Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Bearded collie - pasterski pies ze Szkocji. Encyklopedia psów

Duża pogoda ducha i chęć współpracy z opiekunem przysporzyły psom tej rasy ogrom fanów w Szkocji. W Polsce bearded collie nie jest często spotykany, a szkoda! Bearded collie jest niezwykle pojętnym i mądrym psem, chętnym do pracy z ludźmi. Zawdzięcza to pochodzeniu i przynależności do psów pasterskich. Sprawia to również, że psy te potrzebują sporej dawki ruchu. Bearded collie tam, gdzie ma swojego człowieka i swoje stado – tam czuje się dobrze!

 

Pies bearded collie nad morzem. 

 

Historia rasy psa bearded collie

Rasa ta zaliczana jest do psów grupy I FCI – owczarków i psów pasterskich. Uważa się, że bearded collie wywodzi się od nieistniejących już psów pasterskich z terenów centralnej Azji, które miały przypominać dzisiejszego teriera tybetańskiego, a udział w kształtowaniu rasy miały mieć również nasze rodzime owczarki nizinne.

Bearded collie od dawien dawna obecne są na terenach Szkocji, która uznawana jest za ich ojczyznę. Psy tej rasy pomagały tam mieszkańcom w pasterstwie, brały czynny udział w zaganianiu owiec oraz innych zwierząt, a także pomagały chronić stad. Najważniejsza dla człowieka była użytkowość bearded collie. Psy te miały być posłuszne, zwinne, mądre i chętne do pracy.

Rasa ta została uznana w roku 1891, natomiast właściwie przez cały wiek bearded collie występowały jedynie w Szkocji i nie były spotykane nigdzie indziej. Do Polski pierwsze osobniki bearded collie trafiły dopiero w 1984 roku.

 

Bearded collie – wzrost i ogólny wzorzec rasy

Bearded collie są rasą psów naturalną, co oznacza, że człowiek nie ingerował pracą hodowlaną w ich formę. Rasa ta właściwie nie zmieniła się na przestrzeni wieków.

Są to psy średniej wielkości, o sylwetce wpisanej w prostokąt. U bearded collie widać dymorfizm płciowy. Pies w kłębie powinien osiągać 53 – 56 cm, suka natomiast 51 – 53 cm. Masa ciała powinna mieścić się w przedziale 20 – 25 kg, przy czym samice powinny być lżejsze.

Bearded collie są psami wyglądającymi na masywne, dodatkowej wielkości nadaje bujna i długa sierść. Nogi psa są proste, mocne i umięśnione, zakończone owalnymi i dużymi łapami. Grzbiet prosty. Ogon bearded collie jest nisko osadzony, sięgający aż stawu skokowego. Głowa psa jest stosunkowo duża, wiszące uszy są średniej wielkości, powinny gładko przylegać do głowy.


Dopuszczalne umaszczenie bearded collie to czarne, czekoladowe, błękitne, różne odcienie szarości, czerwonopłowe, piaskowe. Białe znaczenia dopuszczalne tylko w niektórych miejscach.

 

Bearded collie na wystawie psów. 

 

Jak dbać o sierść bearded collie?

Sierść bearded collie jest długa, szorstka i twarda. Pod włosami okrywowymi znajduje się bardzo gęsty podszerstek. Na całym ciele struktura sierści jest taka sama, przy czym najbardziej owłosione są nogi psa i jego ogon. Sierść może się lekko falować. Na grzbiecie jest widoczny i naturalny przedziałek. Okrywy włosowej bearded collie nie należy strzyc, ani trymować – mimo szorstkiej struktury włosa. Konieczne są regularne sesje czesania, tak aby nie dopuścić do plątania i w efekcie filcowania sierści. Co dwa dni zaleca się czesanie bearded collie grzebieniem o szerokim rozstawie zębów, a następnie ściągnięcie martwego podszerstka za pomocą pudlówki. Szczególnie dokładnie należy wyszczotkować okolice głowy i uszu, portek oraz ogona psa. W przypadku spacerów po lesie czy innych terenach sprzyjającym przyczepianiu się rzeczy do sierści psa należy czesanie wykonywać po każdym takim wyjściu. Raz w miesiącu konieczna jest kąpiel psa. Przy psach wystawowych, opiekunowie używają specjalnych odżywek w celu nadania sierści wyjątkowego połysku.

Należy również regularnie sprawdzać stan uszu psa. Gęsta sierść oraz przyleganie ich do głowy sprzyja powstawaniu infekcji. Po kąpieli konieczne jest dokładnie wysuszenie uszu.

 

Bearded collie beżowy. 

 

Charakter bearded collie

Bearded collie są psami nad wymiar zrównoważonymi, są oazą spokoju nawet w stresujących sytuacjach. Ta cecha sprawia, że dobrze odnajdują się w większości domów, gdzie tylko mają zapewnione i spełnione potrzeby – dużą przestrzeń do biegania, ćwiczenia i pracę z opiekunem oraz sporą dawkę czułości. Najbardziej wymagającym elementem w posiadaniu bearded collie jest ich sierść. Na jej pielęgnację należy poświęcić tygodniowo po kilka godzin. Wysoka aktywność tej rasy powoduje również, że konieczne jest zapewnienie sporej porcji karmy dla psa. Poza tymi wymaganiami, bearded collie są oddanymi i niekonfliktowymi kompanami. Bardzo dobrze dogadują się z innymi psami. Co ważne, bearded collie nie lubi nadmiernego hałasu, po jego dawce potrzebuje odpoczynku i wyciszenia się w swoim azylu.

Bearded collie mimo dużej wytrzymałości i odporności na choroby nie nadaje się do nocowania na dworze i życia w budzie. Pies tej rasy potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem, bez tego szybko podupada jego pogoda ducha, co może skończyć się nawet psią depresją.

Psy bearded collie są wytrzymałe i na ogół zdrowe. Średnia długość życia bearded collie to 13 – 15 lat.

 

Jak trenować bearded collie?

Bearded collie posiada bardzo dużą potrzebę pracy z ludźmi oraz przynależności do stada. Wykazuje szybkość nauki i łatwo daje się wychować, o ile poświęci się mu swój czas. Najważniejsze, aby wprowadzić socjalizację już od szczeniaka, a następnie podstawy posłuszeństwa. Z takim startem bearded collie staje się wyjątkowym i nader inteligentnym towarzyszem. W szkoleniu powinno się wykorzystywać pozytywne wzmacnianie i naukę opartą na nagrodach. Bearded collie, podobnie jak i inne psy pasterskie, jest psem wrażliwym, źle znosi krzyki i kary.

Psy bearded collie uwielbiają wszelkie psie sporty – od pływania, przez agility, po obedience. Posiadając psa tej rasy spróbuj również jazdy na rowerze z psem – może okazać się to dla was sport idealny!

 

Przeczytaj więcej: Trening pozytywnego wzmacniania psa

Agility z bearded collie. 

 

Bearded collie – cena

Cena szczeniaka bearded collie z rodowodem to 4000 – 6000 zł. Cena zależna jest przede wszystkim od renomy hodowli oraz od ilości szczeniąt w miocie. Najlepsze hodowle, gdzie reproduktorzy zdobywali najwyższe miejsca na wystawach, mogą mieć wyższe ceny za szczeniaka.

Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji, dokładnie sprawdzić hodowlę, a następnie się do niej wybrać zobaczyć na żywo szczenięta i warunki bytowania. Podczas takiej wizyty zapoznawczej możesz rozwiać wszelkie swoje wątpliwości, zapoznać się z hodowcą i zadać mu pytania, które cię martwią.

Miesięczny koszt utrzymania dorosłego bearded collie wynosi ok. 300 zł. Największy koszt stanowi karma dla psa. Bearded collie, jako pies średniej rasy i aktywny, potrzebuje solidnej dawki składników odżywczych i kalorii. Wysokiej jakości karma dba również o piękną, długą sierść psa, jego stawy i szybką regenerację mięśni. Jak wcześniej zostało wspomniane, bearded collie wymaga regularnego czesania, jeśli zaniechamy tej czynności, konieczne będą co miesięczne wizyty u groomera. Jedna taka wizyta z psem tej rasy to koszt od 400 do 550 zł w zależności od miasta.


Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość