Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Lwi piesek (Lowchen) – Encyklopedia psów

Kochający pieszczoty, niewielki, czuły, towarzyski: to tylko kilka określeń bohatera naszej dzisiejszej opowieści, którym jest… lwi piesek. Jeżeli marzysz o psie i interesują cię małe rasy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: poznaj charakterystykę lwiego pieska, jego wymagania i potrzeby. Zapraszamy do lektury!

 

Lwi piesek o umaszczeniu białym.

 

Jak wygląda lwi piesek?

Zanim przejdziemy do opisu charakteru i wymagań rasy, odpowiemy na pytanie: jak wygląda lwi piesek. Lwi piesek to mały zwierzak, który według klasyfikacji FCI przynależy do psów ozdobnych i do towarzystwa. Wcale się temu nie dziwimy, bo lwi piesek to niezły słodziak, który może skraść serce niejednemu miłośnikowi małych ras.

Mimo tego że lwi piesek jest niewielki, ma mocną budowę. Jego włos jest gęsty, długi, falujący, jedwabisty i bardzo przyjemny w dotyku. Zarówno samice jak i samce są podobnej wielkości i rosną do 26-32 cm, a ważą w przedziale 5-7 kg. Szeroką głowę także pokrywa długi włos, strzyżony na tak zwaną lwią grzywę (czasami rodzą się lewki z krótką sierścią na pyszczku, ale wtedy nie biorą udziału w wystawach). Uszy długie, opadająca, pokryte ozdobnym, frędzlowatym włosem. Ciało lwiego pieska zdobi średniej długości ogon zakończony charakterystycznym pióropuszem. Jak widzisz lwi piesek, faktycznie, przypomina króla zwierząt. Lwie pieski występują w różnorodnych kolorach. Okrągłe, duże i ciemne oczy o inteligentnym spojrzeniu są tajną bronią lwiego pieska, bo potrafią rozczulić i udobruchać niemal każdego, kto ma kontakt z tym wspaniałym zwierzakiem.

 

 

Lwi piesek - charakter

Lwi piesek to niewątpliwy bystrzak, jest bardzo inteligentny, ciekawski i szybko się uczy. W mig zrozumie o co chodzi w przywołaniu, pozostawaniu w miejscu, czy ćwiczeniu samokontroli. Jeżeli zostaniesz dumnym właścicielem tego bystrzaka, na spacerach i treningach wesprą cię naturalne, lekkostrawne i delikatne smaczki treningowe, które będą doskonałym motywatorem i nagrodą dla twojego pupila. Lwi piesek szybko się uczy, ale potrzebuje widzieć sens w poleceniach. Najlepszym sposobem nauki jest zabawa, podczas której przy pomocy zabawek sznurkowych czy gier dla psa, które rozwijają inteligencję i instynkty naszych pupili, uczysz zwierzaka komunikacji i uważności.

Wspaniałą formą wspólnego spędzania czasu i nauki są domowe zawody agility, podczas których opiekun oraz jego dumny zwierzak pokonują tor przeszkód. Mimo że lwi piesek jest mały i zakwalifikowany przez FCI jako pies ozdobny i do towarzystwa, nie jest psem kanapowym, który ma tylko ładnie się prezentować. To radosny i pełen wigoru zwierzak, który potrzebuje umiarkowanego ruchu oraz kilku spacerów dziennie.

 

Lwi piesek leży na sianie.\

 

Lew sam w domu

Czy lwi piesek dobrze znosi samotność? Zdecydowanie nie. Lwi piesek potrzebuje obecności swojego opiekuna, którego darzy ogromną miłością. Dlatego należy uczyć te pieski zostawiania w domu pod nieobecność właściciela. Pamiętaj, że szczeniaczki potrzebują twojej stałej obecności, ale w chwili gdy twój pupil nieco podrośnie, oswajaj go z tym, że nie zawsze będziesz blisko. Zacznij od małych kroczków, czyli od pozostawiania psa na bardzo krótki czas w pokoju, kiedy zwierzak widzi, że jesteś w domu. Z czasem stopniowo zwiększaj dystans i czas. Jeżeli od razu wrzucisz psa na głęboką wodę, szkolenie przyniesie odwrotny skutek. Podczas pracy warto zastosować matę węchową, w której schowasz psie przysmaki. Szukanie przekąsek zajmie pupila, złagodzi napięcie i wesprze go w oswajaniu się z nową sytuacją. Równocześnie jeżeli twój tryb życia zmusza cię do wielogodzinnego pobytu poza domem, odradzamy ci zakup lwiego pieska.

 

 

Lwi piesek - pielęgnacja

Niektóre psy bardziej gubią włos, inne mniej. Lwi piesek zalicza się do tej drugiej grupy. Zdecydowanie brak podszerstka ułatwia sprawę, bo lwi piesek nie linieje, a podczas czesania włos mniej się plącze. Ważne jest regularne szczotkowanie włosa, mniej więcej 2 razy w tygodniu. Do mycia włosa stosuj szampon nabłyszczający, który chroni włos przed wysuszeniem. Lepiej nie decydować się na samodzielne strzyżenie lwich piesków, ponieważ można łatwo zniszczyć ich sierść. Do czynności pielęgnacyjnych lewka należy też sprawdzanie uszu i stanu pazurków.

 

 

Lwi piesek hodowla

Jeżeli chcesz, aby lwi piesek stał się częścią twojej rodziny, twoim zadaniem będzie znalezienie doświadczonego hodowcy. To bardzo ważna misja, ponieważ tylko sprawdzony hodowca należycie zadba o twojego przyszłego przyjaciela, a także prawidłowy wybór rodziców maluszka. Podczas szukania idealnego hodowcy, zwróć uwagę na to, w jaki sposób dana osoba wypowiada się na temat zwierzaków, czy czujesz w niej pasję i miłość do swojego zawodu, czy też nie. Zadawaj dużo pytań i oczekuj wyczerpujących odpowiedzi. Odpowiedzialny hodowca także będzie zadawał ci pytania, to dobry znak, który świadczy o tym, że zależy mu na psach, które chce oddać w dobre ręce.

 

 

Lwi piesek cena

W zależności od hodowli i osobników lwi piesek kosztuje od 4000 do 8000 złotych, a średni miesięczny koszt utrzymania pieska to ok. 100 zł. Oprócz czasu, zabawy, pieszczot musimy zapewnić naszemu pupilowi dobrą jakościowo karmę, wygodne posłanie oraz środki i narzędzia do pielęgnacji.

 

 

Zdrowy jak lwi piesek!

Lwie pieski cieszą się bardzo dobrym zdrowiem, a długość ich życia wynosi 13-14 lat. Nie mają skłonności konkretnych chorób. W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić choroba dziedziczna, czyli zanik siatkówki czy zaćma, ale doświadczeni hodowcy robią badania swoim psom i skutecznie przeciwdziałają pojawieniu się ewentualnych problemów zdrowotnych. Zawsze warto zapytać hodowcę o badania rodziców twojego przyszłego szczeniaka.

 

 

Lwi piesek podsumowanie

Lwi piesek to prawdziwy towarzysz rodziny. Jest mądry, czuły i wrażliwy na komunikację z człowiekiem. Swobodnie odnajdzie się zarówno w mieszkaniu jak i w domu z ogrodem, ale i tak najważniejsza będzie dla niego bliskość i kontakt z opiekunami. Absolutnie nie jest to pies dla tych, którzy długo pracują poza domem, bo lwi piesek ciężko znosi samotność.

 Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość