Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Koń rasy Shire (shire horse) – najważniejsze informacje o rasie

Konie rasy shire wywodzą się z Wielkiej Brytanii i zaliczane są do największych i najcięższych koni na świecie. Mają charakterystyczne szczotki na nogach, które ciągną się od stawu skokowego oraz gęstą grzywę. Należą do grupy koni pociągowych, które poprzez swoją masywną budowę, doskonale odnajdywały się tego typu pracach. W Anglii występowały również jako konie wierzchowe, co obserwować możemy po dziś dzień.

Jak wygląda hodowla koni rasy shire? Ile ważył najcięższy koń świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Koń rasy shire na pastwisku.

 

Konie shire - pochodzenie i historia rasy

Konie shire swoje początki mają już w średniowieczu, kiedy to hodowcy starali się stworzyć rasę na tyle silną, by odstraszyć przeciwników. W taki właśnie sposób powstały konie shire, grupa zimnokrwistych zwierząt, które charakteryzowały się harmonijną budową, ale na tyle silną i masywną, że były w stanie równie pełnić funkcję konia wierzchowego, który uczestniczył w niejednej walce.

W dalszych latach tak zwany shire horse zyskał również inne zastosowanie. W XIX wieku był wykorzystywany do prac koni pociągowych. Zajmował się ciągnięciem tramwajów konnych w Wielkiej Brytanii. Aktualnie rasa hodowana jest najczęściej wyłącznie przez pasjonatów gatunku. W 1878 roku w Anglii powstało Shire Horse Society a American Shire Horse Association zostało założone w 1885 roku.

 

Jak wyglądają konie rasy shire?

Rasa koni shire ma charakterystyczny wygląd i budowę. Stworzenie idealnej rasy zajęło hodowcom sporo czasu. Shire zaliczany jest do największych i najcięższych koni świata.

Ogólna budowa ciała konia shire jest stosunkowo harmonijna, długie, umięśnione nogi, szeroka pierś z krótkim tułowiem. Specyficzny garbonosy profil, osadzony na długiej szyi, a na głowie znajdziemy różnego rodzaju znaczenia - gwiazdki czy strzałki. Jedwabiste szczotki rozpoczynają się już od stawu skokowego, dodatkowo charakterystyczny jest krótki ogon z gęstą grzywą. Ramiona tych koni są głębokie i szerokie, grzbiet zaś muskularny i krótki. Na nogach sierść jest delikatna, prosta i jedwabista. Mniejsze shire są na ogół preferowane jako konie pracujące, podczas gdy wyższe shiresy są używane na wystawach i do pokazów.
Konie shire mają umaszczenie przeważnie gniade, ale z charakterystycznymi białymi plamami na kończynach i głowie. Koń shire biały to dość rzadki okaz, tylko wielcy pasjonaci mogą pochwalić się tą odmianą w swoich stajniach. Przeważnie koń rasy shire osiąga do 2 metrów wysokości, waga jest zależna od ogólnej postawy i budowy.

 

Koń shire biały.

 

Ile waży najcięższy koń świata?

Wedle danych koń rasy shire, które osiągnął największą wagę, nazywał się Sampson i ważył 1500 kilogramów i mierzył około 230 centymetrów wysokości.

 

Konie shire charakter i usposobienie

Konie shire to niezwykle łagodne zwierzęta, które szybko aklimatyzują się w nowych miejscach, są przyjaźnie nastawione do ludzi. Charakteryzują się niezwykłą cierpliwością, dodatkowo mają szczególnie ugodowe usposobienie. Popularne wśród pasjonatów, którzy cenią sobie nietypowe gatunki, ciężko dostępne. 

 

Może Cię zainteresować: Na czym polega terapia z końmi - hipoterapia?

 

Zobacz ofertę akcesoriów ogrodniczych.

 

Koń rasy shire hodowla i wykorzystywanie

Shire Horse zawsze ewoluował. Współczesny shire jest duży i potężny, ale pełen wdzięku i atletyczny, z białymi znaczeniami i pięknymi falującymi, jedwabistymi włosami (piórami) na dolnych łapach. Dziś shire jest koniem bardzo wszechstronnym i jest używany do powożenia wozami, wszelkiego rodzaju jazdy, ciągnięcia narzędzi rolniczych. Są również efektownym koniem pokazowym. Wiele osób po prostu trzyma shire'a jako lojalnego przyjaciela i pięknego konia.

Dziś koń shire jest nadal popularny do ciągnięcia pojazdów, takich jak wozy widokowe, a wielu jeźdźców lubi jeździć potulną rasą dla przyjemności.

 

Konie shire ciągną wóz. 

 

Rasa koni shire odżywianie i zdrowie

Konie Shire powinny mieć standardową dietę dla koni, która obejmuje dobrej jakości siano, zboże, warzywa i owoce. Po prostu potrzebują dużo więcej jedzenia i wody niż przeciętny koń, aby utrzymać zdrową masę ciała. Niektórzy weterynarze zalecają dietę wysokotłuszczową, aby zapobiec miopatii związanej z magazynowaniem polisacharydów, która może powodować skurcze tylnych nóg.

Rasa jest podatna na przewlekły postępujący obrzęk limfatyczny. Jest to choroba, w której nogi stopniowo puchną, chociaż leczenie może pomóc spowolnić jej postęp. Ponadto, chociaż miopatia spichrzania polisacharydów nie jest tak powszechna u koni rasy shire, niektóre nadal mogą doświadczać napadów sztywności nóg i skurczów.
Konie rasy shire są na ogół zdrowe i mają bardzo spokojne, miłe usposobienie.

Przeczytaj więcej: Żywienie koni - jak zadbać o naturalną dietę?

 

Konie rasy shire - dla kogo są odpowiednie?

Chociaż są ogromne, konie rasy shire, są zazwyczaj łatwe w utrzymaniu, nawet dla niedoświadczonych właścicieli i jeźdźców. Konie shire są chętne do pomocy i łatwe do trenowania.

 

Koń shire – cena

Ile kosztuje shire? Cena za konia tej rasy zaczyna się od 25 000 zł i właściwie nie ma górnej granicy. Im koń bardziej utytułowany i osiągał większe sukcesy na wystawach, tym jego cena wzrasta. Nawet do kilkuset tysięcy złotych.



Jednak shire są dość kosztownym gatunkiem w utrzymaniu. Ze względu na swój rozmiar wymaga więcej paszy niż większość innych ras koni. A właściciele zazwyczaj muszą kupować sprzęt na zamówienie, ponieważ masowo produkowany sprzęt po prostu nie pasuje, ale jeśli masz czas i środki, aby opiekować się tym koniem, może on być dobrym towarzyszem.

 

Przeczytaj także o koniach fryzyjskich - rasie podobnej do shire

 

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość