Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Akwarium a wakacje – co zrobić z akwarium, gdy jedziemy na urlop?

Czy można zostawić akwarium bez opieki na tydzień lub dwa? O co należy zadbać przed wyjazdem? Czy warto skorzystać z automatu do dozowania jedzenia? Przeczytaj jak przygotować akwarium na dłuższą nieobecność.

Okres wakacyjny wiąże się z wieloma rozterkami właścicieli zwierząt – o ile psa można wziąć ze sobą na urlop, to akwarium musi pozostać w domu. Jak o nie zadbać, aby po naszym powrocie z wakacji zastać w nim wszystkich mieszkańców w dobrej formie? Przeczytaj!

 

Karmienie rybek akwariowych w baseniku.

 

Jak przygotować akwarium do wyjazdu? Zabezpieczenie akwarium

Właścicieli akwarium, którzy pierwszy raz wyjeżdżają na dłuższy urlop kusi, aby coś poprawić w akwarium, udoskonalić – może kupić lepszą pompkę czy zmienić oświetlenie… tymczasem wszelkie zmiany są absolutnie odradzane! Lepiej zostawić wszystko tak jak jest, gdyż mamy pewność, że to funkcjonuje poprawnie. Nie wprowadzajmy więc zmian, których nie będziemy mogli kontrolować. Warto za to oczywiście umyć akwarium przed wyjazdem, oczyścić wkłady w filtrach i wyposażyć akwarium je np. w system włączający i wyłączający oświetlenie. To prosta wtyczka do kontaktu, którą można odpowiednio zaprogramować – warto przez kilka dni obserwować jej działanie, aby mieć pewność, że podczas naszej nieobecności zadziała tak samo.

 

 

Jak zostawić rybom jedzenie podczas nieobecności?

Najbezpieczniejszym i najprostszym sposobem jest skorzystanie z uprzejmości sąsiada. Karmienie rybek zwykle nie jest skomplikowaną czynnością, więc każdy powinien sobie z nią poradzić. Najlepiej przygotować sąsiadowi rozpiskę karmienia i odmierzone porcje karmy. Co w sytuacji, kiedy nie mamy sąsiada, lub nie chcemy nikogo obarczać kłopotem? Można w takim przypadku skorzystać z karmnika automatycznego dla ryb. Korzystając z takiego karmnika, możemy karmić ryby pokarmem granulowanym i płatkami i zaprogramować do 5 karmień na dobę. To bardzo dobre rozwiązanie zarówno podczas wyjazdu jak i w codziennym życiu dla tych, którym zdarza się zapomnieć o karmieniu rybek.

 

 

Czy można zostawić rybkom pokarm na zapas?

Oczywiście nawet początkujący akwarysta wie, że to nie jest możliwe – co więcej, pozostawienie zbyt dużej ilości pokarmu naraz może w najlepszym wypadku tylko zanieczyścić akwarium, ale w najgorszym doprowadzić nawet do śmierci ryb. Dlatego jeżeli mamy wątpliwości co do karmienia rybek np. przez sąsiada, a nie chcemy kupować karmnika automatycznego, to lepiej w większości przypadków postawić ryby na tydzień bez jedzenia niż ryzykować przekarmienie.

 

Zobacz produkty pomocne w utrzymaniu rybek akwariowych

 

Rozwiązania na czas urlopu dla akwarystów - profesjonalistów

Jeżeli dopiero co rozpoczęliśmy przygodę z akwarystyką, a w naszym akwarium są gatunki ryb łatwe w hodowli, to najpewniej wyjazd na kilka dni im nie zaszkodzi. Gorzej, jeżeli posiadamy gatunki ryb bardzo wrażliwe na parametry wody – temperaturę czy twardość. W takim przypadku trudno nawet o pomoc sąsiada, bo zwykle nie będzie w stanie nam pomóc z uwagi na brak doświadczenia. W takim przypadku warto pomyśleć o kupnie komputera akwarystycznego z możliwością zdalnego podglądania parametrów akwarium poprzez aplikację. W ten sposób możemy sprawdzić zdalnie np. pH lub temperaturę w akwarium.

 

Zaniedbane akwarium kula, zielone od glonów.

 

Akwarium bez opieki, ale na oku!

Zostawiając akwarium na wakacje, warto zakupić kamerkę, dzięki której będziemy je mieli na oku podczas wakacji. Dzięki temu będziemy mogli na bieżąco sprawdzać, czy wszystko jest w porządku – czy działa filtr, oświetlenie, automat na karmę. Pozwoli to nam na spokojny wypoczynek ze świadomością, że nasze ryby mają się dobrze – bo i tak jest w większości przypadków.
Największym zagrożeniem dla życia ryb jest awaria filtra lub grzałki – jeżeli okaże się, że np. podczas awarii prądu filtr lub grzałka się nie załączyły, wystarczy poprosić sąsiada o włączenie ich ręcznie. (Znów instytucja sąsiada jest niezastąpiona!) I znów - jeżeli takiego nie posiadamy to warto zainstalować przed wyjazdem dodatkowy filtr wewnętrzny z opcją napowietrzania. Jeśli pierwsze urządzenie zawiedzie z jakiegoś powodu, drugie podtrzyma odpowiednie warunki w akwarium.

 

 

Uwaga, alarm w akwarium w czasie urlopu!

Pozostawienie akwarium bez opieki na tydzień czy dwa z reguły nie wiąże się z większym kłopotem, ale jak wiadomo, wypadki zawsze się zdarzają. Co zrobić, gdy komputer akwarystyczny sygnalizuje coś niepokojącego (jeżeli mamy) lub zauważymy coś na kamerce? Jeżeli możemy pilnie wrócić z wakacji, to jesteśmy w dobrej sytuacji (a raczej nasze ryby), jeżeli nie to warto zostawić sąsiadowi klucze i skontaktować się z zaprzyjaźnionym akwarystom, który będzie mógł przyjechać do nas do domu i rozwiązać problem. Bo nie ma co ukrywać – o ile nakarmienie rybek to zajęcie dla laika, o tyle naprawa parametrów akwarium wymaga specjalistycznych umiejętności i wiedzy, a jak wiadomo – akwarystyka tylko z zewnątrz wygląda na prostą hodowlę rybek.

 

Może Cię zainteresować: Jak się pozbyc glonów w akwarium?Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość