i paraliżu.


 Kot szkocki zwisłouchy.

 

5. Munchkin

U tej rasy z kolei najdziwniejszą częścią ciała są nóżki. Są one bardzo krótkie, przez co kot ten bywa porównywany do jamnika. Niestety eksperymenty hodowców doprowadziły do tego, że kot ten cierpi na wiele schorzeń i nie może spełniać swoich potrzeb gatunkowych. Dlatego rasa ta nie jest uznawana przez wiele organizacji.

 

Kot Munchkin.

 

6. Lykoi

Podobnie jak Sfinks kot ten wywołuje skrajne odczucia. Jednych zachwyca jego inność, innych przeraża. A to, że wywołuje strach, jest właściwie cechą zamierzoną, bo hodowcy starają się upodobnić te koty do wilkołaka. Najdziwniejszą cechą kotów Lykoi jest sierść – a właściwie jej miejscowy brak w okolicy oczu, policzków, na łapach i brzuchu kota. Przez co kot ten wygląda nieco przerażająco, a na pewno dziwnie.

 

Kot Lykoi.

 

7. Kot elfi

Tego kota zdecydowanie można postawić w jednym rzędzie ze sfinksem i lykoi – jest to krzyżówka sfinksa i amerykańskiego curla. Po sfinksie kot elfi odziedziczył brak sierści, a po curlu duże, wywinięte uszy, które są cechą charakterystyczną tej rasy

 

Kot Elfi.

 

8. Selkirk rex

Uznany za dziwnego przez wzgląd na podobieństwo do… mopa. Jego długa, kręcąca się sierść wygląda jak potargania i pozostająca nieustannie w nieładzie. Kot ten porównywany jest także do owieczki lub pudla. Zdecydowanie jest w tym sporo uroku!

Więcej o tej rasie: Kot selkirk rex - najważniejsze informacje o rasie 

 

Kot Selkirk rex.

 

9. Cornish rex

Kolejny kot o niezwykle poskręcanej sierści – przyjemnej i miękkiej w dotyku, oraz ogromnych uszach przypominających uszy nietoperza. Co jest jeszcze dziwne w tym kocie? Intensywny zapach, który niektórzy przyrównują do... sera.

 

Kot Cornish rex.

 

10. Devon rex

Ostatni w tym zestawieniu kot z kręconą sierścią i wąsami, jednocześnie bardzo przypominający sfinksa. Sierść tego kota w dotyku przypomina jedwab.

Więcej o tej rasie: Devon rex – najważniejsze informacje o rasie

 

Kot Devon rex.

 

Koty o dziwnym umaszczeniu

Oprócz przynależności do jednej z powyższych ras o niezwykłości kota może zadecydować umaszczenie – jego oryginalny kolor lub rozmieszczenie łat. Znane na całym świecie są koty przypominające Adolfa Hitlera lub wprost przeciwnie – posiadające kształt serca na futerku.


Najbardziej oryginalnymi kolorami umaszczenia są: dilute calico (wypłowiały tricolor), czekoladowy (konieczny u rasy Havana Brown i York Chocolate), cynamonowy (typowy dla ras Birmańczyka, Abisyńskiego czy Mandalay), Fawn (płowy, jasny odcień beżu), smoked, roan, szynszylowy oraz rozety (typowe dla dzikich kotów).

 

 

Niezwykłość kota to jego wielki atut

Ci, którzy nie znają, nie lubą, albo boją się kotów, z pewnością mogą przyznać, że koty są dziwne. Bywają niedostępne, drapieżne. Może odstraszać ich niezależność – a połączenie tego wszystkiego z wyglądem na przykład powyższych ras daje mieszkankę pozwalającą stwierdzić, że to jedne z najdziwniejszych zwierząt domowych. Na szczęście miłośnicy kotów – w tym my – zgodnie potwierdzą, że ta niezwykłość sprawia, że obcowanie z tymi istotami to prawdziwy zaszczyt i przyjemność.

Jeżeli jednak to nie wygląd u kota Cię zastanawia, a dziwne zachowanie kota np. po kastracji lub dziwne miauczenie, to zachęcamy do skorzystania z porady behawiorysty oraz z naszymi tekstami z kategorii zachowanie kota.

 

 Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość