Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak urządzić małemu ssakowi klatkę?

Chomiki to jedne najpopularniejszych zwierząt domowych, dla wielu z nas chomik był pierwszym pupilem. Jednak mimo ich popularności, wiele osób popełnia błędy podczas zakupu wyprawki dla małego gryzonia. Często zdarza się, że klatka jest za mała, podłoże jest źle dobrane, a akcesoria nie nadają się do zabawy. Dzisiaj więcej o tym, jak zadbać o chomiczy domek, by gryzoń był radosny i zadowolony, a my spokojni, że spełniliśmy jego potrzeby i zapewniliśmy mu poczucie bezpieczeństwa.

 

Jak wybrać odpowiednią klatkę dla chomika?

Wiele osób ulega błędnemu przekonaniu, że skoro zwierzątko jest małe, klatka nie musi być o wiele większa. Bynajmniej.

Minimalne wymiary podstawy klatki powinny wynosić 60x40 cm dla chomików karłowatych i chińskich, i 80x40 cm dla chomika syryjskiego. Minimalne wymiary mogą okazać się jednak zdecydowanie za małe, dlatego musisz obserwować swojego gryzonia i dostosować klatkę do jego potrzeb.

Najczęściej spotykanym rodzajem klatek są klatki metalowe i plastikowe. Natomiast akwarium nie jest zbyt dobrym pomysłem- cyrkulacja powietrza jest w nim o wiele gorsza, niż w dwóch powyższych, ponadto chomik nie może się po nim wspinać i o wiele gorzej słyszy odgłosy dobiegające z reszty domu- my też nie chcielibyśmy obserwować świata przez szklaną szybę- nie róbmy tego chomikowi.

Zachęcam, by wybrać jak największą klatkę, która przecież nie ma być dla niego więzieniem, a radosnym domem na całe życie. Klatka dla chomika powinna mieć duże wymiary podłoża, natomiast nie musi być bardzo wysoka, w zasadzie spokojnie powinno wystarczyć jedno piętro- chomiki nie są zwierzętami lubiącymi wysokość (mimo tego, że czasem lubią trochę się powspinać, upadek z 3 pięterka klatki mógłby być dla nich niebezpieczny).

À propos wysokości, wiecie, że pierwszą chomiczą rodzinę znaleziono około 2,5 metrów pod ziemią?

To dlatego tak bardzo lubią zakopywać się w trocinach (i powinniśmy im to umożliwić)

Pamiętaj, że chomiki w warunkach domowych są samotnikami, dlatego na jednego chomika powinna przypadać jedna klatka.

 

Jakie odstępy między prętami powinno się zachować?

W zależności od rasy chomika, zaleca się, by odstępy między prętami miały:

- chomik roborowskiego: 0,5 cm-0,6 cm

- chomik dżungarski: 1 cm

- chomik campbella: 1 cm

- chomik chiński: 1 cm - 1,1 cm

- chomik syryjski: 1 cm - 1,1 cm

Generalna zasada jest taka, że jeśli chomik zdoła przecisnąć przez pręty główkę, przejdzie też reszta ciała.

 

Chomik w klatce ma do dyspozycji piętro i odpowiednio duży domek.

 

Co powinno znaleźć się w klatce dla chomika?

Aby zaspokoić potrzeby naszego zwierzaka i sprawić mu dużo radości, w klatce powinny się znaleźć:

-wyściółka- dno klatki powinno być wyłożone około 10-15 cm warstwą ściółki- chomiki uwielbiają przekopywać i drążyć tunele (poniżej o tym, jaką wybrać wyściółkę)

-poidełko/ miseczka- najlepiej o pojemności 50ml, stały dostęp do świeżej wody (zmienianej codziennie) jest bardzo ważny! Nie podawaj chomikowi wody mineralnej- niszczy jego nerki. Najlepiej zdecydować się na źródlaną, albo przegotowaną (i koniecznie ostudzoną)

-gliniane, lub porcelanowe karmidełko, a w nim jedzenie dobrej jakości (plastikowe nie są szczególnie polecane, z uwagi na to, że chomik może zacząć je podgryzać)

-domek- najlepiej drewniany i bez dna. Chomiki często urządzają sobie w rogu domku toaletę, dlatego ważne, by mocz mógł swobodnie wsiąkać w trociny, by nie dusić gryzonia oparami amoniaku

-piaskownica- piaskownica to bardzo ważny element w klatce chomika. Tarzając się w piasku, chomik dokładnie oczyszcza swoje futerko z brudu. Często zwierzaki urządzają sobie w nim toaletę - zbrylony piasek o wiele łatwiej usunąć. Ważne, by wybierać piasek dla gryzoni, nie dla ptaków i gadów (jest za ostry), a także nie pył - podrażnia drogi oddechowe chomika. 

-plastikowy kołowrotek, bez szczebelków i „efektu nożyc”-zalecana średnica kołowrotka to 27cm i więcej dla chomika syryjskiego, a dla karłowatego i chińskiego- ponad 20cm. Pamiętaj, że kołowrotek nie może być za mały, chomik musi mieć tyle miejsca, żeby podczas biegania jego kręgosłup nie wyginał się w łuk.

-gałązki owocowych drzew do zabawy i ścierania zębów-nie wkładaj jednak do klatki gałązek iglaków i innych wonnych drzew. Uważaj na żywicę- jest trująca

-zabawki- warto zaopatrzyć się zabawki wykonane z drewna, korka, czy kartonu o wymiarach polecanych przez producentów dla chomika. Z plastikowymi zabawkami wiąże się nieco więcej niebezpieczeństw- chomik może odgryźć fragment zabawki, który może poranić jego delikatny pyszczek, czy przełyk. Warto ubogacić życie chomika o takie zabawki jak:

-tunele

-hamak

-ścianka wspinaczkowa

-mosty i podesty

 

Jaką wyściółkę dla chomika wybrać?

Wbrew pozorom wybór wyściółki nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.

Podłoże możemy wysypać grubo ciosanymi trocinami, natomiast powinny być to trociny pochodzące z drzew nieiglastych (te iglaste mogą zawierać groźne dla chomika soki) Powinny być grubo ciosane, ponieważ przez drobniejsze chomik może zacząć się dusić- pylą się i mogą zawierać szkodliwe dla naszego gryzonia substancje. Niskiej jakości trociny mogą stać się przyczyną zakażenia pierwotniakami, dlatego nie można wykorzystywać trocin znalezionych na dworze.

 

Można też wybrać wyściółkę z suszonych kaczanów kukurydzy, wiórów konopnych, czy ściółkę bawełnianą.  Wysokość wyściółki powinna być uzależniona od wielkości naszego chomika, generalna zasada jest taka, że powinna być wystarczająca, żeby chomik mógł się w niej bez problemu zakopać, w końcu chomiki to z natury zwierzęta kopiące tunele i Twój mały gryzoń naprawdę potrzebuje tej możliwości.

 

Kołowrotek dla chomika

Dobrze, żeby chomik mógł się wybiegać- w klatce i poza nią. Dlatego bardzo ważny jest zakup odpowiedniego kołowrotka dla Twojego kochanego gryzonia. Na co zwrócić uwagę?

-kołowrotek nie może posiadać efektu nożyc, czyli pręta przecinającego kołowrotek.

Kiedy chomik próbuje wyjść z rozpędzonego kołowrotka, może się zaklinować, a pręt może zadziałać jak gilotyna. W najgorszym wypadku chomika może czekać śmierć- w najlepszym- mocne obrażenia, połamane łapki, czy pazurki.  

 Niebezpieczny kołowrotek dla chomików.

 

Gdzie ustawić klatkę dla chomika?

Pamiętajmy o odpowiednim ustawieniu klatki. Najlepsze będzie ciche, spokojne i zacienione miejsce (ale nie za bardzo zacienione). Ustawmy klatkę w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, najbardziej optymalna dla chomika temperatura to około 22-25 stopni.

Unikajmy przeciągów oraz miejsc mocno nasłonecznionych i bardzo ciepłych- nie stawiajmy klatki blisko grzejnika, czy często otwieranego okna.

 

 chomik syryjski często kopie tunele w ściółce. Dlatego najlepiej sypać mu jej trochę więcej.

 Przeczytaj również: Jak opiekować się chomikiem?

 

Maja Magiera

Komentarze

Nowa wiadomość
Bzdury. Minimum to ok. 120x50