Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot hawański (havana cat) - Encyklopedia ras kotów

Koty hawańskie są typowo współczesną rasą, uzyskaną poprzez pracę hodowlaną zaangażowanych ludzi. Mimo że historia rasy nie jest długa i świetność dopiero co była na wyciągnięcie ręki, to aktualnie koty hawańskie ponownie zmagają się z malejącą populacją.

Swoją dzisiejszą nazwę rasa havana zawdzięcza pięknemu mahoniowo – brązowemu kolorowi futra. Kojarzone one było z kolorem cygar z Hawany, a także z kolorem sierści królików rasy hawańskiej.

 

Kot hawański linii brytyjskiej.

 

Pochodzenie i historia rasy kotów havana

Rasa havana w swoich korzeniach ma koty z Tajlandii – te ciemnobrązowe były najbardziej otaczane czcią i wpuszczane do świątyń, jako dobry omen. Latami taki stan rzeczy się utrzymywał, aż w wieku XIX zaczęto wywozić pierwsze okazy do Wielkiej Brytanii. Ciemnobrązowe koty nie zyskały tam jednak popularności. Około 1920 roku przywożenie kotów skończyło się, a ich populacja stopniowo topniała.

Pojedyncze okazy trafiły w ręce miłośniczek tajlandzkich kotów i tak z początkiem 1950 roku pięć hodowczyń rozpoczęło pracę nad powróceniem i udoskonaleniem rasy. Doświadczone hodowczynie najbardziej tutaj skupiły się na wyglądzie kotów – miały być jednolicie brązowe. W tym celu kojarzono pozostałe okazy z kotami rosyjskimisyjamskimi o umaszczeniu seal point i czekoladowym. W 1954 roku urodził się pierwszy kot uznany za idealne odzwierciedlenie rasy – była to kotka Elmtower Brown Study. 4 lata później rasa została uznana przez brytyjską organizację felinologiczną.

Początkowo koty uznane były pod nazwą kot orientalny kasztanowy krótkowłosy. Dopiero w 1970 roku nadana została nazwa, którą znamy do dzisiaj – Havana cat.

Do USA pierwszy kot hawański (samica) trafił w 1950 roku. Elsie Quinn z Kalifornii rozpoczęła z daną kotką hodowlę rasy. Uważa się, że to ta wszystkie koty hawańskie w USA mają w korzeniach DNA właśnie tej sprowadzonej kotki. Powoduje to, że linia amerykańska kotów hawańskich jest bardzo wyrównana eksterierowo.

Około roku 1950 został utworzony klub Havana Group zrzeszający wielbicieli tych czekoladowych kotów. W następnych latach został jednak zmieniony na klub łączony – z kotami orientalnymi – Havana and Oriental Liliac Cat Club. Aktualnie federacje amerykańskie i brytyjskie mają swoje wzorce rasy, jednak federacje felinologiczne europejskie określają koty hawańskie jako czekoladowe koty orientalne.

 

Kot hawański linii amerykańskiej.

 

Jak wygląda kot hawański?

Z uwagi na dwie drogi tworzenia rasy, wyróżnia się odmianę brytyjską i amerykańską kotów hawańskich. Obie odmiany to koty średniej wielkości z średniej długości, gładką i bardzo lśniącą sierścią w kolorze mahoniowego brązu, oraz z zielonymi oczami - ale na tym podobieństwa właściwie się kończą.

Koty hawańskie linii brytyjskiej zaliczane są do grupy orientalnej. Mają szczupłą budowę ciała. Nogi długie, tylne delikatnie dłuższe niż przednie. Ogon średniej długości, cienki. Głowa długa, chuda, z bardzo dużymi, suchymi uszami skierowanymi do przodu. Oczy duże, szeroko osadzone, koloru zielonego.

Koty hawańskie linii amerykańskiej są bardziej postawne, z widoczną muskulaturą. Nogi długie, proste, z owalnymi łapami. Ogon średniej długości i grubości, ale w stronę chudego. Głowa havana cat jest delikatnie dłuższa niż szersza. Dobrze zarysowany stop i wyraźne kości policzkowe. Oczy średniej wielkości, owalne, zielone. Uszy duże, zaokrąglone.

 

Kot hawański brytyjskiej linii.

 

Kot havana brown – charakter

Koty hawańskie są bardzo inteligentnymi, uczuciowymi i ciekawskimi zwierzętami. Lubią być w centrum uwagi i nie stronią od sztuczek, aby zachęcić człowieka do kontaktu. Potrzebują sporej dawki zabawy, a najlepiej sprawdzą się do tego długie wędki dla kotów. Havana brown lubi poznawać nowe osoby, lubi towarzystwo i gości. Jednak to swojej rodzinie jest oddany, wierny i bez niej cierpi. Kot havana potrzebuje swojego miejsca, najlepiej miękkiego kociego legowiska w ustronnym miejscu i wysokiego drapaka przy oknie czy innym miejscu do obserwacji.

Havana cat z natury jest łagodny, unika konfliktów i woli się oddalić w sytuacji zagrożenia. Dlatego bardzo ważne jest szanowanie jego granic i zwracanie uwagi na mowę ciała kota, aby w porę móc zareagować. Kot hawański raczej nie jest hałaśliwy, miauczy z konieczności bardziej aniżeli dla zabawy – linia brytyjska ma do takich zachowań nieco większe predyspozycje.

Charakterystyczne dla kotów hawańskich jest używanie łapek do pierwszego kontaktu z przedmiotami, nieznanymi rzeczami czy ludźmi. Chcąc zwrócić na siebie uwagę również najpierw koty havana będą podnosiły łapki i wypatrywały reakcji.

 

Kot hawański amerykański w legowisku.

 

Kot hawański – cena

Koty hawańskie są jednymi z najdroższych w ogóle ras. W Polsce hodowli havana brown jest mało, a te nieliczne muszą sprowadzać koty do reprodukcji głównie ze Stanów Zjednoczonych, co zwiększa koszty prowadzenia hodowli. Na kociaka hawańskiego z Polskiej hodowli będzie trzeba dosyć długo czekać i należy przygotować się na wydatek za kociaka hawańskiego około 7000 zł plus koszty wyprawki dla kociaka. Kupno kociaka bezpośrednio z hodowli z USA jest szybszym rozwiązaniem, ale będzie to wydatek już około 3000 USD, a także cena podróży.
Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Źródło: Spot 50 breeds. How to identify 50 breeds, 2011

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość