Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Spaniel kontynentalny miniaturowy papillon i phalene – poznaj małe, łaciate łobuzy

Papillon, czyli spaniel kontynentalny miniaturowy, ma swoją bliźniaczą rasę – phalene. Papillon z francuskiego oznacza motyla, phalene natomiast ćmę co nawiązuje do ich wyglądu. Psy różnią się jedynie ułożeniem uszu, a mimo to Związek Kynologiczny FCI zaklasyfikował rasy jako osobne. Przeczytaj charakterystykę spaniela kontynentalnego i poznaj bliżej tego psiego motylka oraz ćmę!

 

Historia spanieli kontynentalnych – papillona i phalene

Spaniele kontynentalne miniaturowe to radosne i łatwe do ułożenia pieski, które zabawiały damy dworów już od wieków. Nie jest znana dokładna data powstania tej rasy. Zakłada się, że psy ukształtowały się naturalnie, a ich wygląd zmieniał się na przestrzeni lat. Zawsze jednak były to psy małe, długowłose, z łatami na białym tle.

FCI zakwalifikowało spaniele miniaturowe do grupy X psów ozdobnych i do towarzystwa i do sekcji kontynentalnych toy spanieli. FCI dzieli spaniele miniaturowe na dwie rasy – papillon i phalene, z tym że jedyną różnicą w obu rasach jest jedynie ułożenie uszu psów. Phalene występował znacznie wcześniej niż papillon. To odmiana z wiszącymi uszami była nawet uwieczniana na obrazach w XIII wieku. Odmiana ze stojącymi uszami – papillon - powstała prawdopodobnie w XIX wieku, kiedy to krzyżowano phalene z schipperke, a także ze szpicem miniaturowym.

Ciekawostką jest, że spaniele miniaturowe brały udział w powstawaniu chihuahua długowłosego.

 

Dwa papillony. 

 

Wzorzec i sylwetka spaniela kontynentalnego miniaturowego

Spaniel kontynentalny należy do psów ras małych. Masa ciała dorosłego osobnika to od 1,5 kg do 2,5 kg (mniejsza kategoria wagowa spanieli kontynentalnych) i od 2,5 kg do 4,5 kg (większa kategoria wagowa spanieli kontynentalnych). Wysokość w kłębie dorosłego papillona to ok. 28 cm.

Sylwetka spaniela kontynentalnego jest wydłużona, prostokątna. Łapy proste, chude. Szeroka klatka piersiowa z dłuższym włosem. Ogon wysoko osadzony z pióropuszem. Głowa spaniela kontynentalnego miniaturowego jest mała, z małym nosem, ale dużymi oczami. Zarówno nos, jak i oczy koloru ciemnego – preferowane czarne. Najważniejszym elementem wyglądu zewnętrznego spanieli kontynentalnych są ich uszy. To one są symbolem rasy i są elementem klasyfikującym psy:

 

Papillon (motyl)

ma uszy stojące, ale zwrócone w boki. Małżowina uszna jest skręcona, osobniki z uszami skierowanymi na wprost, złamanymi lub półstojącymi są dyskwalifikowane z dalszej hodowli. Uszy papillona są wysoko osadzone, a na zewnątrz pokryte są gęsto, długą sierścią, która tworzy frędzle. Uszy te przypominają kształtem motyla, stąd też nazwa rasy.

 

Papillon

 

Phalene

ma uszy wiszące. Jest to jedyna różnica u obu ras. Uszy phalene są również wysoko osadzone, z długimi frędzlami. Psy phalene ze stojącymi lub półstojącymi uszami są dyskwalifikowane na zawodach.

 

Phalene.


Sierść spaniela kontynentalnego składa się z długich, lekko falistych włosów okrywowych. Całość szaty jest miękka, z połyskiem. Dopuszczalne umaszczenie to łaciate na białym tle. Wymogiem jest jednak posiadanie białej strzałki na głowie psa (między łatami).

 

Papillon - charakter

Papillony to wesołe, żwawe, ale dystyngowane pieski. Są nienachalne i niekłopotliwe, nie mają tendencji do nadmiernego szczekania. Jednak uwaga – papillony mają tendencje do braku pewności siebie, co szybko skutkuje problemami behawioralnymi. Należy wzmacniać pewność swojego psa poprzez regularne treningi, zabawy w węszenie czy psie sporty, w których papillony świetnie się odnajdują. Odpowiednio prowadzone zdobywają czołowe miejsca na zawodach np. agility!

Piesek papillon dobrze odnajdują się w towarzystwie, jest świetnym psem rodzinnym i mało wymagającym. Sprawdzi się nawet w małych mieszkaniach w bloku. Dawka aktywności na dworze sprawia, że spaniel kontynentalny pięknie sam się wycisza w mieszkaniu.

 

Zdrowie papillona

Spaniel kontynentalny uznawany jest za rasę długowieczną i z dobrą odpornością organizmuc. Średnia długość życia papillona to 15 lat. Psy tej rasy mają jednak predyspozycje do wystąpienia następujących chorób:

zaćma
- głuchota
problemy ze stawami
- zapadnięcie tchawicy

Dodatkowo, papillony są wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne i źle znoszą zarówno upały, jak i nadmierny chłód. W zimne miesiące warto wyposażyć pupila w dopasowane ubranko dla psa, w lato natomiast nie wychodzić w południe na spacer, a w domu rozstawić maty chłodzące dla psów.

Długie włosy spaniela kontynentalnego są łatwe w utrzymaniu. Brak podszerstka zmniejsza kołtunienie się sierści.

 

Dwa phalene

 

Papillon – cena

Papillony w Polsce nie są zbyt popularne. Hodowli tej rasy jest bardzo mało, a ceny za szczeniaka papillona wynoszą od 3000 do 5000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego małego psa to około 200 zł. W przypadku chęci wystawienia psa na wystawach lub brania udziału w zawodach np. agility, miesięczny koszt utrzymania wzrasta do ok. 400 zł.




Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Źródło: fci.be/en/
           zkwp.pl

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość