Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Rasy hybrydowe psów - niebezpieczna moda?

Ludzie od wielu lat krzyżują ze sobą różne rasy psów, aby uzyskać idealną mieszankę cech. W ten sposób powstało wiele wspaniałych ras, ale doszło również do nadużyć przez pseudohodowle. Sprawdź, jakie zagrożenia może nieść ze sobą krzyżowanie różnych psów i które rasy są polecane przez hodowców.

Jak powstają hybrydowe rasy psów?

Aby dobrze zrozumieć rasy hybrydowe psów, warto najpierw przyjrzeć się temu, jak powstają takie krzyżówki. To, czy dany typ psa stanie się uznaną rasą, zależy od czasu i eksperymentów. Hodowcy starannie dobierają psy o pożądanych cechach i krzyżują je przez kilka pokoleń, dążąc do uzyskania stałych parametrów wielkości, wyglądu i temperamentu. Ważne jest, aby hodowcy dobierali odpowiednie rasy – tak, aby nowo powstała odmiana nie miała chorób i obciążeń genetycznych. Niestety nie każdy hodowca się na tym skupia, często najważniejszym kryterium jest to, czy czworonóg będzie dobrze się sprzedawał. Nie każda nowa rasa zostanie też zaakceptowana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). Organizacje kynologiczne przy akceptacji nowej rasy kierują się zdrowiem i dobrem zwierząt. W przypadku nadużyć przy krzyżówkach rasy nie zostają przyjęte, ale hodowcy często i tak dalej sprzedają i rozmnażają psy. Właśnie dlatego ważne jest, aby pies hybryda pochodził z zarejestrowanej hodowli.

 

Psy hybrydowe – możliwe komplikacje

Przy decydowaniu się na hybrydy psów należy oczywiście sprawdzić hodowlę w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKWP). Każdy legalny hodowca będzie tam zarejestrowany. Poza tym trzeba dowiedzieć się więcej na temat samej rasy. Hodowcy mogą obiecywać, że czoworonóg będzie hipoalergiczny, zdrowszy czy nawet słodszy niż inne rasy. Warto pamiętać, że wszystkie psy linieją, wydzielają łupież, ślinę i oddają mocz, co stanowi drogę dla alergenów. Krzyżówka nie gwarantuje, że pies będzie wolny od alergii.
Genetyczne cechy układają się losowo, więc nigdy nie ma pewności, że zostaną uzyskane najlepsze cechy obu ras. Niezależnie od tego, czy to czysta rasa, czy krzyżówka, każdy pies może być bardziej lub mniej alergiczny, inteligentny lub zdrowy.

Zdrowie psów hybrydowych jest ściśle związane z ich pochodzeniem od zdrowych rodziców. Wybór hodowców, którzy dbają o badania zdrowotne swojego stada hodowlanego, jest kluczowy. Chociaż psy hybrydowe często uważane są za zdrowsze, to jednak różnice w długości życia między nimi a psami rasowymi są minimalne.

Zanim zdecydujemy się na psa, należy sprawdzić, czy dana rasa jest zaakceptowana przez FCI. Również istotne jest to, że deklarowane cechy rasy nie zawsze się sprawdzą w przypadku każdego psa i może się nam trafić chory pupil. Może okazać się, że pies ze schroniska będzie okazem zdrowia, a pies hodowlany będzie wymagał kosztownej opieki. Warto o tym pamiętać przy adopcji psa z każdego źródła.

 

Lista psów hybryd

Poniżej przedstawiamy niektóre rasy hybrydowe wraz z opisem. Może to pomóc w lepszym zrozumieniu danej krzyżówki i rozwiać wątpliwości przy chęci adopcji danego czworonoga.

Beaglier

Krzyżówka beagla i rasy cavalier king charles spaniel. Beaglier to średni przyjazny pies do towarzystwa, który będzie cieszyć się życiem rodzinnym i byciem częścią wszystkiego, co robi jego właściciel. Możliwe nasilone problemy z układem oddechowym i alergiamii u tych hybryd.

 

Beaglier

 

Bernedoodle

Krzyżówka berneńskiego psa pasterskiego i pudla. Były hodowane jako psy do towarzystwa, dlatego uwielbiają uwagę i mnóstwo przytulasów ze strony rodziny. Bernedoodle lubią wylegiwać się na kanapie, jak i również kochają aktywność. Te hybrydy są mocno narażone na alergie i problemy skórne oraz związane z układem ruchu.

 

Bernedoodle

 

Bullhuahua

Krzyżówka buldoga francuskiego i chihuahua. Ten mały pies charakteryzuje się żywiołowym temperamentem, a zarazem jest lojalnym i ochraniającym towarzyszem. Pomimo niewielkich rozmiarów, może być pełen energii, wymagając zarówno ruchu, jak i czasu przytulania się do swojej rodziny. Bullhuahua narażone są na zwiększone ryzyko chorób układu pokarmowego oraz kostno-stawowego. Częste są również problemy z oddychaniem.

 

Bullhuahua

 

Cavachon

Krzyżówka bichon frise i rasy cavalier king charles spaniel. Cavachon jest mały, chętny do aktywności i jest rekomendowany dla alergików. Należy pamiętać, że żaden pies nie jest w 100% hipoalergiczny.

 

Cavachon

 

Cavoodle/Cavapoo

Krzyżówka cavalier king charles spaniel i pudla. Cavadoodle jest psem dość łatwym w wychowaniu. Wykazuje się dużą inteligencją i jest bardzo oddany swojej rodzinie.

 

Cavapoo

 

Chiweenie

Krzyżówka chihuahua i jamnika. Chiweeniee charakteryzuje się pewnością siebie i odwagą – cechy, które dziedziczy po obojgu rodzicach. Uwielbia uwagę i bardzo mocno przywiązuje się do rodziny. Charakterystyczną cechą tej rasy jest głośne szczekanie.

 

Chiweenie

 

Chug

Krzyżówka chihuahua i mopsa. Często, gdy łączy się te dwie rasy, otrzymuje się psy, które są wyjątkowo pocieszne, uwielbiają wylegiwać się na kanapie i są niesamowicie lojalne. Ta rasa również głośno szczeka.

 

Chug

 

Cockapoo

Krzyżówka cocker spaniela i miniaturowego pudla. Cockapoo są hodowane bardziej ze względu na temperament niż przez wygląd i zwykle dziedziczą słodką, kochającą i przyjazną naturę, wspólną dla obu ras rodzicielskich. Są bardzo inteligentne, łatwe w szkoleniu i zazwyczaj dziedziczą entuzjazm pudla. Nie lubią być same, dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi i dziećmi.

Przeczytaj więcej o cockapoo

Cockapoo

 

Goldador

Krzyżówka golden retrievera i labrador retrievera. Te psy są życzliwe, towarzyskie i chętne do pomocy. Ponadto zarówno golden retrievery, jak i labradory są uważane za jedne z najbardziej przyjaznych ras, co oznacza, że goldadory są bardzo przyjacielskie. Potrzebują dużo aktywności fizycznej i stymulacji przy treningach.

 

Goldador

 

Goldendoodle

Krzyżówka golden retrievera i pudla. Są naturalnie skłonne do zachowania ostrożności w przypadku niemowląt i małych dzieci i będą cierpliwymi towarzyszami dzieci, gdy dorosną. Są bardzo mądre i lubią inne zwierzęta.

Przeczytaj więcej o goldendoodle

Goldendoodle

 

Jackabee

Krzyżówka jack russell terriera i beagle’a. Jackabee to energiczny i inteligentny pies, dziedziczący cechy obojgu rodziców. Charakteryzuje się żywym temperamentem, sprytnością oraz przyjaznym podejściem do ludzi. To towarzyski pies, który uwielbia interakcję z rodziną i jest gotów do aktywności na świeżym powietrzu.

 

Jackabee

 

Labradoodle

Krzyżówka Labrador retrievera i pudla. Labradoodle to inteligentny, przyjazny i łatwy w pielęgnacji pies. Charakteryzuje go zrównoważony charakter, co sprawia, że doskonale nadaje się jako towarzysz rodziny. Jest również znany z niskiej tendencji do alergii, co czyni go odpowiednim wyborem dla osób z uczuleniem na sierść.

Przeczytaj więcej o labradoodle

Labradoodle

 

Maltipoo

Krzyżówka maltańczyka i pudla. Maltipoo to mały pies o miłym wyglądzie i przyjaznym charakterze. Jest łagodny, łatwy do tresury i chętnie nawiązuje relacje z ludźmi. Jego kompaktowy rozmiar sprawia, że doskonale sprawdza się jako pies do mieszkania.

Przeczytaj więcej o maltipoo

Maltipoo

 

Pekepoo

Krzyżówka pekińczyka i pudla. Pekepoo to mały pies o uroczym wyglądzie, zrównoważony między delikatnością pekińczyka a energią pudla. Charakteryzuje go przyjazne usposobienie, a także łatwość adaptacji do różnych środowisk.

 

Pekepoo

 

Pomchi

Krzyżówka pomeraniana i chihuahua. Pomchi to mały pies do przytulania, charakteryzujący się energią Chihuahua i urokiem Pomeraniana. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, jest pewny siebie i gotów do zabawy.

 

Pomchi

 

Puggle

Krzyżówka mopsa i beagla. Puggle to energiczny pies, charakteryzuje go inteligencja, przyjazne usposobienie i chęć do zabawy. Jest towarzyskim psem, który świetnie się sprawdza w rodzinnej atmosferze.

Przeczytaj więcej o puggle

 

Puggle

 

Schnoodle

Krzyżówka schnauzera i pudla. Energiczny i inteligentny, jest doskonałym towarzyszem zarówno podczas zabawy, jak i relaksu. Zwinny, łatwo się uczy i buduje silne więzi z rodziną. Jego futro może mieć różne tekstury, co czyni go pięknym i ciekawym zwierzęciem.

 

Schnoodle


Jest bardzo dużo ras hybrydowych i każda z nich wykazuje unikatowe cechy. Wybierając hybrydowego pupila, uczmy się o jego potrzebach, by zapewnić mu zdrowe i szczęśliwe życie. Należy dokładnie sprawdzić hodowlę, z której chcemy kupić psa i sprawdzić cechy rasy, aby były kompatybilne z nami. Należy też pamiętać, że nie każdy pupil z hodowli będzie taki, jak opisuje to hodowca czy teksty o samej rasie. Każdy czworonóg jest indywidualny i może mieć niespodziewane cechy, jak i choroby. Często psy hybrydowe to po prostu kundelki - ale jedyną różnicą jest inicjowanie krzyżowań przez człowieka u hybryd, u kundelków proces ten następuje samoistnie i poza kontrolą doboru partnerów przez człowieka.

 

Aleksandra Drzewińska

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość