Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Boston terrier - najważniejsze informacje o rasie. Encyklopedia psów

Boston terrier to towarzyska rasa psa, która szybko aklimatyzuje się w nowych miejscach. Pies ten jest ruchliwy i nie lubi spędzać czasu w samotności. Należy do psów o niewielkich rozmiarach, dlatego też bez problemu może żyć zarówno w niewielkim mieszkaniu w bloku, jak i w dużym domu z ogrodem.

Jaki charakter ma boston terrier? Jaka jest różnica pomiędzy boston terrier a buldogiem francuskim? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Pies rasy boston terrier. 

 

Historia psa rasy boston terrier

Jak sama nazwa wskazuje, boston terrier wywodzi się z Ameryki, a dokładniej z Bostonu. Psy tej rasy są wynikiem krzyżówki buldoga angielskiego i białego terriera angielskiego. W ten sposób uzyskano psy gotowe do walk na arenie – silne i zawzięte. W wieku XIX bostony łączono również z amstafami w celu szybszego łapania szczurów w portach. Z czasem pojawiła się chęć uzyskania bardziej eleganckich psów. W tym celu rozpoczęto krzyżowanie z buldogiem francuskim. Efekt był zaskakujący – pies o miłym usposobieniu w domu i charakternej osobowości podczas walki.

Aktualnie buldog bostoński jest równie popularny w Europie, jak i w Ameryce, zyskał miano psa ozdobnego i towarzyskiego.

 

Boston terrier - wygląd

Boston terrier to niewielkich rozmiarów pies. Dorosły osobnik może ważyć nawet 7 – 11 kg, a wzrost jego ciała to ok. 45 cm wysokości. Pies ten charakteryzuje się dość zwartą i mocną sylwetką, jest bardzo dobrze umięśniony. Krótki tułów i ogon dopełniają sportową budowę ciała. Kopiowanie ogona jest zabronione. Klatka piersiowa u tych psów jest mocno rozbudowana, szeroka. Głowa boston terriera jest graniasta, z dobrze zaznaczonym stopem. Boston terrier nie ma zmarszczek ze skóry w odróżnieniu od buldogów angielskich i francuskich. Uszy boston terriera są noszone prosto i do góry, oczy natomiast są duże i ciemne, szeroko rozstawione.

Dopuszczalne umaszczenie boston terriera jest focze, pręgowane lub czarne z konkretnie ulokowanymi znaczeniami. Boston terrier ma sierść mało liniejącą, jest ona mocna, gładka i lśniąca.

 

Wygląd boston terriera. 

 

Boston terrier - charakter

Boston terrier jest bardzo towarzyski i łagodny. Już jako szczeniak przywiązuje się od razu do swojego właściciela i jest mu niezwykle wierny i oddany. Boston terrier nie lubi zostawać sam w domu, z pewnością nie sprawdzi się w domu, gdzie opiekunowie są raczej gośćmi. Pies tej rasy nie przejawia agresywnych zachowań w stosunku do innych psów czy ludzi, dobrze czuje się w towarzystwie dzieci i osób starszych.

Psy boston terriery są inteligentne i chętne do nauki. Żywe usposobienie rozweseli każdego. Należy jednak pamiętać, że boston terrier jest psem zadziornym, jeśli nie przyłożymy wagi do jego wychowania to może się to skończyć niesłuchaniem poleceń, podgryzaniem czy ujawnianiem swojego niezadowolenia głośnym szczekaniem.

Musimy mieć na uwadze fakt iż ta rasa lubi aktywność fizyczną, dlatego codzienne długie spacery są wskazane. Boston terrier szybko aklimatyzuje się w nowych miejscach oraz nie ma problemu z nawiązywaniem kontaktu z innymi psami. Polecany jest jako pies rodzinny.

Przeczytaj więcej: Jakie są najlepsze psy dla dzieci?

Charakter boston terriera. 

 

Boston terrier vs francuski buldog

Buldog francuski a boston terrier jakie różnice są pomiędzy tymi dwoma rasami? Boston terrier powstał w wyniku skrzyżowania buldoga angielskiego z terrierem angielskim, natomiast do tej pory trudno określić przodków buldoga francuskiego. Jeśli chodzi o wygląd tych dwóch ras, są one na pierwszy rzut oka dość podobne, jednak po dokładniejszej obserwacji widzimy przykładowo że:
 • boston terrier jest zdecydowanie wyższy, buldog francuski ma krótsze i masywniejsze nogi,
 • boston terrier mimo że wyższy, jest lżejszy od buldoga francuskiego,
 • kształt uszu, jest również inny, buldog francuski posiada tak zwane uszy nietoperza, długie i wyprostowane, a boston terrier zwarte i usadowione bliżej siebie,
 • skóra buldoga francuskiego jest zdecydowanie bardziej pomarszczona,
 • boston terrier a buldog francuski różnią się od siebie również kolorystyką umaszczenia, pies boston najczęściej występuje w kolorze białym i czarnym, a buldogi są jednokolorowe,
 • temperament obu ras jest podobny, są niezwykle towarzyskie i łagodne, jedyną różnicą, jaką da się zauważyć, jest ilość aktywności, buldogi francuskie wolą krótkie spacery i przesiadywanie na kanapie, natomiast boston terriery są niezwykle ruchliwe.


Boston terrier a buldog francuski, mimo to że obie rasy wywodzą się z tej samej kategorii psów ozdobnych i towarzyskich, czyli grupy 9 w klasyfikacji FCI, mają też wiele różnic i nie są aż tak podobne do siebie.

 

Boston terrier a opinie

Boston terrier to idealny pies do towarzystwa, dlatego też warto mieć na uwadze, że zostawianie go na pół dnia w samotności nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie tej konkretnej rasy psa powinniśmy zagłębić się w temat: boston terrier wady. Do tej kategorii zaliczyć możemy przykładowo:
 • częste chrapanie i problemy z jelitami,
 • choroby związane ze wzrokiem,
 • brak samodzielności, nie możemy zostawić psa samego na cały dzień.


Mimo to boston pies posiada również dużo zalet, takich jak:
 • towarzyskość,
 • łagodne usposobienie,
 • prosta pielęgnacja,
 • szybkość zaaklimatyzowania się w nowych miejscach,
 • inteligencję,
 • przyjazne nastawienie do dzieci i osób starszych.

 Przeczytaj więcej: Problemy psów ras brachycefalicznych

Rasa psa boston terrier. 

 

Boston terrier - choroby

Pies boston terrier narażony jest na niektóre choroby dziedziczne, są to:

 • rak gruczołu mlekowego – konieczna jest kastracja bostona do 4 – 6 miesiąca życia
 • nieprawidłowo ukształtowane kręgi
 • zaćma i zmętnienie soczewki


Boston terrier dość często ma problemy z oczami, dlatego tak ważne jest czyszczenie oczu za pomocą specjalistycznych preparatów. Pies głośno chrapie, co jest związane z brachycefalicznością. Psy takie powinny być wyprowadzane w szelkach i chronione przed nadmiernym słońcem i upałem. Zimną natomiat nie zaleca się wystawiać psa na długotrwałe zimno, dlatego też tak popularne jest ubranko boston terriera, różnego rodzaju okrycia wierzchnie czy ochraniacze na łapki dla psa, są wskazane.

Długość życia boston terriera to około 15 lat, oczywiście pamiętajmy o suplementacji i witaminach dla psów, które szczególnie dla starszych osobników są zalecane.

 

Boston terrier – cena

Cena za szczeniaka boston terriera jest stosunkowo wysoka. Psy te należą do wielkogłowych, a ich porody są utrudnione m.in. właśnie ze względu na rozmiar czaszki. Krycie tych psów dozwolone jest dopiero od 12 miesiąca życia suki. Dodatkowe trudności w hodowli boston terriera to problemy ras brachycefalicznych – samoistne podduszanie.

Ze wszystkich tych względów cena za boston terriera jest wysoka. Szczeniak tej rasy kosztuje od 5000 do 8000 zł.
Miesięczny koszt utrzymania zdrowego bostona to ok. 250 zł, natomiast przy chorym boston terrierze jego utrzymanie i terapia może wynieść nawet 500 – 800 zł miesięcznie.

 

 

Karolina Łuszczyk

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość